Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami

Návrh ministerstva kultury na prohlášení osmi historických objektů národními kulturními památkami projedná ve středu vláda. Seznam zahrnuje převážně bývalá šlechtická sídla, doplňují ho tři kláštery.

Klášter augustiniánů v Brně ministerstvo na seznam zařadilo nejen kvůli jeho architektonické a uměleckohistorické hodnotě, ale i proto, že tam působil Gregor Johann Mendel, přírodovědec a světoznámý objevitel teorie dědičnosti, od jehož narození letos uplynulo 200 let.

Návrh zahrnuje také bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku, klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem, zámky Jezeří na Mostecku, Moravský Krumlov na Znojemsku, Rosice na Brněnsku, Plumlov na Prostějovsku a Hrad Veveří v Brně.

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, jichž je mnohem více. Návrhy na národní kulturní památky musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo ministerstvo kultury, projednat vláda.

Naposledy vláda schválila soubor 11 národních kulturních památek letos v lednu, od července se jejím rozhodnutím památkami s nejvyšší ochranou státu stal soubor Broumovská skupina kostelů v Královéhradeckém kraji. Jejich autory jsou významní barokní stavitelé Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

V současnosti je podle webu Národního památkového ústavu v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 národních kulturních památek. Jsou mezi nimi památky od nejstarších, k nimž patří třeba archeologické naleziště Dolní Věstonice, přes památky středověké, jsou jsou Karlův most, Anežský klášter, hrad Pernštejn či soubor gotických soch z období krásného slohu, a novověké, například vila Tugendhat v Brně nebo čistírna odpadních vod v Bubenči, až po památky z konce 20. století. mezi nimiž je třeba hotel a televizní vysílač na Ještědu u Liberce.

Většina národních kulturních památek jsou nemovitosti, movitých je jen 26. Vedle korunovačních klenotů a ostatkové skříně sv. Maura k nim patří třeba železniční motorový vůz M 290.001 Slovenská strela. Jeho záchrana získala tento týden cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za nejlepší počiny v památkové péči. Vůz z roku 1936, jediný exemplář svého druhu, je kombinací unikátního systému pohonu založeném na elektromechanickém přenosu výkonu, aerodynamické karoserie i celkovým technickým řešením hlavního konstruktéra Hanse Ledwinky.

Související

Zřícenina hradu Zlenic kolem roku 1880

Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?

Možností, kam mohou turisté v České republice vyrazit za poznáním naší staleté historie, je mnoho. Řadu lidí už ale nelákají opravené a zařízené hrady a zámky plné turistů a upřednostňují spíše relikty architektury ve spojení s přírodou. Hradních zřícenin je u nás mnoho a poslední dobou se těší zasloužené péči. Kam se za nimi vydat?

Více souvisejících

hrady a zámky Ministerstvo kultury

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy