Politolog se pustil do ČSSD. Co se mu nelíbí?

Praha - V komunálních volbách se nelze opírat o jednu interpretaci vítězů a poražených, řekl politolog Petr Just. V Hyde Parku České televize odpovídal na dotazy diváků. Mluvil o hnutí ANO, úspeších a zklamáních tradičních stran, či o vyjádřeních Václava Klause.

Podle Justa nejde v komunálních volbách přesně určit vítěz a poražený. Mandáty a procenta hlasů se musí rozlišovat, a každá statistika ukazuje něco jiného.

"Česká republika je specifická tím, že máme necelých 6 500 obcí, a řada z nich jsou skutečně malé obce, kde se volí třeba sedmičlenná zastupitelstva," řekl Just. Právě tyto obce pak prý vychylují počet získaných mandátů ve prospěch nezávislých a lokálních hnutí, včetně těch, které jsou pod hlavičkou STAN.

Procentuální výsledek pak táhnou větší města, a z tohoto hlediska je tedy vítězem hnutí ANO. Just ale upozornil, že matematické vítězství nemusí nutně znamenat moc - stejně jako ve Sněmovně je ve výsledku de facto vítězem ten, kdo sestaví koalici.

TOP 09 je slabší bez Starostů

Vyjádřil se i k důvodům, které mohlo mít Babišovo hnutí ke kandidování pouze ve vybraných lokalitách. Podle Justa jde o málo propracovanou celostátně rozloženou strukturu místních organizací. Oproti základnám tradičních stran je základna ANO prý stále jakýmsi polotovarem, což bylo vidět i na tom, že se na mnoha místech ani nesestavily kandidátní listiny, případně se často měnili volební lídři.

Na komunálních volbách se podle Justa ukázalo, že TOP 09 dosud těžila ze spojenectví se Starosty a nezávislými. Tato aliance vznikla v době, kdy TOP 09 pomalu vytvářela svou organizační strukturu. Díky spojení se STAN se prý TOP 09 podařilo vyplnil nedostatky v členské základně na nižších úrovních, ale pro komunální volby stejná smlouva uzavřená není. Výsledek podle Justa odpovídá síle, kterou by TOP 09 měla bez podpory STAN i při volbách do Sněmovny.

Ludvík není charismatický lídr

"Václav Klaus má nepochybně spoluodpovědnost za stav, který tu je," reagoval Just na dotaz ohledně Klausovy časté kritiky současné politiky. Zejména jeho premiérské období prý z velké části formovalo budoucnost české politiky. "Z tohoto hlediska jsou jeho prohlášení pokrytecká," dodal.

Neúspěch ČSSD v Praze Just vysvětluje například nedostatkem charisma volebního lídra či podporou TOP 09. Zatímco do minulých voleb vedl sociální demokraty Jiří Dienstbier, který byl podle Justa obrazem mladšího, dravějšího politika, a ne typickým představitelem sociálních demokratů, čímž byl přijatelnější pro liberální městské voliče.

"Pan Ludvík bohužel tak charismatickým a energickým lídrem není, a samozřejmě i tichá podpora radniční vládě TOP 09 může být dána jako jeden z důvodů," vysvětlil Just.

Nízká volební účast je podle Justa daná například obecnou demotivací, deziluzí z politiky, či rezignovaností. I to, že během dvanácti měsíců proběhly troje volby, se prý může na účasti odrazit. Naopak může prý být neúčast u voleb vyložena jako spokojenost se systémem důvěrou v garnituru.

Petr Just je politolog a vysokoškolský pedagog. Kromě působení na Metropolitní univerzitě Praha a Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy je spoluzakladatelem Česko-slovenské unie studentů politických věd. Zaměřuje se na komparativní politologii.

Související

PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách. Rozhovor

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 
SPD

Protestní strany kritika vládních opatření neposílila, míní politolog

Politickým stranám, které nesouhlasí s tvrdými protiepidemickými opatřeními, jejich přístup zatím nepřinesl rostoucí voličské preference. Nedá se tak pravděpodobně očekávat větší úspěch nových hnutí, která jsou zakládána právě v souvislosti s pandemií. Vyplývá to ze slov politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze.

Více souvisejících

Petr Just Komunální volby

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy