ROZHOVOR | Sobotkova vláda pod palbou kritiky. A co Zeman? Politolog o situaci v Česku

ROZHOVOR - Prezident Miloš Zeman je v případě domácích politických konfliktů nejen jejich přímým účastníkem a aktérem, ale mnohdy i jejich zdrojem a původcem. V anketním rozhovoru ke dvouletému výročí koaliční vlády Bohuslava Sobotky to uvedl politolog působící na Katedře politologie a humanitních studií Metropolitní univerzity Praha Mgr. Charvát Jakub, Ph.D.

Uplynuly dva roky ode dne, kdy začala úřadovat vláda Bohuslava Sobotky. Během ní se koalici podařilo například zvýšit minimální mzdu, zrychlit růst ekonomiky, zrušit poplatky ve zdravotnictví, zrušit druhý důchodový pilíř nebo zavést zákon o státní službě. Jsou to důvody, díky kterým by na sebe mohla být vláda hrdá?

Měřítkem toho, jestli na sebe může být vláda hrdá, je v demokraciích především to, jak je vnímána ze strany veřejnosti. Současná vláda si v tomto smyslu, soudě podle průzkumů veřejného mínění, nevede úplné špatně. A to i s ohledem na to, že jsme v poloviné funkčního období, kdy by její obliba u veřejnosti měla být nejnižší.

Když porovnáte úspěchy současné vlády s vládou Petra Nečase, pozorujeme nějaké zlepšení?

V polovině funkčního období se těžko hodnotí. Sobotkova vláda navíc nastupovala nově, nenavazovala na jinou vládu s účastí ČSSD. Na hodnocení je tedy ještě brzy, řada věcí je ještě v běhu, řada se teprve rozbíhá. V některých věcech jsou navíc výsledky současné vlády stále ještě ovlivněny politikou předchozí vlády, jako je tomu např. v otázce korupce. Před pár dny jsme nadšeně aplaudovali, že jsme si v mezinárodním měření míry korupce v zemi polepšili. Odborníci se přitom shodují, že k tomu výrazně přispěla již Nečasova vláda a Sobotkova vláda v nastoleném trendu úspěšně pokračuje.

Řada lidí Sobotkově vládě vyčítá především její postoj k aktuální migrační krizi a to, že nehájí zájmy České republiky. Je situace skutečně tak špatná, jak se veřejnost domnívá?

Neznám lék na řešení tak složité a komplexní otázky, jakou je aktuální migrační krize. Nejen česká vláda, ale i další evropské vlády v této otázce tu a tam, více či méně, tápou. Sobotkova vláda je kritizována, ale ta kritika není konstruktivní. Většina kritiků nenabízí alternativní řešení, pouze vyčítá, případně se přiklání k „populistickým" řešením, která ale podle mého názoru neřeší problém ve své celé podstatě a šíři, ale asi dobře zní ve veřejném prostoru.

ODS vystavila vládě vysvědčení a pomyslnou známkou 5 ohodnotila „rušení zbytečných daní" a „zjednodušení daňového systému", ostatně žhavým tématem je i chystaná elektronická evidence tržeb. Zaslouží si za tyto věci koalice tak nízké hodnocení?

Asi by bylo zvláštní, kdyby opozice vystavila vládě pomyslné vysvědčení se známkami 1, 2 a 3. To by bylo možné snad jen v době nějaké opoziční smlouvy, ale ani tehdy tomu tak nebylo. Jeden kolega nedávno na jedné konferenci upozorňoval, že možná ješte o kousek důležitější než kvalitní vládní koalice je v demokraciích kvalitní opozice. Jakkoli to vztahoval k lokální úrovni, přijde mi ta myšlenka nosná i pro celostátní úroveň. Jak bude opozice hodnotit vládu je asi předvídatelné, pojďme pátrat po tom, jak obstála opozice (třeba i ve vlastním hodnocení), kde jsou její slabiny a jak přispěla k tomu, aby byly schválené zákony co možná nejlepší. To nemá být obhajoba stávající vlády, to vůbec ne, jen problematizování této otázky. Mně totiž dlouhodobě v české politice chybí vyšší míra konsensu a ochota ke kompromisu. Vládními stranami u nás oblíbená strategie „válcování opozice", bez ohledu na to, kde je u moci, a naopak opozičními stranami oblíbená strategie destruktivní opozice, nulové tolerance, nebo jak tomu budeme říkat, a bez ohledu na to, kdo je v opozici, přitom ke zlepšení stávající situace příliš nepřispívá. Bylo by, myslím, žádoucí, kdyby se česká politika i v tomto smyslu kultivovala.

Už několik měsíců jsme svědky rozepře mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem, která se vygradovala zejména po loňském vystoupení prezidenta na Albertově po boku lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky. Sobotka tvrdí, že Zeman šíří nenávist, prezident se naopak domnívá, že premiér ohrožuje bezpečnost ČR. V posledních dnech navíc mediální vody rozvířil výrok o kalašnikovu, který je jen dalším z řady. Je to v pořádku, že proti sobě takhle stojí dva nejvyšší čeští političtí představitelé?

Je to jen další ukázka toho, o čem jsem hovořil před chvílí. Od prezidenta v parlamentním režimu, kterým Česká republika nesporně je, bychom očekávali, že v případě domácích politických konfliktů bude jejich moderátorem, že bude usmiřovatelem. Český prezident je ale nejen jejich přímým účastníkem a aktérem, ale mnohdy i jejich zdrojem a původcem. Určitě to není v pořádku. Prezident s premiérem mohou mít spory, ať už názorové či osobní, to je prostě realita. Ale musí se přes ně umět přenést a nikoli je řešit ve veřejném prostoru. Na veřejnosti by se měli chovat profesionálně a neřešit osobní animozity, jinak nemají ve svých funkcích co dělat. Pokud si potřebují spory řešit, mají si to povědět mezi sebou, ne prostřednictvím médií a věřejnosti.

Není ale ani v pořádku, že se jméno prezidenta vyskytuje ve zprávách o extremismu, respektive že se na něj mohou, díky více jeho výrokům a jeho veřejnému vystupování, tyto skupiny odvolávat a že se k němu vztahují. To je potřeba zdůraznit a upozornit na to. A abychom byly fér, netýká se to pouze sporů ve vztahu k prezidentovi. Platí to i pro spory mezi jednotlivými členy vlády, i ty si mají vyříkat na úrovni vlády a nikoli ve veřejném prostoru.

Který názor je podle vás České republice prospěšnější? Umírněný postoj premiéra Sobotky, nebo radikálnější postoj prezidenta Zemana?

Stejně jako radikální postoj není a priori špatný, nemusí být umírněný postoj ten nejlepší. Vždy je potřeba pečivě a zodpovědně vážit na miskách vah a najít řešení, které bude nejefektivnější, a to nejen krátkodobě, ale především z dlohodobého hlediska. Podstatné přitom je, aby navržené řešení bylo správně vysvětleno. Pokud se totiž pro něj podaří získat širokou podporu, o to jednodušší bude jeho realizace a o to spíše bude efektivně fungovat.

Kdybyste měl vyzdvihnout jeden velmi úspěšný krok, který vláda za poslední dva roky udělala, a jeden, který se jí rozhodně nepovedl, jaké by to byly?

Nemyslím si, že někdo vysloveně selhal, ale ani že někdo zazářil. Samozřejmě bychom našli řadu více či méně závažných přešlapů, ale ty asi děláme všichni, jen na nás není tolik vidět. Vládě ale určitě neprospívá, když působí neprofesionálně. Dobře nepůsobí ani různé pochybnosti a podezření ohledně střetu zájmů okolo ministra financí a jeho hnutí. Na druhou stranu s tímto vědomím si lidé pana Babiše zvolili a z hnutí ANO 2011 udělali druhý nejsilnější sněmovní subjekt. Za velký nedostatek současné vlády také považuji, že řeší problémy a spory ohledně své agendy na veřejnosti. Někdy tak vystoupení členů vlády připomíná vrcholící volební kampaň spíše než věcné a shrnující pojednání o právě proběhlém jednání vlády. A v neposlední řadě mám mnohdy pocit, že by ministři měli věnovat o něco vyšší úsilí plnění své agendy, jejímu vysvětlování a obecně informování o ní, spíše než aby se věnovali vytváření vlastního mediálního obrazu. Je sice pěkné vědět, že i ministr financí je jeden z nás, jak sám rád připomíná, protože také chodí na veřejené záchodky, což máme pro jistotu i zdokumentované fotografiemi v médiích, nebo vědět, kdo jezdí do práce na kole či jaké zrovna prožívá romance, jaké kdo natačí seriály apod. Na druhou stranu u těchto ministrů, což se tedy úplně netýká ministra financí, pak už ale nejsou vidět výsledky jejich práce, a to možná i proto, že právě jim se zpožďuje plnění agendy.

Nebudeme zacházet do hloubky až k jednotlivým ministrům, ale kdybyste měl vybrat jednoho, který svou práci odvádí nejlépe, který by to byl?

Takovou odpověď po mně nemůžete chtít. Jednak žijeme v době, kdy obecné vnímání je takové, že neexistuje dobrý politik, natož pak ministr. A jednak já tu odpověď neznám. Navíc jak jsem naznačil výše, ministr, který může vypadat dobře navenek, může významně zaostávat v plnění své vlastní agendy. Rozhodně platí, že nejpozitivnější mediální obraz zdaleka neznamená nejlepšího ministra, a naopak.

A kdo podle Vás naopak totálně selhal?

Budu smířlivý a dovolím si tvrdit, že nikdo totálně neselhal. Chyb bychom průběžně našli mnoho a média se jim ostatně detailně věnují, ale o totálním selhání jednotlivce, ani vlády jako celku, myslím, hovořit nemůžeme, i když ji nemusíme mít z rozličných důvodů rádi.

Související

Více souvisejících

Jakub Charvát (politolog) rozhovor Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy