Lemplové, diletanti. Na osudu českých občanů vám nezáleží. Zdechovský se pustil do Marksové i úřadů kvůli holčičce odebrané v Norsku

Praha – Už několik dní se v českých médiích propírá kauza dalšího odebraného českého dítěte v Norsku. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová uvedla, že matka odebrané holčičky pomoc českého státu odmítla. Navíc prý není šťastné to, jak matka vše prezentuje přes média. Europoslanec Tomáš Zdechovský, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá, to ale vidí značně odlišně.

„My v této druhé kauze jsme nabízeli té mamince, že místo ní nebo s ní budeme přímo na Barnevernetu jednat, ale ona této nabídky nevyužila. A bez toho, aniž by si opravdu ten rodič přál, aby tady stát intervenoval, tak my opravdu můžeme dělat jen minimum," uvedla před několika dny ministryně.

Psali jsme:
Marksová: Matka devítiměsíční holčičky odmítla pomoc Česka ve sporu s Barnevernetem Zeman podpořil úsilí o vrácení dětí odebraných dětí v Norsku
Sobotka: Matka odebrané holčičky musí říct, zda chce pomoc od státu Proč české matce sebrali nemocnou dceru? Barnevernet vysvětluje
 

V listopadu prý matka poslala část dokumentů i s popisem situace, na následnou nabídku pomoci ale už nereagovala. Podle Zdechovnského je to trošku jinak. „Paní ministryně však zapomněla zmínit dosti důležitou informaci, kdy se nabídky pomoci dočkali..." pustil se do Marksové lidovecký europoslanec.

Nabídku pomoci totiž podle něj rodiče dostali až poté, co bylo rozhodnuto o odebrání holčičky. „Hlavní starostí rodičů tak tehdy bylo jednání o převozu holčičky, které selhaly ledviny, do jiné nemocnice. Chtěli, aby české úřady pomohly v rámci svých možností okamžitě. Nicméně pomoc nepřišla. Paní ministryně se pak nemůže divit, že rodiče o takovou pomoc neprojevili zájem. Zájem České republiky byl totiž formalistický a v té chvíli již nic neřešil," vysvětluje Zdechovský.

V tu chvíli prý rodiče nezajímalo, co je třeba dělat nebo nedělat podle rad ministryně, ale informace o tom, jak se situace bude řešit. „České instituce a politici jsou tady přece od toho, aby dokázali svým občanům pomoci a ne je v médiích neustále dehonestovali. Například pan Kapitán by namísto trapné osobní kritiky Jitky Chalánkové přemýšlet o možnosti, jak společně rodičům pomoci," nešetří kritikou směrem k ministerstvu politik.

Současný přístup českých úřadů označuje za „lemplovský a diletantský". „Namísto toho, aby se za poškozené postavili, jsem od úředníků a paní Marksové dosud slyšel jen samé výmluvy, jak něco nejde a co měli či neměli rodiče dětí odebraných v Norsku udělat. Ale nikdy se nedozvíme, co tito lidé pro rodiče udělali. Proto se nelze rodičům divit, že k příslušným úředníkům a paní Marksové nemají důvěru," vysvětluje europoslanec.

Snaha úřadů zbavit se zodpovědnosti je podle něj do očí bijící. Podle jejich alibistického přístupu je prý vidět, že jim na „osudu českých občanů absolutně nezáleží". „A popravdě, nic nesnáším tak, jako tvrzení, že něco nejde. Kdyby takto pracovali všichni v České republice, tak ještě lezeme po stromech. Možná, paní Marksová, kdybyste věnovala tolik času boji za české děti, kolik věnujete výmluvám a kopání do těch, kteří svůj čas obětují pomoci českým maminkám a tatínkům, máme tu všechny děti z Norska již dávno zpátky. Ale jak říkala moje babička: 'Pro některé lidi je škoda každého slova.' A u paní ministryně Marksové, která zřejmě nepochopila práci politika jako službu lidem, to bohužel platí dvojnásob," ostře dodal Zdechovský.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Barnevernet Michaela Marksová-Tominová

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

Dlouho očekávaný rozsudek padl. Soud rozhodl o odvolání Juliana Assangeho

Zakladatel serveru WikiLeaks, Julian Assange, se může odvolat proti vydání do Spojených států, rozhodl v pondělí Vrchní soud v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy