Pavla zaskočila malá podpora uchazečů o ÚS. Mynáře klidně zbaví mlčenlivosti

Prezidenta Petra Pavla překvapilo, že jeho kandidáti na ústavní soudce Josef Baxa a Daniela Zemanová získali ve středu v senátním ústavně-právním výboru tak malou podporu. Považuje je za mimořádně kvalitní, počká si tedy na další výsledky řízení o nominacích na ústavní soudce. Prezident to dnes řekl novinářům při návštěvě Vysočiny. 

Připomněl, že nominacím se zatím věnoval jen jeden výbor, další řízení budou následovat a rozhodující bude plénum Senátu příští týden.

"Já nepochybuju o tom, že Senát má se mnou společný zájem na tom, abychom obsadili Ústavní soud kvalitními odborníky, kteří zajistí rychlé a nestranné fungování nejvyšší soudní instituce v našem státě," prohlásil Pavel.

V souvislosti se spekulacemi o Baxovi jako možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po Pavlu Rychetském, jehož mandát vyprší 6. srpna, Pavel uvedl, že se v tomto smyslu nikdy nevyjádřil. Sice nevylučuje tuto možnost, nikdy však prý neřekl, že to tak bude.

Premiér Petr Fiala (ODS) nechtěl stanovisko Senátu komentovat. "To je otázka pro kolegy v Senátu, z jakých důvodů se tak rozhodli," uvedl. Zdůraznil, že kandidáty ještě čeká představování v dalších výborech či na zasedání klubů. "Pak teprve dojde k finálnímu rozhodnutí Senátu," dodal Fiala po dnešním jednání s kraji o kapacitách středních škol.

Předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že odpovědi Zemanové byly povrchní a že Baxa by byl dobrým ústavním soudcem, ale ne dobrým předsedou Ústavního soudu. Vadí mu také způsob nominace. Baxu sice respektuje, ale má k němu výhrady. Řekl mu je osobně, přes média to řešit nechce. Chtěl je říci i prezidentovi ještě před nominací, bohužel ta debata kolem toho nenastala, dodal. "Všichni tři kandidáti navržení prezidentem na ústavní soudce jsou kandidáti velmi kvalitní a rozhodně mají moji podporu," uvedl na twitteru naopak předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska. Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 uvedl, že proti třem aktuálním adeptům také nemá žádné zásadní výhrady.

Ústavně-právní výbor ze tří Pavlových návrhů na ústavní soudce ve středu podpořil jen kandidaturu profesora ústavního práva Jana Wintra, zatímco Baxa a Zemanová podporu nezískali. Mohli by obsadit místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž mandát skončil 3. května. Politologové míní, že odmítnutí dvou kandidátů na ústavní soudce senátním ústavně-právním výborem je vzkazem prezidentovi, aby s nimi konzultoval už své nominace.

Prezident Pavel při výběru nominantů vychází z návrhů víc než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména posuzuje sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou, který je současně tajemníkem senátní ústavní komise.

Pavel je připraven zbavit bývalého kancléře Mynáře mlčenlivosti, jak žádá BIS

Prezident Petr Pavel je připravený zbavit bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře mlčenlivosti v případu úniku informací. Požádala ho o to Bezpečnostní informační služba (BIS). Prezident to řekl novinářům během dnešní návštěvy Jihlavy. Pavlův předchůdce v čele státu Miloš Zeman podle informací Deníku N a Respektu před odchodem z funkce inspekci BIS odepsal, že svého kancléře v případu vyzrazení tajných informací mlčenlivosti nezbaví. Zabránil tak tomu, aby inspektoři Mynáře vyslechli.

"Mohu v principu říct, že jsem připraven ten krok podniknout, protože si neumím představit jediný rozumný důvod, proč by Vratislav Mynář neměl být zbaven mlčenlivosti, aby mohl vypovídat," uvedl Pavel.

Byl podle svých slov zatím informován o tom, že žádost BIS na Hrad dorazila. Nyní čeká na doporučení bezpečnostní ředitelky prezidentské kanceláře Mlady Princové. "Zjišťovala, co všechno bylo v té věci uděláno předchozí kanceláří, jakým způsobem přišly žádosti a jak se na ně reagovalo," řekl Pavel.

V případě Pavlova souhlasu se zbavením mlčenlivosti lze podle Deníku N očekávat, že inspekce vyslechne Mynáře stejně jako už dříve vyslechla Zemana. Případ se týká exprezidentových výroků z roku 2021. Tehdy Zeman řekl Blesku, že jej před lety navštívil důstojník BIS a vyzradil mu informaci, že ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí. Dodal tehdy, že protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se odposlechy i jeho.

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS se loni k Zemanovým obviněním vrátila. Konstatovala, že nemá žádné indicie, že zpravodajská služba v tomto případě postupovala nezákonně. Koudelka potvrdil, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.

Související

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.
Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

Více souvisejících

Petr Pavel Ústavní soud ČR Vratislav Mynář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy