Pehe o trapné obhajobě Zemana: Pozvrací se v přímém přenosu?

Praha - Vystoupení prezidenta Miloše Zemana v Hovorech z Lán je trapné a on sám asi nemá všech pět pohromadě, míní politolog Jiří Pehe. Ve svém příspěvku do pořadu Českého rozhlasu Názory a argumenty rozebírá odůvodnění Hradu pro prezidentovo chování i český národ.

"Některé ze snah vysvětlit veřejnosti, proč prezident Miloš Zeman použil v posledních Hovorech z Lán řadu vulgárních výrazů, jsou stejně trapné jako samotný prezidentův výstup," myslí si Pehe.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček použil jako jeden z argumentů to, že se prezident snažil otevřít diskusi o používání vulgarit v politice. Podle Peheho je zvláštní, že média toto vysvětlení přijímají.

"Servilní mluvčí nám v zastoupení prezidenta totiž v podstatě říká, že až bude chtít prezident příště otevřít diskusi třeba o škodlivosti alkoholismu, nepromluví k národu ve střízlivém stavu o škodlivosti alkoholu, ale raději se zpije před kamerami do němoty a pro jistotu se třeba ještě pozvrací," komentuje Pehe Ovčáčkovo vystoupení.

Mnohá média a komentátoři prý přispívají k zastírání podstaty celé věci diskusí o tom, co vlastně prezident svým projevem a použitým výrazivem sledoval. "Nejjednodušší vysvětlení, že tím nesledoval nic, že alkoholismem, nemocemi a mocí poznamenaná polorozpadlá osobnost prostě nekontroluje svoje puzení urážet a mluvit sprostě, zmizelo pod nánosem takzvaně strategických úvah," míní Pehe.

Důvody jsou úplně jedno

Rozebírání příčin je podle něj pouze odvrácení pozornosti, určené k tomu, aby se český národ nemusel podívat sám na sebe a na to, jakého si zvolil prezidenta.

"I proto je lepší nabízet zdánlivě racionální vysvětlení prezidentova jednání. Vždyť pokud máme na Hradě vlastně génia, který nás zasype sprostotami se záměrem otevřít veřejnou diskusi nad používáním sprostot v politice, není to přeci s námi ostatními tak špatné. Na Hrad jsme nezvolili osobu nízkou a vulgární, ale stratéga, který je zase o krok napřed před svým národem," vysvětluje.

Média také označují prezidentův výstup za pokus o strategické odvedení pozornosti od jeho předchozí návštěvy Číny.

"Co na tom, že to by bylo jednání ne nepodobné pokusu někoho přehlušit bolest zubů tím, že si způsobí ještě větší bolest třeba tím, že se střelí do nohy. Pokud by to byla pravda, nevypovídalo by to nic pozitivního o prezidentově údajném mistrovství v politické strategii, ale spíš o tom, že nemá všech pět pohromadě," oponuje Pehe.

Důvody jsou podle něj ale zcela nepodstatné. Za důležité považuje, že pokud se hlava státu nechová podle určitých pravidel, nemá být ve slušné společnosti hlavou státu.

"Pokud média a část společnosti nakonec přijmou diskurz, v němž se bude prezidentova vulgarita na veřejnosti omlouvat jakými údajně racionálními motivy, pak nezbývá než usoudit, že nejsme slušnou demokratickou společností, a máme tudíž přesně takového prezidenta, jakého si zasloužíme," dodává Pehe.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Pehe Hovory z Lán

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy