Zeman přijal šéfku vietnamského parlamentu, ocenil pracovitost Vietnamců v ČR

Praha – Na Pražském hradě se dnes sešli český prezident Miloš Zeman a šéfka vietnamského parlamentu Nguyen Thi Kim Ngan. Mluvili spolu nejen o obchodní spolupráci, ale i situaci vietnamské komunity v Česku. Poté se politička sešla i s dalšími českými politiky.

Nguyen Thi Kim Ngan se postupně setkala se Zemanem, předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a šéfy obou komor českého Parlamentu. „Na všech jednáních s českými nejvyššími představiteli jsme konstatovali, že vztahy s Českou republikou jsou dlouhodobě přátelské," uvedla na tiskové konferenci po jednání s Milanem Štěchem (ČSSD). Vietnam je pro Česko jedním z nejbližších partnerů v oblasti jihovýchodní Asie, připomněl Štěch. „Obě dvě země jsme poměrně hospodářsky úspěšné a máme si co nabídnout," dodal.

Nguyen Thi Kim Ngan přijela do Česka na třídenní návštěvu na pozvání Štěcha. Jako první ji uvítal prezident Zeman, který se na začátku května chystá na návštěvu Vietnamu. Ten v dřívějších vyjádřeních opakovaně ocenil přínos vietnamské komunity pro Českou republiku. Uvedl například, že Vietnamce považuje za „zářný příklad pracovitosti a podnikavosti".

Následně se setkala s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a premiérem. Sobotka uvedl, že s vietnamskou političku hovořil o možnostech zapojení českých firem do modernizace Vietnamu a do budování tamější infrastruktury.

Obě země si před dvěma lety připomněly 65. výročí navázání vzájemných vztahů. Do Česka tehdy dorazil vietnamský prezident Truong Tan Sang. S českou hlavou státu se zúčastnil podnikatelského fóra, na němž slíbil odstranění administrativních potíží, které brání českým firmám při obchodování ve Vietnamu. Loni na začátku roku byl novým vietnamským prezidentem zvolen Tran Dai Quang.

Dopoledne předsedkyně jednala s předsedou Česko-vietnamské společnosti Marcelem Winterem. Podle Česko-vietnamské společnosti se české firmy dlouhodobě potýkají s obtížemi při vyřizování pracovních povolení pro zaměstnance z Vietnamu.

Výrazným tématem vzájemných vztahů je migrace Vietnamců do České republiky a jejich integrace v zemi. V roce 2013 se Vietnamci stali oficiálně národnostní menšinou. Po Ukrajincích a Slovácích jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců. Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2015 žije na území ČR přibližně 60.000 Vietnamců. Oni sami však své počty odhadují na 100.000 lidí.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman vietnam Bohuslav Sobotka Vietnamci

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 3 hodinami

před 9 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

Ženíšek půjde na Hrad. Fiala odešle návrh na jeho jmenování ministrem

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09) ministrem pro vědu, výzkum a inovace na Pražský hrad. Ženíšek má ve vládě nahradit Helenu Langšádlovou, která již podala demisi a v kabinetu skončila. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy