Boj za Denise a Davida nekončí. ČR chce prověřit poměry dětí Michalákových v Norsku

Praha - Česká republika se pokusí o prošetření poměrů bratrů Michalákových, kteří vyrůstají po odebrání z rodiny u norských pěstounů. Česká strana bude norské úřady znovu žádat také o to, aby chlapci měli vazbu s českým prostředím a učili se česky. V písemné odpovědi na interpelaci to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj Česko matku hochů Evu Michalákovou podpoří také při její případné stížnosti u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. ČTK Sobotkovo vyjádření poskytl výbor podporovatelů Michalákové.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny Denise a Davida v roce 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními u vyšších instancí neuspěla a chystá se podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Pokud se Michaláková na soud obrátí, získá podle Sobotky česká vláda možnost podpořit ji. "ČR s využitím této možnosti (intervenovat ve prospěch svých občanů) počítá," uvedl premiér v odpovědi na iterpelaci.

Postup by koordinovala kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před soudem pro lidská práva. Zástupci vlády se už s advokátkou Evy Michalákové kvůli případné stížnosti do Štrasburku sešli. Diskutovali o předpokladech jejího úspěšného podání. Michaláková u evropského lidskoprávního soudu už jednou neuspěla.

Premiér uvedl, že se Česká republika "pokusí o prošetření poměrů chlapců". "Současně bude znovu aktualizován požadavek na zachování vazby chlapců s českým prostředím a zejména zdůrazněn požadavek na výuku českého jazyka," napsal Sobotka. Podle něj se po dohodě s advokátkou jeví žádost o prošetření poměrů nyní jako nejvhodnější.

Právnička Michalákové Nora Boková už dřív uvedla, že Norsko matku z ničeho neobviňuje a o rodičovská práva přišla, "protože promluvila veřejně" a informovala o kauze ve sdělovacích prostředcích. Český rozhlas pak citoval z rozsudku norského krajského soudu, podle něhož matka využívala média na úkor soukromí svých synů.

Postup vlády přivítala členka výboru podporovatelů a poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se o případ dlouhodobě zajímá a premiéra interpelovala. Podle ní měl kabinet tyto kroky podniknout už dávno.

Dnes téměř dvanáctiletý Denis a osmiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách, prožili v nich většinu života. Norské úřady předloni navrhly adopci mladšího chlapce, tento záměr ale odvolací soud neschválil.

Informace o kauze odebraných sourozenců poskytují zastánci Michalákové, norské instituce se k případu od počátku nevyjadřují. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí představovat věc "na základě všech relevantních informací" a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti a s ohledem na ochranu soukromí chlapců nemohou "reagovat na nesprávná tvrzení".

Související

Eva Michaláková, matka dětí odebraných norským úřadem Barnevernet

ESLP se nebude zabývat případem Michalákové, rozhodnutí Štrasburku je pravomocné

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se nebude zabývat případem odebrání synů Češky Evy Michalákové. Soud v pondělí zamítl ženinu stížnost proti lednovému rozhodnutí, podle kterého Norsko neporušilo právo matky a dětí na respektování rodinného života. Verdikt tak nabyl právní moci, sdělil ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Více souvisejících

Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku) Bohuslav Sobotka norsko Jitka Chalánková (TOP09)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy