"Jedeme z Řecka domů." Hasiči se vrací ze zásahu u nejrozsáhlejšího požáru v EU

Čeští hasiči, kteří od 24. srpna aktivně zasahovali při potlačování rozsáhlých požárů v Řecku, se dnes brzy ráno vydali na cestu zpět do vlasti. Uvedli to na sociální síti X.

"Ráno v pět hodin se na základně v Provatonas dala do pohybu kolona třicítky vozidel českého kontingentu hasičů a Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy," uvedli hasiči. Dodali, že za sebou mají třítýdenní nasazení při nejrozsáhlejším požáru v Evropě za posledních více než 20 let.

Hasiči pracovali na severovýchodě země, který byl v druhé polovině srpna sužován silnými požáry. Ačkoli se situace v této oblasti zlepšila, Řecko požádalo o setrvání českých záchranářů na místě, protože v jiných částech země se vyskytly vážné povodně. 

Požár se začal šířit v sobotu 19. srpna nedaleko přístavního města Alexandroupolis a doposud spálil přes 81 tisíc hektarů země. Jde tak o největší lesní požár od chvíle, co si EU vede záznamy. Začala s tím v roce 2000. V akci bylo přes 580 hasičů, ze vzduchu jim pomáhají letadla a helikoptéry. 

Zdravotnický tým je rozdělený do skupin, aby vždy někdo odpočíval a čerpal nové síly. Jeho členové zatím řešili několik lehkých případů, šlo o popáleniny, drobné úrazy či alergické reakce.

V boji s lesními požáry by v budoucnu mohla pomoct umělá inteligence (AI). Podle prohlášení řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise po setkání se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Kypru Nikosem Christodulidesem v kyperské Nikósii by Izrael mohl spolupracovat s Evropskou unií v zájmu lepší koordinace společného postupu proti požárům.

Mitsotakis prohlásil, že Řecko by mohlo poskytnout své území k testování izraelské technologie založené na AI, která by měla pomáhat včasné detekci lesních požárů. "Už s Izraelem jednáme o řešeních na bázi AI, které nám umožní rozpoznávat lesní požáry v raném stádiu," dodal. "Zde jde skutečně o jednu z oblastí, u které nepochybně platí, že společně jsme silnější," doplnil Netanjahu.

Na včasné detekci hrozících požárů se pracuje ve Spojených státech, kde by dnes již legendární požární hlásky v rozlezlých národních parcích mohla také nahradit umělá inteligence. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu podle serveru Insider vytvořili platformu s názvem ALERTCalifornia, která přenáší video z 1038 kamer v celém regionu do systému AI, který dokáže detekovat kouř a další indikátory požáru v reálném čase. 

Zatímco se tato technologie stále testuje a vylepšuje, inženýři ale už nyní tvrdí, že by mohla jednoho dne pomoci identifikovat lesní požáry dříve, než se stanou katastrofálními, a to kdekoli na světě. "Je to 100% použitelné kdekoli na světě, zvláště nyní, když zažíváme mnohem větší a častější požární režimy a klimatickou změnu," řekla Suzann Leininger, specialistka na výzkumná data na Kalifornském ministerstvu lesnictví a požární ochrany pro server Times of San Diego.

Související

Více souvisejících

Hasiči Řecko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy