Uprchlíci a islám? Tuhle hranici prý nelze překročit

REPORTÁŽ – 21. a 22. října se v Brně uskutečnilo Regionální diskuzní fórum, které organizoval think-tank Evropské hodnoty ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu a Masarykovou univerzitou v Brně. 21. října proběhla v Knihovně Jiřího Mahena veřejná debata na téma „Radikalizace společnosti v čase migrační krize,“ na které vystoupili Miroslav Mareš, politolog a expert na extremismus, Petra Vejvodová, politoložka, a Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty.

V rámci debaty mimo jiné přišla řeč i na fakt, že politické strany v České republice nevědí, jak se k celé situaci postavit a jak migrační krizi řešit – zda se vyjádřit pro přijetí uprchlíků, jak by si přála Evropská unie, nebo zda je v souladu s přáním mnoha voličů rázně odmítnout.

Podle Vejvodové jde zejména o střet „naší kultury, společnosti a hodnot, které nám něco říkají," a názoru „velké voličské masy, která říká opak." Strach společnosti přitom podle ní vychází například z obav ze ztráty zaměstnání či ze zvýšení kriminality.

Mareš ale upozornil, že nejednotný postoj politických stran může paradoxně mít i pozitivní důsledky. Jak se v rámci stran oddělují jednotlivé názorové větve, strany tak reprezentují názory daleko většího množství voličů a efektivně tak odebírají hlasy radikálním stranám a hnutím.

Podotknul také, že zatímco dříve téma islámu a postoj politických stran k islamizaci či islamistickým skupinám měly jen velmi malý vliv na výsledky voleb, dnes tomu může být jinak. K tématu islámu se totiž přidalo téma migrace, „které může být u lidí ve volbách rozhodující."

Mohou se politici vzepřít voličům?

V rámci diskuze také padla otázka, zda se politické strany mají - či vůbec mohou - postavit vůli voličů, která se nyní zdá být nakloněna odmítání islámu a uprchlíků, když právě na základě jejich hlasů je jim dán politický mandát.

Vejvodová ale připomněla, že politické strany mají i jiné funkce než jen reprezentovat názor voličů. Dále také uvedla, že současná vlna odporu proti migraci a volání po uzavření hranic se ukazuje u voličů napříč politickým spektrem a vybočuje tak z profilu běžného voliče dané strany; nemusí tak být v souladu s ustálenou politikou strany.

Hokovský pak podotknul, že v problematice reprezentování názoru voličů musí existovat hranice, kterou nelze překročit. „V demokratickém politickém systému jsou určitá témata, které jsme zakotvili do naší ústavy – jsou to nějaké základní prvky demokratického státu," řekl a dodal, že i v případě, kdy by většina populace chtěla něco, co by s tímto bylo v rozporu – například zavedení trestu smrti nebo nastolení totalitního systému, bylo by povinností politiků postavit se proti takovéto vůli voličů.

Na druhou stranu ale také uvedl, že ve všech ostatních případech je následování názoru a přání voličů „povinností politiků v demokratické společnosti." A v případě, že politik s názorem většiny voličů nesouhlasí, je pouze na něm, aby svůj názor přesvědčivě prezentoval a voliče přesvědčil, což se pak odrazí ve volbách.

Mareš pak dodal, že se nedomnívá, že by v České republice bylo nějaké větší množství politiků, kteří by byli pro přijetí uprchlíků, ale báli se, že přijdou o voliče, a tento názor proto tajili. Připomíná, že politici podléhají obavám podobně jako zbytek populace a je tak pravděpodobnější, že s názorem voličů souhlasí.

Související

Loď Ocean Viking

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou humanitárních plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily z vratkých člunů stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale žádají bližší přístav, a to i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Více souvisejících

Imigranti z Afriky a Blízkého Východu migrace Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy