Rozbroje v pražské ČSSD? Na kandidátce chybí řada známých jmen, Sobotka je v klidu

Praha - Vzhledem k demokratickým vnitřním procesům v ČSSD nepovažuje premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka za mimořádné, když se poslanci nedostanou na volební kandidátku. Novinářům dnes ve Sněmovně řekl, že i v posledních volbách do Sněmovny řada poslanců neobhajovala svou funkci. Dnes ráno se sešel se zástupci pražské organizace, aby řešili situaci kolem lídra tamní kandidátky. Začátkem týdne oznámil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, že se nebude ucházet o místo lídra.

Před týdnem ohlásil odchod z politiky kvůli nesouhlasu s vedením ČSSD poslanec Jeroným Tejc. Během tohoto týdne oznámila totéž Marie Benešová, server Novinky.cz dnes informoval, že na kandidátkách budou chybět také Vítězslav Jandák, Jaroslav Zavadil, Stanislav Huml, Lubomír Toufar, Štěpán Stupčuk nebo Jiří Koskuba.

Sobotka to však nepovažuje za zvlášť mimořádné. "Že někdo není zařazen na kandidátku, to je věc demokratického procesu, který v tuto chvíli probíhá. Před čtyřmi lety se také řadě poslanců stalo, že nebyli na kandidátkách, protože neměli dostatečnou politickou podporu," řekl Sobotka.

Absence některých jmen mezi kandidáty vychází podle Sobotky z propracovaného systému primárek. "Kdo chce za sociální demokracii kandidovat, nefunguje to tak, že zajde za předsedou a domluví se. My jsme demokratická strana, která funguje v regionech," řekl Sobotka ve zjevné narážce na hnutí ANO.

Šéf pražské ČSSD Ludvík začátkem týdne Seznamu.cz řekl, že se o pozici pražského lídra nebude ucházet, protože neprosadil svou představu o kandidátce. Dalšími uchazeči o první místo jsou pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. Lídra definitivně vybírají regiony ve vnitrostranickém referendu. "Domluvili jsme se na postupu, který povede k tomu, že bude v Praze jednoznačně vybrán lídr," uvedl Sobotka. Věří, že pražská sociální demokracie půjde do voleb sjednocená.

Podle Sobotky se lídrem stane Ludvík, Dolínek nebo Kaucký. "Nechci preferovat žádnou z variant, o tom jednají členové sociální demokracie v Praze," řekl Sobotka. Uvedl však, že by si dokázal v čele kandidátky představit Ludvíka, kterého považuje za aktivního ministra, jenž se za krátkou dobu osvědčil. Pražská kandidátka by podle premiéra měla být uzavřena během dubna na jednání předsednictva strany.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Bohuslav Sobotka Miloslav Ludvík volby 2017 Praha Marie Benešová

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy