ROZHOVOR | Le Penová může EU zničit, lidé jsou naštvaní, varuje europoslanec Zdechovský

ROZHOVOR - Francouzské prezidentské volby vyslaly signál Evropě, že voliči jsou naštvaní. Podle českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který poskytl rozhovor pro EuroZprávy.cz, však ve druhém kole drtivě zvítězí umírněný kandidát Emmanuel Macron. Čeští prezidentští kandidáti by se dle jeho slov mohli inspirovat Macronovou slušností.

Francouzští voliči včera v prvním kole prezidentských voleb rozhodli, že do Elysejského paláce zavítá buď centrista Emmanuel Macron, nebo Marine Le Penová, vůdkyně Národní fronty. Ti se spolu utkají ve druhém kole 7. května. Jak výsledky hodnotí český europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský? A budou mít volby nějaký dopad na Českou republiku a Evropskou unii?

Na vašem twitterovém účtu jste uvedl, že Emmanuel Macron, vítěz prvního kola francouzských prezidentských voleb, je pro vás kandidátem číslo jedna. V čem vás jeho program a postoje přesvědčily?

Měl jsem možnost celou volební kampaň studovat, seznámil jsem se už před několika měsíci s lidmi z jeho štábu a doufám, že tyto lidé budou pomáhat v kampani i KDU-ČSL se STANEM tak, jak mi to před několika měsíci slíbili. Macron přišel se svoji neotřelostí a přímostí, měl ten „drajv na bránu“ chtěl od počátku vyhrát, to chybělo řadě kandidátů. Většina šla spíše do nějakých osobních výpadů, Macron byl naopak nad věcí. Byl dobře komunikačně orientovaný směrem na jakousi vizi Evropské unie a ta jeho kampaň může být učebnicí dobrých volebních kampaní.

Jaký trend lze vyčíst z výsledků prvního kola voleb? A čím to, že neuspěly hlavní politické proudy - socialisté a republikáni, jejichž kandidáti skončili na třetím a pátém místě?

Myslím si, že volební výsledky tak, jak dopadly, byly poměrně dlouho dopředu avizovány a i výzkumy byly v tomto duchu. Myslím, že je to dobrá zpráva. To, že pohořely hlavní politické proudy mě nepřekvapilo, obzvlášť u Socialistů, kdy tu byla dlouhá vláda Francoise Hollanda. U Francoise Fillona je těch 20 % překvapení, předpokládal jsem, že po těch všech skandálech s rodinnými příslušníky a jeho placením a nakupováním drahého oblečení, skončí s daleko horším výsledkem.

Kam se posouvají preference evropského voličstva? Vyslaly francouzské prezidentské volby nějaký signál Evropě a Evropské unii?

Francouzské volby dávají politikům napříč Evropou obrovský signál té naštvanosti lidí, kteří volili Marine Le Pen. Byly to protestní hlasy, které šlo zaregistrovat už v předvolebních výzkumech – například mezi policisty a vojáky bylo velké procento jejich podporovatelů, slibovali si od toho, že se změní francouzská politika. Příkladem může být situace v Calais, kde francouzská vláda několik měsíců nebyla schopná jakkoliv zasáhnout, tak to jí nádherně nahrávalo, všechny ty teroristiké útoky, ale i permanentní bezpečnostní opatření. A jaký signál to je pro Evropskou unii? Zejména je to varování, že další volby může Marine Le Penová vyhrát. Pokud se totiž bude tak laxně přistupovat k řadě problémů a budou se přecházet, tak se nemůžeme divit, že se voličstvo bude radikalizovat a bude volit jinak, než by většina médií a politiků očekávala.

Co by znamenalo vítězství Emmanuela Macrone ve druhém kole pro Evropskou unii?

Pokud vyhraje Emmanuel Macron, tak to bude pro Evropskou unii znamenat určité reformy. On je sice proevropský, ale poměrně kriticky proevropský. Chce změnit vládnutí EU a chce posílit reformu EU, stejně jako její personální obsazení. Chtěl by Unii omladit, zároveň by rád zlepšil komunikaci s národními státy.

A kdyby vyhrála Marine Le Penová?

Kdyby zvítězila Marine Le Penová, znamenalo by to pro Evropskou unii jistou destabilizaci a myslím, že možná i její konec. Rétorika "frexitu" by mohla zatlačit Evropskou unii do těžko řešitelné pozice, mohla by způsobit její kolaps a konec.

Jaký je váš osobní tip, jak druhé kolo 7. května dopadne?

Myslím, že vyhraje Emmanuel Macron, Le Penová uvidí, co to je ve Francii „národní fronta“ proti ní a opravdu jednoznačně vyhraje Macron. Osobně očekávám poměr hlasů zhruba 65:35 ve prospěch Macrona. Podle toho, jak se k jeho pokračování v boji ve druhém kole staví další kandidáti, tak má velikánskou šanci na vítězství.

Bude mít výsledek francouzských voleb nějaký dopad na Českou republiku? A mohou se v něčem čeští prezidentští kandidáti od francouzských voleb inspirovat?

Kdyby se čeští prezidentští kandidáti inspirovali slušností Emmanuela Macrona, tak to by bylo jenom k dobru celých českých prezidentských voleb. Ale jinak si myslím, že zde není nic zásadního, že volba francouzského prezidenta ani nemůže mít nějaký zásadní vliv na českou politiku. Může to mít pouze jakýsi zprostředkovaný vliv přes Evropskou unii. Výhra Le Penové by destabilizovala dění i v Česku, zejména v hospodářské oblasti a síle koruny.

Jaké nálady panovaly mezi poslanci Evropského parlamentu? Jak se k volbě prezidenta Francie stavěli?

Jsem součástí Evropské lidové strany a tam byla řada kolegů kritická zejména k republikánskému kandidátovi Fillonovi. Většina předpovídala vítězství Macrona.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) koalice KDU-ČSL a STAN Emmanuel Macron Marine Le Pen rozhovor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová a Tim Walz

Budoucnost NATO i války na Ukrajině? Ve volbách v USA se rozhodne

Blížící se prezidentské volby v USA mohou výrazně ovlivnit budoucnost transatlantické spolupráce v rámci NATO a přístup k podpoře Ukrajiny, která od roku 2022 čelí ruské agresi. Jak uvádí Simon Miles, odborník z Dukeovy univerzity, kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump představují odlišné vize v těchto klíčových otázkách.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Severokorejští vojáci bojují na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko prostřednictvím kanálů západních tajných služeb potvrdilo nasazení severokorejských vojáků ve válce proti Ukrajině. Podle serveru CNN už tam navíc bojují.

včera

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Jak sledovat volby prezidenta USA 2024?

Americké prezidentské volby každé čtyři roky přitahují pozornost z celého světa, ať už jde o kandidáty, kampaně nebo samotný volební den. Přinášíme vám přehled, jak sledovat volby, co očekávat a na co se zaměřit, aby vám nic důležitého neuteklo.

včera

Válka v Izraeli

Ve válce mezi Izraelem a Hamásem se schyluje k zásadnímu zvratu

Diplomatická snaha o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dostává konkrétnější obrysy. Zprostředkovatelé z USA, Kataru a Egypta připravují návrh měsíčního příměří, který by zahrnoval i výměnu rukojmí a zvýšení humanitární pomoci pro obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Tento diplomatický plán přichází v době, kdy je konflikt v oblasti na nebezpečné úrovni, a naděje na zlepšení vztahů jsou křehké.

včera

včera

Donald Trump

Volby v USA: Nastane zvrat v zahraniční politice? Přední expert Jirušek pro EZ odhalil možné scénáře

Americké prezidentské volby se neúprosně blíží, předčasné hlasování už probíhá. Možné dopady zvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa nebo demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové na zahraniční vztahy Washingtonu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity.

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

včera

Dmitrij Peskov

Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině

Kyjev se obrací na USA s žádostí o rakety dlouhého doletu Tomahawk, což podle Kremlu odráží nervozitu ukrajinského vedení z aktuálního vývoje na frontové linii. S prohlášením přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jak informovala agentura Reuters. Podle něj jsou ukrajinské kroky reakcí na ruský postup, který byl v posledních měsících nejrychlejší od začátku konfliktu před více než dvěma lety.

včera

Pásmo Gazy

Situace v Pásmu Gazy je kritická. Statisícům lidí hrozí hladomor

Světový potravinový program (WFP) vyzval k okamžitým opatřením, aby se zabránilo hrozícímu hladomoru v Pásmu Gazy, kde humanitární krize stále narůstá. WFP upozornil na zhoršující se situaci, která je způsobena i přísnými omezeními na dovoz humanitární pomoci. Podle zprávy agentury Reuters varoval WFP, že kvůli vojenským operacím v regionu se přístup k pomoci dále komplikuje, což může mít katastrofální následky. 

včera

Pentagon

Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Kurské oblasti na západě Ruska se přesouvá několik tisíc příslušníků severokorejské armády. Pentagon se obává, že tyto jednotky budou nasazeny proti ukrajinské armádě, která si v Kurské oblasti udržuje kontrolu nad významným územím od srpnové ofenzívy.  

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kruhliakivka padla. Rusko obsadilo město osvobozené ukrajinskou armádou

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ve středu obsadilo vesnici Kruhliakivka v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, která se nachází zhruba 20 kilometrů jižně od města Kupiansk. Toto město se Moskva podle všeho snaží obklíčit. Před ruskou invazí žilo v Kruhliakivce kolem tisíce obyvatel, a vesnice se tak stala strategickým bodem pro obě strany konfliktu.

včera

včera

Rusko se v OSN poprvé vyjádřilo k nasazení severokorejských vojáků

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia odmítl tvrzení, že v Rusku působí severokorejští vojáci, a obvinil Spojené státy a Spojené království ze šíření "dezinformací". Moskva podle něj jedná v souladu s mezinárodním právem a v interakci se Severní Koreou neporušuje žádné závazky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy