Podle třetiny lidí si oběti mohou za domácí násilí samy

Více než třetina lidí si myslí, že oběti domácího násilí, a to fyzického, sexuálního, psychického či ekonomického, aspoň někdy na něm nesou vinu. Častěji jsou o tom přesvědčeni muži. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro iniciativu Pod svícnem, která vznikla loni s cílem vzdělávat společnost a docílit změny legislativy týkající se domácího násilí. 

Podle její spoluzakladatelky Barbory Urbanové právě přesvědčení o tom, že si oběť za domácí násilí může sama, přispívá k nenahlášení trestných činů a nízké motivaci obětí řešit situaci.

"V tomto případě platí, že slova mohou ublížit podobně jako činy," uvedla Urbanová.

S fyzickým násilím se u sebe nebo ve svém okolí setkala podle průzkumu, kterého se počátkem dubna zúčastnila tisícovka lidí starších 18 let, téměř pětina dotázaných, každý dvacátý byl sám obětí. Fyzické týrání zažily častěji ženy, v průzkumu to uvedla téměř desetina z nich. Mezi muži stejně odpověděla dvě procenta dotázaných.

Psychické týrání zaznamenal u sebe, rodiny či přátel každý třetí. Přímo na sobě ho pocítilo zhruba 16 procent žen a šest procent mužů. Podle další ze spoluzakladatelek iniciativy Michaely Studené toto týrání jako jedna z mála forem domácího násilí může fungovat izolovaně, zpravidla ho ale doplňuje ještě sexuální a ekonomické násilí nebo sociální izolace.

Ekonomické násilí, spočívající například v odstřihnutí od peněz, a sociální izolaci podle průzkumu zažil každý dvacátý dotázaný. Zhruba dvě procenta lidí zažila sexuální násilí, nicméně ať už u sebe, nebo v okolí se s ním setkal každý jedenáctý. "Sexualizované násilí obvykle patří mezi velká tabu. Bývá často bagatelizováno či normalizováno. Ať už ze strany rodiny, či nejbližších. Nicméně je třeba říct, že znásilnění v partnerství či v rodině není špatný sex," zdůraznila Studená.

Výzkumníci už dřív spočítali, že Česko ročně ztrácí kvůli domácímu násilí desítky miliard korun, a to na výdajích na nemocenské, zdravotní péči, policejní zásahy či justici. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková má spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) předložit vládě do konce prvního pololetí návrh zákona o ochraně před domácím násilím. Norma má upřesnit definici činu a sjednotit podobu pomoci v celé republice, začít platit by měla v lednu příštího roku. Podle zmocněnkyně nová norma zlepší postavení obětí a jejich ochranu.

Související

Násilí, ilustrační fotografie

Obětem domácího násilí začala sloužit nová poradenská linka nadace VIZE 97

Obětem domácího násilí či těm, kteří jim chtějí pomoci, začala sloužit nová linka s číslem 604 326 809 s nepřetržitým provozem. Rady a podporu na ní poskytují psychologové, právníci či sociální pracovníci. Nonstop telefonická pomoc je součástí projektu, který zahájila Nadace VIZE 97. ČTK o tom informovala mluvčí nadace Aneta Stolzová. Nadace VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových slaví letos 25 let svého fungování.

Více souvisejících

domácí násilí

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 40 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 8 hodinami

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, zákazu navzdory

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy