Kauza Michalákových: Česko se pokusí vstoupit do soudního sporu v Norsku

Praha - Česká republika vstoupí do řízení před norským soudem v kauze odebraných dětí Evy Michalákové. Rozhodla o tom dnes vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko chce poukázat mimo jiné na to, že adopce dětí je v případu Michalákové nepřípustná a v rozporu s mezinárodními dohodami, uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zástupkyně rodiny, poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) rozhodnutí vítá, šance Michalákové na úspěch u soudu by podle ní mohly být vyšší.

Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny Denise (ročník 2005) a Davida (2008) v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Loni norské úřady rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Michaláková se odvolala, soud se má konat koncem února.

"Využijeme institutu norského práva, jehož smyslem je umožnit veřejným subjektům vstupovat do soudních řízení a obhajovat v nich širší veřejný zájem," řekl dnes Zaorálek novinářům.

Norský právní řád prý neupravuje přímo vstup cizího státu do vnitrostátního řízení, ale ministr věří tomu, že soud pokusu o intervenci vyhoví. Na jednání pak chtějí české úřady poukázat na dvě vady v postupu norských úřadů. "Domníváme se, že v situaci dětí Michalákových je nepřípustná adopce v cizí zemi," uvedl Zaorálek. Takový postup podle něj není v souladu s úmluvou o právech dítěte. Druhé pochybení vidí ministr v tom, že úřady odpíraly Michalákové styk s dětmi, přestože o něj jevila zájem.

Snaha o vstup do řízení je podle Sobotky pokračováním intenzivní činnosti v kauze, kde vláda podnikla celou řadu konkrétních diplomatických kroků. "Vláda dnes dala mandát ministru zahraničí a ministryni práce a sociálních věcí, aby tento krok ve prospěch paní Michalákové v rámci příslušného soudního řízení podnikli," řekl novinářům premiér.

Chalánková, která je mluvčí výboru podporovatelů rodin odebraných dětí a kauzy dlouhodobě sleduje, rozhodnutí vítá. "Je to precedens, díky němuž jsou šance určitě vyšší. Pokud by to norský soud odmítl (zapojení ČR), popíralo by Norsko své vlastní zákony," řekla ČTK poslankyně. Zapojení české strany do soudního řízení je podle ní nezbytné. "Ideální by byl zmocněnec, který se nebojí. Je to věc státní správy a premiéra, koho vyberou," dodala Chalánková.

Petiční výbor na podporu rodin žádá, aby situaci Čechů v cizině sledoval zastupitelský úřad. "Podle vídeňské úmluvy o konzulárních stycích má konzul, velvyslanec kompetence, pravomoc ověřit stav českých občanů, což se také nedělo," uvedla Chalánková. Dodala, že bratři Michalákovi i jejich matka mají české občanství.

Pokud by Michaláková s nynějším odvoláním neuspěla, může se obrátit na další norské soudní instance. Po skončení všech těchto řízení pak může jít k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Členové české vlády už dřív řekli, že by ji tam Česká republika podpořila.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku) Barnevernet

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy