Fotbalový funkcionář Berbr u soudu v Plzni odmítl celou obžalobu

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr dnes u plzeňského okresního soudu odmítl kompletně celou obžalobu, podle níž stál v čele organizované skupiny, která se v letech 2019 a 2020 podílela na ovlivňování deseti zápasů třetí a druhé ligy. Rezolutně odmítl, že by taková organizovaná skupina existovala. Tvrzení obžaloby označil za vykonstruovaná, mimo realitu, smyšlená.

Berbr mluví vsedě, zřetelným hlasem zcela bez zadrhávání čte z desítek stránek svých poznámek už déle než dvě hodiny. Před polední pauzou soudci řekl, že je zhruba ve dvou třetinách svého prohlášení. Pokračovat se bude odpoledne. Vzhledem k rozsahu jeho výpovědi ale dnes už zřejmě nevyjde čas na někdejšího sportovního ředitele FC Slavoj Vyšehrad Romana Rogoze, který měl vypovídat odpoledne.

Plzeňský soudu druhý den řeší případ, v němž Berbr a dalších 20 lidí čelí obžalobě z korupce ve fotbale, obžalovaný je také klub Slavoj Vyšehrad. Vedle Berbra a Rogoze stojí před soudem například rozhodčí Tomáš Grímm, bývalý prvoligový hráč Michal Káník a další rozhodčí, delegáti či fotbaloví funkcionáři. Vinu v pondělí u soudu přiznali jen někteří z nich včetně Grímma, který má pozici spolupracujícího obžalovaného. Berbr, Rogoz i většina ostatních vinu odmítla. Pět obžalovaných chce uzavřít dohody o vině a trestu. Berbr se navíc s dalšími lidmi zpovídá ze zpronevěry za vyvedení peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Státní zástupce Jan Scholle Berbra viní z toho, že využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích na utkání Slavoje Vyšehrad podle Rogozových požadavků. Vybraní sudí a delegáti pak za úplatek pomáhali Vyšehradu k výhře v určitých zápasech, říká obžaloba. Rogozovou motivací byl postup klubu ze třetí ligy do druhé a jeho udržení v druhé lize, což by klubu přineslo vyšší prestiž, výnosy i vyšší hodnotu jeho hráčů, uvádí státní zástupce v obžalobě. Berbr podle něj řídil činnost celé této skupiny lidí. Za činnost v organizované zločinecké skupině mu hrozí až 12 let vězení.

Berbr v prohlášení rezolutně odmítl, že by zneužíval svého postavení i to, že by za sedm let v pozici místopředsedy FAČR přijal jakýkoliv úplatek. "Ano, vycházel jsem vstříc klubům, ale žádnou výhodu jsem z toho neměl, jen normální fotbalovou práci. A nyní pozor: Neexistuje žádný rozhodčí, kterému bych řekl, že má někdo vyhrát. Neexistuje žádný rozhodčí, kterému bych nabídl nebo dal úplatek. Neexistuje žádný klub, který by mně dal nebo slíbil úplatek. Neexistuje žádný klub, který by mně za nějakou změnu cokoliv nabídl nebo dal. Nečinila tak s mým vědomím ani žádná třetí osoba," uvedl osmašedesátiletý Berbr.

Odmítl i jakoukoliv vazbu na Slavoj Vyšehrad. "Slavoj hrál o postup v roce 2018, rozhodčí byli nasazováni čtyři týdny předem. Nikdy jsem nebyl na utkání Vyšehradu, ale také jsem nechodil na utkání klubů, které hrály o postup nebo o sestup. Bylo jasné, že každý by si mou přítomnost vysvětloval, jak by chtěl," řekl.

Ve své řeči se obsáhle věnoval popisu struktury FAČR, kterou přirovnal k třípatrovému domu s garáží, dále hovořil o svém postavení a úkolech, které v asociaci vykonával, a podrobně také popsal systém nasazování rozhodčích pro utkání. Za víkend se podle něj nominují rozhodčí na 225 zápasů spadajících pod českou komisi rozhodčích, rozpis rozhodčích se dělá měsíc dopředu. Připustil změny sudích, není to podle něj nic neobvyklého.

"Policie a státní zastupitelství si neuvědomily, jak obrovské množství utkání se nasazovalo, 7000 utkání za sezonu. Výměna rozhodčích je ve fotbalovém prostředí marginální problém, je to normální prostředek a prevence proti stížnostem klubů," řekl Berbr. Jednotlivě se vyjádřil i k zápasům, které podle obžaloby ovlivnil, a důrazně to odmítl. Odmítl i bližší kontakty a tajné schůzky s dalšími spoluobžalovanými. "Neexistovala žádná skupina rozhodčích, která by ovlivňovala utkání, neřídil jsem žádné sázky, naopak byl jsem osobou, která dlouhodobě bojovala proti ovlivňování zápasů kvůli sázkám," uvedl.

Jeho výpovědi jsou v soudní síni kromě senátu a státního zástupce přítomni jen novináři a obhájci ostatních obžalovaných. Zbývající obžalovaní mohou být přítomni výslechům spoluobžalovaných až poté, co sami vypoví. Výpovědi jsou naplánovány do konce tohoto týdne a pak v týdnu od 15. do 18. května.

Související

Ilustrační fotografie.

Berbr stanul před soudem. Cítí se nevinen a rozporuje obžalobu z korupce

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr, který s dalšími 20 lidmi čelí obžalobě za korupci při ovlivňování fotbalových zápasů v letech 2019 a 2020, se necítí vinen. Prohlásil to dnes u plzeňského okresního soudu. Berbr nemá podle svého obhájce zájem o uzavření dohody o vině a trestu a rozporuje obžalobu, podle níž mimo jiné svým vlivem ve fotbalovém prostředí ovlivňoval výběr rozhodčích pro utkání druhé a třetí ligy. 
Soudy, ilustrační fotografie.

Soud s Berbrem a spol. začne v dubnu. Obžaloba popsala, jak se stal „taťkou“ všech rozhodčích

Sedmnáctého dubna začne v Plzni soud tolik očekávaný fotbalovou veřejností. Stanou před ním totiž podezřelí z kauzy ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy v čele s bývalým místopředsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romanem Berbrem. Soud bude řešit především větev kauzy týkající se zpronevěry peněz, z čehož je Berbr taktéž podezřelý, přičemž žalobce požaduje udělit nepodmíněně sedm let vězení spolu s finanční pokutou ve výši 6 milionů korun. Informuje o tom deník Sport. Obžaloba pak popsala, jakým způsobem Berbr rozhodčí ovládal. Konečný verdikt plzeňského soudu by měl být znám letos v prosinci.

Více souvisejících

Roman Berbr (fotbalový funkcionář) soudy Fotbal

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy