Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Situace je vážná, míní. Nezodpovědné, neustoupíme, vzkazuje Fiala

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost. Odboráři to uvedli po dnešním jednání na sociální síti.

"Rada ČMKOS jednoznačně podpořila vyhlášení stávkové pohotovosti s okamžitou platností Hlavními důvody jsou bezprecedentní dopady vládního "konsolidačního" balíčku na zaměstnance, nespokojenost se současným způsobem správy země, nesouhlas s postupem ze strany vlády a nevedení dialogu se zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů. Náš cíl je zmírnit dopady balíčku na zaměstnance a jejich rodiny. Sociální smír nelze dosáhnout bez dialogu," uvedli odboráři.

Předseda ČMKOS Josef Středula už minulý týden uvedl, že stávkovou pohotovost zváží. Na tiskové konferenci po představení konsolidačního balíčku řekl, že odbory všechny jednotlivé body zanalyzují a budou velmi ostře komunikovat. Podle něj například změny v DPH nesníží změny produktů pro konečného spotřebitele, ale naopak zvýší marže pro prodejce. Za velkou chybu považuje zrušení benefitů i snižování platů ve veřejné sféře. Kritizoval také zvýšení cen dálničních známek, které by měly zdražit o 800 korun. Roční známka tak bude místo dosavadních 1500 korun stát 2300 korun.

Dnes Středula vládu kritizoval za to, že s odbory nevede dialog a není možné dosáhnout sociálního smíru. Opatření podle něj budou mít vliv zejména na zaměstnance a důchodce. Konkrétní dopady chce představit na tiskové konferenci v úterý. "Naším cílem je dosáhnout zmírnění dopadů na zaměstnance a jejich rodiny," uvedl. Středula také připomněl, že poslední stávková pohotovost byla vyhlášena před více než deseti lety.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý později na tiskové konferenci uvedl, že stávkové pohotovosti nerozumí. Podle něj se všichni musí snažit dostat vývoj veřejných financí pod kontrolu, včetně odborů. Návrhy vlády považuje za nutné, bude ale požadovat kompenzace pro podnikatele.

Premiér Petr Fiala (ODS) označil stávkovou pohotovost odborů za nezodpovědnou. Na tiskové konferenci uvedl, že vláda od svých návrhů neustoupí, může o nich ale jednat.

Vláda představila minulý týden balíček úspor, který má státu přinést 94 miliard korun. Jeho hlavními body je změna na dvě sazby DPH, seškrtání dotací, snížením sumy na provoz státu a redukce platů. Živnostníkům se zvednou minimální odvody a zaměstnanci začnou nově odvádět nemocenské pojištění. Balíček také počítá se změnou věku odchodu do důchodu a samotné penze by měly být nižší.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR Josef Středula

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy