Bobošíková: Lisabonská smlouva zklamala všechna očekávání

Praha - Lisabonská smlouva zklamala všechna očekávání, která do ní mnozí vkládali, tvrdí někdejší europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Po ročním fungování Lisabonské smlouvy je Evropská unie ještě méně akceschopná a více rozmělněná než před tím, sdělila v pátek agentuře Mediafax.

"Zastánci Lisabonské smlouvy slibovali akceschopnější, silnější a transparentnější Evropskou unii. Nyní po roce od jejího vstupu v platnost můžeme konstatovat, že Evropská unie je neakceschopná a jednotlivé funkce a rozhodovací proces je ještě více rozmělněný," řekla.

Ani do procesu rozšiřování unie nepřinesla smlouva větší efektivitu. "Evropa není díky Lisabonské smlouvě evropštější, jak se slibovalo," poukázala.

Absurdní podle ní je, že mnozí šéfové států a vlád ani nevědí, co Lisabonská smlouva vlastně zakotvuje. "Český eurokomisař Štefan Füle sám přiznal, že někteří centrální představitelé členských zemí a EU ani nevědí, co je v Lisabonské smlouvě napsáno a čím by se tedy měli řídit," sdělila.

Snahy Německa a Francie o revizi Lisabonské smlouvy Bobošíková vítá. Otevření pravidel a s tím spojená další ratifikace by totiž mohly umožnit razantní změny. "V případě, že by se proces otevřel, znamenalo by to, že se do Lisabonské smlouvy může nejen připisovat, ale také v ní škrtat," podotkla.

O změnách smlouvy jednali státníci na summitu Evropské rady na konci října. Volání Berlína po úpravách smlouvy se zintenzivnilo po hospodářském krachu Řecka. Německo spolu s Francií nyní žádají, aby Evropská unie přijala nástroje, které by předcházely a případně řešily další finanční krize. Ve hře jsou také sankce pro státy, které neplní rozpočtová pravidla. Státy by dokonce mohly dočasně přijít o hlasovací práva v radě. Většina zemí změně Lisabonské smlouvy nakloněna není. Smlouva se totiž připravovala osm let a její ratifikace byla završena až na konci minulého roku.

"Česká vláda může o případných změnách Lisabonské smlouvy uvažovat, až bude mít dobře připravenou pozici projednanou v parlamentu," komentoval po Evropské radě návrhy na přijetí nového záchranného finančního mechanismu premiér Petr Nečas (ODS). V této souvislosti poznamenal, že i drobné změny v Lisabonské smlouvě budou znamenat složitý legislativní proces.

Lisabonská smlouva vstoupila v platnost 1. prosince minulého roku. Ratifikační proces se zadrhl v Německu, Polsku a také v Česku. Prezident Václav Klaus odmítl smlouvu podepsat do té doby, dokud nebude vyjednána výjimka pro ČR, jež by zaručovala nedotknutelnost Benešových dekretů. Výjimku se podařilo vládě Jana Fischera prosadit, v platnost by měla vstoupit spolu s přístupovou smlouvou Chorvatska.

Související

Více souvisejících

Jana Bobošíková lisabonská smlouva

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

Čecha zadrželi ve Vatikánu kvůli zbraním v tašce. Šlo o faráře

Český zájezd se během uplynulého víkendu postaral o pozdvižení ve Vatikánu. Policie včera zadržela českého faráře, který měl u sebe v tašce zbraně. Ochranné službě tvrdil, že slouží k osobní obraně. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy