Demonstrace Brno: Vzpomenout na mrtvého Roma přišlo asi tisíc lidí, kritizovali vládu

Asi tisíc lidí přišlo dnes odpoledne podle odhadu policie na prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně, kde zavzpomínali na mrtvého Roma. Pieta se nesla v duchu protivládní demonstrace, ač mělo jít o poklidné setkání a plánovaná demonstrace byla zrušena, zjistila na místě zpravodajka ČTK. Mladý muž zemřel poté, co ho minulou sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec. Podle nepotvrzených informací to byl Ukrajinec, což u části Romů vyvolalo protiukrajinské reakce a komunitu rozdělilo. Pietu vyjádřili na společném setkání Ukrajinců a Romů i lidé v Praze na Staroměstském náměstí.

V Brně se sešli většinou Romové. Pietní akt pořádala iniciativa Brno tým. Její ředitel Jozef Daniel odmítl princip kolektivní viny a několikrát zdůraznil, že shromáždění má být poklidným zavzpomínáním a uctěním památky mrtvého, nikoli demonstrací, kterou její organizátorka zrušila. "Co se stalo, udělal jednotlivec, nesmíme odsuzovat celou komunitu. Jak nás oni odsuzují, to dělat nebudeme," prohlásil směrem k davu Daniel.

Navzdory jeho apelu část přítomných dávala najevo nesouhlasné emoce. "My je tady nechceme," skandoval dav na konto Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí. "Je třeba upozornit na proces přijímaní lidí z ciziny a zpřísnit zákony," poznamenal účastník piety Ronaldo Lučanský. Nesouhlas s přístupem vlády Petra Fialy (ODS) k ukrajinským uprchlíkům byl značný. V jednu chvíli se začalo ozývat i to, že by vláda měla podat demisi. Účastníci kritizovali, že na shromáždění nepřišel nikdo z představitelů města. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) napsala ČTK, že ji nikdo z organizátorů nekontaktoval.

Vedle romské komunity se před divadlem sešli také lidé, kteří situaci využívali k šíření xenofobní nálady. To se některým Romům nelíbilo a vznikaly spory. "Nešiřte dezinformace, tohle má být poklidná pieta, ne politická demonstrace," uklidňoval situaci romsķý aktivista Nick Budai. Žádné nepokoje ale nevznikly a policisté, kteří shromáždění hlídali, nemuseli zakročit. Akci asi po hodině a půl zakončila společná modlitba a česká a romská hymna.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ocenil, že se shromáždění obešlo bez problémů. "Chápu rozhořčení Romů nad smrtí jednoho z nich. Můžete si být jisti, že policie ji profesionálně prošetří. Děkuji všem, kdo se nenechali strhnout k nesnášenlivosti vůči Ukrajincům jako celku. Vždyť s paušalizací a negativními stereotypy mají sami Romové smutnou zkušenost," napsal na twitter.

V Praze se odpoledne na společném happeningu sešlo kolem čtyřicítky lidí. Vše bylo podle zpravodaje ČTK poklidné. Obě komunity se spolu vyfotografovaly a jejich zástupci přečetli prohlášení. Předseda Československé romské unie Karel Karika řekl, že Romové se spolu s Ukrajinci chtějí vymezit proti násilí a xenofobii. Podotkl, že mezi romskou a ukrajinskou komunitou to vře od začátku uprchlické krize. Upozornil ale, že se určitě nejedná o všechny Romy. "Týká se to okrajové části naší menšiny, kteří to moc nechápou," řekl. Jeho organizace se podle něj snaží situaci vysvětlovat na sociálních sítích. Podle tajemníka Ukrajinské iniciativy v Česku Bohdana Rajčince se spolupráce obou komunit může posunout dál, je mezi nimi řada případů, kdy vztahy jsou dobré, řekl. Nemyslí si, že incident z Brna by spolupráci měl nějak ovlivnit.

Romské osobnosti a organizace opakovaně připomínají, že nelze odsuzovat celou menšinu za čin jednoho člověka. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková ČTK již dříve řekla, že má důvěru ve vyšetřování policistů. I přesto na dnešním shromáždění v Brně zaznívaly projevy, které jejich práci zpochybnily. Policie podezřelého na místě zadržela, v úterý jej soud poslal do vazby.

Související

Více souvisejících

Romové Brno

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy