Experti v Plzni našli hnízdo invazní sršně asijské. Bude zlikvidováno

V Plzni se podařilo vypátrat hnízdo invazní sršně asijské, která byla na západě Čech spatřena ve čtvrtek. Jde o první potvrzený výskyt druhu v Česku. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) dojde v pondělí k likvidaci nalezeného hnízda. 

Hladík na sociální síti X uvedl, že od pátku probíhal v Plzni intenzivní průzkum, přičemž do pátrání se zapojili pracovníci Západočeského muzea a Agentury ochrany přírody a krajiny, člen svazu včelařů Radek Milička a specialista na blanokřídlý hmyz Luděk Šulda.

V neděli vpodvečer se v koruně stromu podařilo nalézt velké sršní hnízdo. "Po setmění proběhl ještě další průzkum okolí pomocí termovize, další hnízda již ale nalezena nebyla. Dnes hasiči hnízdo zlikvidují," napsal ministr. 

Podle Hladíka se následně zpracují informace o samotném hnízdě a biologii druhu v podmínkách České republiky. "Uvedené podklady mohou být velmi cenné při řešení případných dalších problémů s těmito nezvanými hosty," dodal. 

Sršeň asijská je menší než běžně známá sršeň obecná. Je také tmavší, lidé ji bezpečně poznají podle žlutě zbarvených konců končetin. Nebezpečí představuje hlavně pro včely, napadá je v úlech. Hnízda jsou kolovitého až hruškovitého tvaru, mají vchod z boku a nejčastěji se nacházejí v korunách listnatých stromů či lidských stavbách.

Invazní druh byl zavlečen do Francie před dvaceti lety se zásilkou zboží z východní Asie. Následně se začal šířit západní Evropou. V létě se sršeň objevila v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Agentura na základě zahraničních zkušeností zdůraznila, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci hnízd, aby nedošlo k trvalému usazení druhu. 

Související

Sršeň

Změny počasí mají na přírodu výrazný dopad. Zanedlouho s námi může být hmyz celoročně

Ačkoliv podzim většinou znamená čas, kdy se hmyz pomalu vytrácí a začíná zimovat, stále častěji se ukazuje, že doba, po kterou zůstává aktivní, se prodlužuje. Stejně jako u jiných druhů je životní cyklus hmyzu řízen přírodními podmínkami, ty se ale vlivem oteplování mění. A jednou bychom se mohli dočkat nelichotivé budoucnosti, ve které hmyz budeme vídat celoročně.

Více souvisejících

Sršňě Plzeň Plzeňský kraj Petr Hladík (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy