Ministerstvo spravedlnosti je hate free, připojilo se ke kampani

Praha - Ke kampani HateFree se nově připojilo ministerstvo spravedlnosti. O konkrétní podpoře bude ministr Robert Pelikán (ANO) jednat s vedením iniciativy. Spolupracovat by chtěl v oblasti osvěty, která by se týkala témat legislativy a nenávisti.

Hate Free Culture je projektem vládní Agentury pro sociální začleňování, který funguje tři roky.

Na vstupních dveřích resortu, který sídlí ve Vyšehradské ulici v Praze 2, je ode dneška růžová nálepka signalizující, že ministerstvo je tzv. hate free zónou. Takto označené prostory chtějí dát návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusejí bát nenávistných útoků ze strany zaměstnanců i ze strany hostů. Deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.

"Veřejné instituce jsou 'hate free' vlastně automaticky, přímo z ústavy. V situaci, kdy je řada provozoven, které se do tohoto projektu zapojily, terčem útoků dokonce již nejen verbálních, jsme považovali za potřebné to připomenout," řekl k postupu ministerstva Pelikán.

Několik kaváren, obchodů a dalších míst, které propagují heslo hate free, nedávno napadli sprejeři a pomalovali je hesly a nacistickými symboly. Policisté pátrají po vinících.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Kauza HateFree: Za nenávistné nápisy a rasistické symboly uložil soud podmínky

Praha - Pět lidí, kteří loni posprejovali pražské HateFree kavárny a obchody, dostalo podmíněné tresty vězení od dvou do devíti měsíců a povinnost uhradit v rámci jejich možností část škody. Rozhodl tak dnes Obvodní soud pro Prahu 3. Proti trestnímu příkazu mohou obžalovaní podat odpor. Pokud to udělají, soud bude kauzu projednávat ve veřejném hlavním líčení.

Více souvisejících

HateFree Ministerstvo spravedlnosti Robert Pelikán

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy