ROZHOVOR | Babiš premiérem, opozice skomírá, ČSSD má problémy. Politolog pro EZ zhodnotil rok 2016 a prozradil, co nás čeká

ROZHOVOR - Rok 2016 přinesl v tuzemské i zahraniční politice řadu zásadních témat, která ovlivnila velkou část populace. Vytříbila se také pozice jednotlivých parlamentních stran a zatímco opozice je roztříštěná a slabá, ČSSD nasadila špatnou taktiku a hnutí ANO směřuje k vítězství v parlamentních volbách, které nás čekají za několik měsíců. Poukázal na to politolog Jan Kubáček, který v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zhodnotil také nejdůležitější politické události uplynulého týdne.

Rok 2016 přinesl řadu významných událostí, co se politiky týče. Proběhly například krajské a senátní volby, Česko navštívil čínský prezident, sněmovna jednala o zákonu „lex Babiš", odstartovala elektronická evidence tržeb a další. Které události jsou podle Vás ty nejzásadnější a nejvíce ovlivnily životy Čechů?

Pro nás občany České republiky, státu střední velikosti a lidnatosti, je úplně nejzásadnější změna v Bílém domě. Nejen optikou vztahů v NATO, vztahů USA a EU, ale i nástupem „reaganovského realismu", který může zosobnit prezidentský tým Donalda Trumpa. Návratem realismu a „kupeckých počtů" do mezinárodní politiky by se mohlo zklidnit celosvětové mezinárodní prostředí, utnout (často prázdná) silácká gesta, což by prospělo dění okolo brexitu, aspoň částečnému přiškrcení všech „toků migrace" do Evropy a celkovému zklidnění dění.

Díky čemuž by u nás letos bylo maximálním „politickým otřásáním" jen to předvolební vzrušení a volební marketing puštěný na maximální obrátky. Což je rozhodně lepší vyhlídka než latentní doutnající války blízko našich hranic, destabilizace EU jak uvnitř, tak navenek „studenou válkou" s odcházející Velkou Británií, silácká gesta v rámci „migračních operací". Efekt Trump a „počtářský" tlak USA vůči Evropě jako celku by mohl „zchladit evropské hlavy" a soustředit evropský zájem konečně na „evropský dvorek" a domácí problémy. Trochu věcné a racionální práce ve prospěch evropské autority, bez hlasitého vytrubování a „strategií pro strategie" by nám všem v Evropě velmi prospělo.

Své udělá i kampaňování ve Francii, Nizozemí, Německu, mnohé státy budou žít v roce 2017 spíše sami sebou, což by nám – v České republice - mohlo pomoci se také soustředit spíše na sebe a naše racionální zájmy, pokud to ovšem úplně nezabrzdí naše české předvolební kampaňování a „volební slepota".

V průběhu loňského roku došlo k výměně několika ministrů za ČSSD a ve volbách neuspěla ani taková jména jako Michal Hašek nebo Zdeněk Škromach. Svědčí to o možných problémech ČSSD?

Spíše to potvrzuje špatnou volební taktiku ČSSD, postavenou na nemastné, nicneříkající volební kampani, bez mobilizačních témat, která by skutečně voliče zajímala a trápila, a proto jim stála i za účast u voleb. Chyběla témata, která by voličům demonstrovala „politický smysl ČSSD" a důvod, proč je dál v politickém systému a v krajích potřebná. ČSSD volilo opravdu velmi, ale velmi loajální jádro, spíše sympatizanti hejtmanů a některých místně populárních politiků z komunálu či respektovaných oborů v daném místě. Ostatní bezradně tápali a buď zůstali lhostejně doma nebo jich část volila místní starostenská a regionální hnutí či Andreje Babiše „s jeho levicovým a mobilizačním slovníkem".

„Strana oranžové růže" se musí oklepat a po vzoru slovenských a rakouských socialistů se začít vymezovat vůči svému největšímu soupeři – A. Babišovi – tématy, která voliče skutečně zajímají a pro „miliardářské cítění" Andreje Babiše jsou neakceptovatelná. Logicky, jde totiž o naprosté míjení se „peněženek" a životních potřeb a strastí. Zkrátka – jde o oživení přirozeného pravo-levého rozdílu a probuzení u ČSSD charismatu a politické potřebnosti pro voliče. Zatím Andrej Babiš zdařile vytváří dojem, že ochrání i středolevicového voliče, nejen pravicového.

V ostatních politických stranách k velkým přetřesům nedošlo. Znamená to, že vláda, potažmo koalice jsou stabilní? Mohla by v tomto složení vydržet až do řádných parlamentních voleb?

Tipuji, že vydrží. O její životnosti rozhodne prezident republiky Miloš Zeman a ten „žádným výjimečným scénářům" nefandí. O to víc to bude platit, pokud se rozhodne obhajovat prezidentský mandát. Není v jeho zájmu zbytečně natahovat prezidentskou kampaň. Naopak, přetahovaná mezi „dvěma de facto premiéry" ve vládě (A. Babišem a B. Sobotkou) napomáhá růstu jeho autority a politického vlivu. Všechny „třetí cesty" a překlenovací kabinety by uvolnily ruce pánům Babišovi a Sobotkovi a oslabily prezidenta, proto je nebude iniciovat.

Je těžké odhadovat výsledek, přesto nám minulý rok ukázal, že Andrej Babiš a jeho hnutí ANO prakticky nemají konkurenci. Lze už nyní predikovat, jestli se ANO stane nejsilnější povolební stranou a zda-li bude Babiš premiérem?

Pokud by byly volby do tří měsíců, pak ano. A byl by premiérem. Ale téměř rok (zvláště volební) je ještě dlouhá doba – na „objevené" skandály, kauzy, nečekanou bezpečnostní situaci či živelnou patálii (ani jedno nechci přivolávat), personální obměny, ekonomický výkyv. To vše ještě může nečekaně zabarvit politickou situaci, požadovaná volební témata, politické vztahy a ty jsou často v politice důležitější než politická danost a možnosti.

Platí, že Andrej Babiš má velkou šanci na premiérství – uvědomuje si to a dělá proto maximum – nedráždí prezidenta a taktizuje vůči němu, řeší svůj střet zájmů, aby nebyl zahraničními partnery vnímán jako „černý Petr" mezi evropskými premiéry. Přece jen, co si může dovolit ministr, premiér už ne.

Navíc obratně uzpůsobuje svůj volební ekonomický program do klíčového motivu – snížím vám daně a ulevím. A rovněž začíná „zbrojit" vůči svému největšímu soupeři – ČSSD: tipuji tato témata – kauza OKD, exekuce ČSSD a nerespektování exekučních povinností socialisty, „eurodotační chobotnice" a personální selhání, staré hříchy.... Mnohé si Andrej Babiš úspěšně ozkoušel v krajské kampani a jiště zopakuje i ve sněmovním klání, vždyť k tomu má zaručený mediální prostor. Ten svůj.

Jak si stojí opozice? Na jednu stranu se zdá, že je vidět stále méně a působí nevýrazně.

Rozdrobeně, opuštěně a bez energie. Pokud se neobjeví zásadní překvapení – buď od vzniku „třetí síly" v podobě starostů a osobností či Realistů, tak bude volební výsledek spíše odpovídat (plus mínus 3%) současným preferencím opozičních stran. Opozici chybí uvěřitelné téma, které je zásadní pro voliče a spojené se slabinou, obavou z potencionálního premiérství Andreje Babiše.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek tento týden pro Český rozhlas uvedl, že se neobává, že by jeho strana vypadla ze Sněmovny. Strana přitom ukončila spolupráci se Starosty, což by ji mohlo způsobit odliv voličů. Jak se na to díváte?

TOP 09 je ve složité situaci, oslabila a postrádá své klíčové téma, ale rozhodně bych Miroslava Kalouska nepodceňoval. Umí překvapit, je velmi houževnatý a svou „politickou smrt" přežil již několikrát. Má svým způsobem „kočičí" houževnatost o sedmi životech. Ale deset procent hlasů to už nebude. TOP 09 se spíše stává druhou „strategickou" stranou lidovou českého politického systému. Je to však stále lepší cesta, než se vydat postupně cestou vytrácení se, cestou kdysi ODA...

Je reálné, že by parlamentní volby letos vyhrála pravice?

Nikdy neříkej nikdy, avšak bylo by to velmi nečekané překvapení a unikátní konstelace. Na Andreje Babiše by muselo prasknout něco naprosto zásadního a nečekaného, co by zničilo jeho „obraz u voličů" a politický drive. Pak by z toho mohly profitovat skupiny „lidové umírněné pravice" - typu Starostové a osobnosti vedené osobností typu Dana Drábová, pak možná. Ale je to značně „divoký scénář".

Významnou zprávou tohoto týdne bylo hlášení o rozpočtovém přebytku, který činí 62 miliard korun a je tak nejvyšší v historii České republiky. Vděčíme za něj právě ministru financí Andreji Babišovi?

I jemu, ale především významnému snížení investic do veřejného prostoru a „zkvalitnění života České republiky a jejích občanů". Úspornost a hospodárnost je fajn, avšak ještě lepší je, když pomáhá budoucímu rozvoji občanů, firem, republiky. Ať v podobě kvalitních silnic, železnic, plnohodnotného kvalitního a všude po republice dostupného internetu – to vše by v konečném součtu bylo ještě blahodárnější a pomohlo dalšímu rozvoji a ekonomickému úspěchu, jak jednotlivců, tak firem, obcí i často přehlížených regionů.

Koalici nyní čeká rozhodování o tom, jak s penězi naložit. Opozice žádá, aby rekordní přebytek pocítili i občané, lidovci je chtějí investovat, hnutí ANO s nimi chce splácet státní dluh. Dá se očekávat, že spor o přebytek bude do konce dubna, do kdy se musí rozhodnout, tříštit parlamentní strany?

Kdepak, pro všechny zúčastněné je to nádherné předvolební téma. Všechny strany jsou spokojené, že mohou o přebytku vyprávět, bít se v prsa sliby a zmiňovat, co by s ním dělaly, kdyby mohly. Jde o tradiční předvolební čechrání peří.....A šanci jak pozvolna zahájit plnohodnotnou kampaň a voliče „slibem nezarmoutit". Ono těch volných peněz nakonec tolik nebude, uvidíte.

Související

KSČM

KSČM se distancuje od vlády, vláda ale vydrží do voleb, míní politologové

Komunisté se vypovězením dohody o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD snaží distancovat od činnosti kabinetu, a získat tak nerozhodnuté nebo některé své bývalé voliče. Myslí si to politologové, které oslovila ČTK. Podle nich ale vláda i bez podpory komunistů vydrží až do řádného termínu voleb.
Jan Hamáček /ČSSD/

Politologové komentují znovuzvolení Hamáčka. Čeká ho velká výzva

Dnešní znovuzvolení vicepremiéra Jana Hamáčka do čela sociální demokracie je určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany, míní politolog Ladislav Mrklas. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na "jistotu v nejistotě". ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas.

Více souvisejících

Jan Kubáček (politolog) rozhovor politika

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy