Nové sazby DPH, škrtání slev na dani, konec školkovného... Začal platit konsolidační balíček

Úderem dnešní půlnoci začal v Česku platit kontroverzní konsolidační balíček, který přináší řadu škrtů, omezení a změn v daních i DPH. Co vše se ode dneška mění pro občany, podnikatele i zaměstnance?

Snížení prahu 23% sazby zálohy daně z příjmů fyzických osob na trojnásobek průměrné mzdy

Od 1. 1. 2024 bude limit příjmů, od kterého se platí 23% sazba daně, namísto 4násobku průměrné mzdy začínat na 3násobku průměrné mzdy. Tím se rozšiřuje okruh vysokopříjmových poplatníků, kteří podléhají 23% sazbě daně z příjmů. Tato opatření představují solidární krok, který má zajistit větší podíl vysokopříjmových poplatníků na konsolidaci veřejných financí.  V současné době zaměstnanec platí 23% daň z příjmů, které přesahují částku 161 296 Kč. Nově bude tato částka zhruba ve výši 131 901 Kč.

Omezení slevy na dani pro manžela/manželku

Od 1. 1. 2024 dojde k parametrickému omezení slevy na dani pro manžela/manželku ve společné domácnosti, která se nově uplatní pouze u těch, kteří pečují o dítě do 3 let věku. Hlavním důvodem tohoto omezení je odstranění odrazování od vstupu na trh práce a započetí významnější výdělečné činnosti, které bylo s aktuálními pravidly spojeno, protože při překročení limitní hranice příjmů zaniká nárok na slevu.

Zrušení slevy na dani pro studenta

Hlavním důvodem zrušení slevy na dani pro studenta od 1. 1. 2024 je její nízká efektivita ve srovnání s klasickými studentskými slevami. Ty by měly postačovat pro většinu studentů, kteří vydělávají částky odpovídající standardní slevě na poplatníka, jež plně eliminuje zdanění u výdělků 205 600 Kč ročně, což odpovídá průměrnému měsíčnímu příjmu ve výši cca 17 100 Kč. Zrušení slevy na dani pro studenta současně přispěje k omezení situací, kdy osoby využívají status studenta pouze formálně, tj. jsou zapsány ke studiu, ale vzdělávací instituci nenavštěvují.

Zrušení školkovného

Hlavním důvodem zrušení slevy na dani za umístění dítěte do předškolního zařízení od 1. 1. 2024 je to, že toto opatření většinou využívají středně a vysokopříjmové skupiny obyvatel s dostatečně vysokým základem daně. Naopak pro nízkopříjmové skupiny, např. samoživitele pracující na částečné úvazky, není tato podpora většinou výhodná, protože si ji nemohou uplatnit kvůli nízké dani. Školkovné je tak příkladem toho, že daňové nástroje ne vždy optimálně slouží sociální politice. Očekává se, že toto opatření povede ke zvýšení kapacity předškolních zařízení.

Omezení osvobození nepeněžních benefitů pro zaměstnance

Všechny dosud od daně osvobozené nepeněžní benefity, které zaměstnavatel poskytne zaměstnanci, budou od 1. 1. 2024 osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrné mzdy (aktuálně 21 984 Kč ročně), která se vypočte jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o 2 roky předchází kalendářnímu roku, pro který se průměrná mzda zjišťuje, a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto vyměřovacího základu. Zaměstnanec bude moci nadále jako doposud čerpat např. příspěvek na zájezdy, kulturní nebo sportovní akce, na tištěné knihy apod. U příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnance dojde k sjednocení podmínek pro osvobození takového příspěvku, tj. bez ohledu na jeho formu.

Omezení osvobození stravenek

V současné době jsou stravenky na rozdíl od stravenkového paušálu na straně zaměstnance osvobozeny od daně bez limitu, čímž mohou tyto stravovací benefity činit řádově i stovky korun denně (tzv. manažerské stravenky). Podmínky pro osvobození příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnanců se od 1. 1. 2024 sjednotí tak, že i stravenky budou na straně zaměstnance od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny do zákonem stanoveného limitu. V souvislosti s tím dojde i k úpravě stravovacího paušálu tak, aby ho mohly adekvátně čerpat i osoby na delších pracovních směnách.

Úprava odvodové zátěže pro OSVČ

S ohledem na doporučení NERV a široké ekonomické odborné obce dojde od 1. 1. 2024 k úpravě odvodové zátěže pro OSVČ. Konkrétně v období 2024-2026 dojde k postupnému zvýšení minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění pro OSVČ z 25 % na 40 % průměrné mzdy, což představuje nárůst o 5 procentních bodů ročně. Tímto krokem se má přiblížit minimální vyměřovací základ úrovní minimální mzdy. Paralelně s tím budou OSVČ platit pojistné ve výši minimálně 55 %, namísto současných 50 % základu daně. Oba subjekty, jak zaměstnanci, tak OSVČ, budou zdaněny stejnou sazbou daně 15 % pro základ daně do 36násobku průměrné mzdy a 23 % pro část základu daně přesahujícího 36násobek průměrné mzdy. Zatímco u zaměstnanců se hrubá mzda stává základem daně, u OSVČ je základem daně rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Redukce sazeb DPH a snížení daně

Od 1. 1. 2024 dochází k redukci počtu sazeb DPH na základní 21 % a sníženou 12 %. Vybrané zboží a služby budou přeřazeny z nižší do základní sazby DPH. Knihy budou plně osvobozeny od DPH.

V souladu s doporučeními z NERV a dalších ekonomických expertů dojde od 1. 1. 2024 ke zjednodušení systému DPH sjednocením dvou nižších sazeb (15 % a 10 %) do jedné společné ve výši 12 %. Toto opatření povede k vyšší efektivitě a transparentnosti systému DPH, omezí příležitosti k daňové optimalizaci a odstraní absurdity, jako je aplikace tří různých sazeb DPH na pivo v restauracích.

Sjednocením nižších sazeb DPH na 12 % dojde k současnému snížení DPH (a tím i příjmů veřejných rozpočtů) u řady citlivých zboží a služeb, například potraviny bez většiny nápojů, stavební práce, dětské autosedačky nebo pohřební služby. Knihy budou plně osvobozeny od DPH. Naopak položky bez prokázaného sociálního nebo zdravotního významu, které byly zařazeny do nižší sazby vládou v reakci na přechodné situace, jako byla covidová krize nebo povinnost EET, budou přeřazeny do základní sazby DPH. Týká se to například kadeřnických a holičských služeb, točeného piva, zpracování komunálního odpadu, oprav obuvi, kožených výrobků, jízdy na kole, úklidových prací a řezaných květin.

Kromě toho dochází ke zvýšení sazby daně z 15 % na 21 % u služeb autorů a výkonných umělců, sběru a přepravy komunálního odpadu, palivového dřeva ve všech podobách, dovozu uměleckých děl, sběratelských předmětů a starožitností. Ostatní položky z nižší sazby zůstávají ve sjednocené nižší sazbě 12 %.

Do nižší sazby DPH se přesouvají příležitostná a zvláštní linková hromadná doprava osob, veškerá pitná voda dodávaná vodovodem, a některé zdravotnické přístroje a zařízení. Noviny, časopisy a jiná periodika budou zdaněny 12% sazbou DPH.

Zvýšení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance

Od 1. 1. 2024 dochází k opětovnému zavedení nemocenského pojištění zaměstnanců ve snížené výši 0,6 %. Snížení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance v roce 2009 bylo nesystémovým krokem, který tehdy kritizovali i sociální partneři a vedl k nerovnováze v systému nemocenského pojištění. Sazba nemocenského pojištění placená zaměstnavateli se v roce 2019 snížila z 2,3 % vyměřovacího základu na 2,1 %

Související

Více souvisejících

Daně DPH CZK

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Návrat sloního muže, brutálního Medvídka Pú a portrét frontmana Olympicu

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí šest premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina opanují horory a komedie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy