Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Rozložení sil na české politické scéně dnes vypadá docela jednoznačně a již delší dobu se nemění. ANO má svého Andreje Babiše, ODS Petra Fialu, lidovci Mariana Jurečku, SPD Tomia Okamuru, který svůj post navíc obhájil ve stejný den jako předseda vlády.

Může se zdát, že karty jsou rozdané a nic se jen tak jednoduše nezmění.

Opak je ale pravdou. Politická situace v České republice je napjatá a do jisté míry i křehká. Příští podzim půjdou voliči rozhodnout o složení Poslanecké sněmovny pro roky 2025-2029. Tyto volby nabízejí prostor pro politické manévrování.

Už teď se například Fialův koaliční partner a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan dokáže proti ODS pořádně ohnat. Nejiné je to u různých politiků napříč celou koalicí SPOLU s Piráty a STAN.

Kampaň ještě ani nezačala a přilétají první vlaštovky s jasným vzkazem, že tak jako ANO jde po voličích SPD, úplně stejně půjde TOP09 po voličích ODS. Velká vládní koalice nemusí být vždy výhodou a „Antibabiš“ nepomůže nikomu ovládnout dvě volby za sebou. Fialův kabinet měl přes dva roky na doručení výsledků svým voličům, ale pokulhává.

Z řady věcí jej nelze vinit. Neodstartoval ruskou válku proti Ukrajině, nezpůsobil ani krach Bohemia Energy na podzim 2021. Přesto měl Fiala dost času na to ukázat, že je silný politik pevný ve svých postojích.

Nemůže být debat o tom, že jeho postoje silné nejsou; problémem zůstává hlavně komunikace těchto postojů s veřejností. Jakmile se běžný člověk podívá na předsedu vlády, vidí typického profesora s brýlemi na očích, úplně odtrženého od reality „krutého života českého voliče“.

Na tohoto voliče pak stačí vyvinout jednoduchý nátlak. Zatímco například Okamura využívá silnou kritiku členství České republiky v EU a NATO, předseda ANO Babiš na Instagramu mává rohlíkem a chlubí se, že za něj byl o korunu levnější. Jednoduché gesto, které způsobí, že nikoliv jeden, ale tisíc hlasů v urně bude pro ANO místo pro ODS.

Dnešní doba zkrátka je o jednoduchých gestech a siláckých řečech. Díky nim vyhrál volby na Slovensku Robert Fico a následně Peter Pellegrini, v České republice to příští rok nebude jiné.

Fiala tedy svůj post v čele ODS obhájil, ale nejedná se o automatickou místenku do premiérského křesla. Jde o vstupenku do ringu, v němž se bude ucházet o post předsedy vlády v situaci, kterou nezažil žádný český premiér už desítky let.

Jeden z význačných bezpečnostních expertů této éry Barry Buzan připomínal, že mezinárodní vztahy jsou jako „zamčená místnost plná autistických lidí“.

Čili lidí, kteří se zdají být lhostejní k ostatním, dokážou myslet především sami na sebe. Autističtí lidé za to nemohou a jejich porucha je srdcervoucí, pokud si ale představíme mezinárodní prostředí plné subjektů „zahleděných do sebe samých“, není to daleko od reality.

Například ve Spojených státech můžeme sledovat kampaň před prezidentskými volbami spojenou zejména s domácími problémy. Totéž platí i o jiných státech, daleko mocnějších než Česká republika. Do Bílého domu se zkrátka dostane ten, kdo vyhraje srdce domácích voličů.

Pokud se chce v kampani Petr Fiala zaměřovat na výroky „musíme pomoct Ukrajině“ nebo „Izrael má právo se bránit“, tak je jedno nakolik s ním souhlasíme nebo ne, protože faktem zůstává, že před Čechy ve veřejném prostoru tolik neřeší domácí problémy. To za něj dnes dělá opozice a díky tomu volby vyhraje.

Pro běžného českého voliče je téma války na Ukrajině nebo v Izraeli velice abstraktní a neví, co přesně se řeší.

Fiala a spol. na Ukrajině byli, vidí přesné dopady této války na českou ekonomiku – a proto smýšlí jinak, pro běžného Čecha, dá se říct, až vytrženě z kontextu. Nutno podotknout, že se Fiala v tomto kontextu zřejmě orientuje velmi dobře a ví, co dělá. To ale neznamená, že to ví český volič, pro kterého je první starostí práce/studium/důchod a rakety mu na hlavu nepadají; na hlavu mu totiž padají rostoucí ceny snad úplně všeho.

Tento proud argumentů se dá vysvětlit ještě jinak. Když Fiala nebo kdokoliv jiný z vládní koalice řekne „konsolidační balíček“, ví přesně o čem mluví, protože se na jeho vzniku podílel a zná jeho případné implikace pro národní ekonomiku. Český volič ale slyší opravdu jen „konsolidační balíček“ a spoustu opatření či omezení, která má obsahovat.

Jinými slovy, nezajímají ho dlouhodobé dopady tohoto balíčku. V dnešní době si je jistý tím, že do důchodu půjde velice pozdě, a přesto vidí všude rostoucí ceny. Ze života v České republice se pro něj stává nejistota a potřebuje si zvolit pravý opak. Jednoduchá matematika, kterou je z pozice jakékoli politické strany velice složité nejen slíbit, ale také vyřešit, pokud je zvolena.

Před Fialou teď stojí vysoká zeď, kterou musí překonat. Jde o to, aby se dostal k českému voliči a dokázal mu vysvětlit, co ve skutečnosti dělá. Post předsedy ODS může obhájit kolikrát chce, ale pokud nedokáže učinit tento složitý krok, post premiéra už neobhájí. Nastanou tak další čtyři roky s populistou, který slíbí i to, co se slíbit nedá.

Související

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.
Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

Více souvisejících

ODS Petr Fiala (ODS) komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy