Kreml využívá k šíření vlivu v Česku Zemana i tajné služby, tvrdí studie

Praha - Ve čtvrtek zveřejnil think-tank Evropské hodnoty analýzu s názvem Schéma vlivu Ruské federace v České republice a spustil veřejnou kampaň „Nechceme zpátky na Východ“. Autoři analýzy jsou zástupce Evropských hodnot Jakub Janda a reportér časopisu Respekt Ondřej Kundra.

Šíření konspiračních teorií, cílené dezinformace ale i podpora z úst českých politických představitelů jsou podle analýzy projevy systematické dezinformační kampaně Ruska v České republice. Autoři materiálu varují, že se Kreml snaží podrývat důvěru v demokratické politiky a instituce, Evropskou unii a NATO.

Cílem Kremlu je podle zjištění autorů studie také podkopat důvěru názorových oponentů a v dlouhodobém horizontu také vystoupení z EU. „Jako hlavní zájmy Ruské federace jsme identifikovali posilování pozice politických spojenců a využití těchto trojských koní pro posílení vnitřních rozkolů EU a NATO," zmínil Janda jednu ze tří priorit Ruska.

Hlavní politický spojenec Ruska pak podle nich je prezident Miloš Zeman. „Prezident jednoho z členských států EU je pro ně cenným spojencem. Jakákoliv pozice je projevena ruskou stranou, prezident Zeman ji později hájí," vysvětloval Janda, který je dlouhodobým kritikem Zemanova pozitivního vztahu k Rusku. Prezident nedávno odmítl dialog s ním kvůli pornografickému videu, které Janda v minulosti natočil. Zeman ho podle svých slov nepovažuje za partnera pro diskusi.

Ve studii jsou uvedeny také příklady dalších nástrojů. Její autoři tvrdí, že Kreml kromě politiků využívá pro ovlivnění české veřejnosti také dezinformační kampaně, spřízněné nevládní organizace, podporuje extremistické síly, zneužívá ruskojazyčnou menšinu nebo využívá spojení ekonomických a politických zájmů.

Podle Kundry jsou významné také aktivity ruských tajných služeb. „Neříkáme, že každý Rus, který žije v Česku, je agentem, ale v každém případě tu vidíme lidi, kteří hrají určitou roli v prosazování určitých zájmů," uvedl Kundra. Dodal, že v Česku nepochybně působí i tajné služby jiných zemí. Poukázal ale také na to, že třeba zájmy amerických tajných služeb jsou odlišné – ty se nesnaží oslabovat českou demokracii, ale spíš bojovat proti terorismu.

Think tank Evropské hodnoty upozorňuje na proruské dezinformační aktivity dlouhodobě. V rámci organizace funguje i program Kremlin Watch, její analytici spolupracují také s institucemi EU nebo ministerstvem vnitra. Nově chtějí na nebezpečí ruského vlivu Evropské hodnoty upozornit také kampaní „Nechceme zpátky na Východ". Ta má za cíl vysvětlit, proč je pro Česko výhodné být součástí Západu a hlavně proč by bylo nebezpečné se posouvat na Východ.

„Zvolili jsme formu krátkých videí, v nichž zhruba dvacítka odborníků poukazuje na některé ty manipulace," dodal. Do kampaně se zapojil například politických geograf Michael Romancov nebo bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář. Zastánci Kremlu mají podle tvůrců projektu své pozice často velmi dobře vyargumentované. Lidé pak snadno podlehnou dojmu, že členství v NATO nebo EU Česku nic nepřináší. Právě to by měla kampaň změnit.

Pro prosazování zájmů Kremlu v České republice je podle analýzy využíváno sedm typů nástrojů, mezi které autoři řadí (v závorce jsou indikativní příklady):

1) Zpravodajské a vlivové operace (případ Rachardžo, aktivity ruské ambasády)

2) Dezinformační snahy (zhruba čtyřicet dezinformačních projektů)

3) Relevantní političtí spojenci (M. Zeman, představitelé KSČM, někteří představitelé ČSSD)

4) Nevládní subjekty v roli spojenců (Institut slovanských strategických studií, Václav Klaus)

5) Podpora radikálních a extremistických sil („Národní domobrana" napojená na „Národní demokracii)

6) Zneužívání částí ruskojazyčné menšiny (aktivity časopisu Artěk)

7) Ekonomické operace s politickými cíli (aktivity Martina Nejedlého nebo Zdeňka Zbytka)

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Jakub Janda (Evropské hodnoty) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy