Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici

Několik obcí už vydalo zákaz napouštění bazénů, umývání automobilů a zalévání zahrad. Navzdory vydatným srážkám a záplavám zůstává sucho i nadále jedním ze stěžejních problémů naší země. Bojuje se s ním dostatečně dost, abychom jednou nemuseli bojovat s nedostatkem pitné vody?

O ožehavém tématu se diskutovalo ve čtvrtečním pořadu Máte slovo Michaely Jílkové a mezi hlavními hosty vystoupili Richard Brabec, ministr životního prostředí (ANO), Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN, Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy, Jiří Malík, předseda spolku Živá voda a známý ekolog, Bohumír Jánský, hydrolog, geograf a objevitel pramenů Amazonky a František Beránek, občan z Kopanin - Doubravy u Aše, jemuž vysychá studna. 

"Máte nějaký důkaz, že vláda, jak Vy tvrdíte, bojuje se suchem hlavně pusou?," zahájila moderátorka Jílková diskuzi dotazem na poslance Farského. Bylo jí odpovězeno, že česká půda se v poslední době potýká především s erozí, která způsobuje miliardové škody. Zamezit by jí mohlo přijetí protierozní vyhlášky, která je ale už od roku 2007 zaparkovaná na Ministerstvu životního prostředí. 

Ministr Brabec ale oponoval, že vyhláška nic neřeší, nýbrž je pouze jakýmsi prováděcím předpisem zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Platit ale začne platit od prvního ledna příštího roku. Pomalost připsal lobbingu zemědělců a agrárních komor, kteří jsou dost konzervativní, a mají problém snižovat půdní bloky. "Jestli nám opozice, která z principu musí kritizovat vládu, vyčítá, že nemá protierozní vyhlášku, pak nemá dostatek argumentů," dopověděl. 

"Za tři roky jsme přišli o 30 miliard korun a 60 milionů tun půdy," oponoval Farský. Podle něj je chybou, že Brabcův resort nic nevyjednal s Agrární komorou ČR. Navíc většina zemědělců je zodpovědná. Problematičtí jsou pouze takzvaní agrobaroni, které irituje, že by se museli přizpůsobit novým podmínkám, včetně jiného způsobu orání a střídání plodin. Oni by sice přišli o milionové zisky, ale Česku to z dlouhodobého hlediska finančně ulevilo. 

Podléhá Brabec ministru zemědělství?

Následovala výměna názorů mezi Brabcem a Farským, kdo je vlastně více či méně zodpovědný. "Opozice říká, že Vy, ač údajně bojujete za dostatek vody, podléháte ministru zemědělství," vložila se do toho moderátorka. "Oni musejí být slyšet. Vždyť celá řada lidí z jejich strany byla před minulými lety u vlády a proti suchu neudělali vůbec nic. Zato my jsme za šest let uskutečnili 18 tisíc projektů," bránil se Brabec. Připustil ale střet zájmů mezi enviroresortem a agroresortem. 

Následovaly dohady o komisi "Voda sucho", v němž mimo jiné figuruje i předseda lidovců Marián Jurečka. Podle Farského se navzdory slibům nic neudělalo. Brabec ale pořád mluvil o několika projektech, včetně výstavby několika tůní, remízků, rybníků, mokřadů a podpory zachycování dešťové vody. Malík z projektu Živá voda sice veškerá opatření označil za chválihodná, ale pomalá. Je důležité mít nějaký systematický plán na zadržování vody. V čem přesně by spočíval, přesně nevysvětlil, ač se jej k tomu Jílková snažila dotlačit. 

Ředitel Kubala na to argumentoval, že Malíkovy myšlenky jsou jistě chvályhodné, ale bohužel idealistické. Ukázal posléze fotografii řeky Stropnice, která byla napřímená jako kompenzační opatření z důvodu vybudování jaderné elektrárny Temelín. Povodí Vltavy pak z toho udělalo v rámci podpory retence vody v krajině takzvanou revitalizaci vody v krajině a ukázal jiný obrázek, kde se řeka naopak klikatila. Aby se ale takové věci daly udělat, tak narážejí na byrokracii - stavební povolení atd. Devět let se ty věci chystají a rok a půl realizují. 

"V říjnu budete už sedm let ve funkci. Měl jsem jste tedy dostatek času hodně věcí vytvořit a hodně věcí se Vám i povedlo. Ale musím Vám říct, že v roce 2011 jsem na zelené louce dělal rybník na Chebsku, a to bez dotací. Mít dotace je v mém případě nemyslitelné. Když běžný člověk chodí na dvě a tři směny do práce, doma pracuje a chce si ještě pro potěšení udělat rybník, tak nemá čas vyběhávat všechna povolení a razítka. Sama realizace trvá až čtyři roky," vysvětlil Beránek své zkušenosti coby běžného občana.

Máme zdecimovanou krajinu, všechno dlouho trvá. Je to tragédie

Dále ještě dodal, že jelikož jedná férově, tak nemá problém s úředníky. Ti se ale bojí leccos dělat zrychleně, aby nebyli podezíráni z korupce. Brabec řekl, že se opravdu ve svém resortu a ve spolupráci s dalšími lidmi toto napravit, a ta jednání zrychlit. Slíbil Beránkovi, že se po odvysílání sejdou, aby se mu mohl svěřit s podrobnějšími detaily své situace. Jánský konstatoval, že Česko má zdecimovanou krajinu už od konce druhé světové války. Komunisté jí také moc nepomohli, ale to ani následná demokracie. Všechno dlouho trvá. Když to srovná s Německem a Švýcarskem, kde studoval, tak je to naprostá tragédie. Pochválil ale vládu za spolupráci mezi resorty, s čímž se setkal snad poprvé. Dotace považuje za problém.

"Ze Státního fondu životního prostředí jsme vyčerpali asi devět dotací a musím říct, že jsem se zatím nesetkala s lepšími úředníky než tam. Nikdy se mi nestalo, že by neporadili nebo nepomohli, když mě vydíraly stavební firmy, s jejichž prací jsem nebyla spokojená, ale kvůli projektu jí musela zaplatit. Každopádně dotace jsou nastaveny nesrozumitelně," stěžovala si starostka Pecková z publika. Kubala dále ještě také informoval, že přicházejí na řadu nové programy, které by byla škoda nevyužít. Brabec mimo jiné připustil, že se dříve lidé stěhovali tam, kde je plyn nebo elektřina, dnes je pro ně rozhodující voda.

V blížícím se závěru diskuze dostala ještě také prostor veřejnost. "Já bych se chtěla podělit o takové počty, které jsem si dělala. Ministr Brabec zmiňoval, že v minulém roce jste zvládli podpořit celkem sto mokřadů, tůní a rybníků, a když se podíváme, o kolik jsme jich přišli za úplné století, tak to je téměř milion hektarů. Když si to spočítáte, tak tímto tempem bychom se dostali k obnově těchto důležitých prvků za zhruba 1300 let, a pokud zvýšíme tempo, tak možná za 130 let," postěžovala si paní. Jílková oznámila konec, načež jí ještě Beránek předal kytici, a poděkoval jí za její práci. Příští týden se už vysílat nebude kvůli letním prázdninám.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

Máte slovo Sucho Michaela Jílková Klimatické změny zemědělství

Aktuálně se děje

před 26 minutami

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

před 51 minutami

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy