Rittig, Zeman i Randák. Kdo všechno stojí za Babišovým úspěchem?

Praha - Je veřejným tajemstvím, že si předseda hnutí ANO Andrej Babiš tyká s prezidentem Milošem Zemanem. Nejen hlava státu ale stojí za sesazeným ministrem financí. Dobré vztahy má i s lobistou Ivo Rittigem, bezpečnostním expertem Karlem Randákem nebo šéfredaktorem Lidových novin Istvánem Lékem.

Twitterový účet skupiny Julius Šuman zveřejňuje v rámci seriálu "Andrejovi kluci" další a další jména lidí, kteří mají na osobu Andreje Babiše nějaké vazby. Skupina tvrdí, že za vzestupem Babiše nebo jeho současným úspěchem stálo několik lidí, a prvním zveřejněným jménem byl právě Julius Šuman.

"Řídící důstojník agenta Bureše. Příslušníkem StB byl od roku 1977, dotáhl to až k hodnosti majora. Dnes bydlí poblíž Bratislavy. Klíčový svědek jenž pod přísahou potvrdil, že spis agenta Bureše je zfalšovaný a založený bez vědomí Babiše. Proti tomuto tvrzení se ohrazují historici a experti slovenského Ústavu pamäti národa," stojí na twitterovém účtu skupiny.

V hlavní roli následně vystoupil i István Léko, šéfredaktor Lidových novin. "Novinář, nyní šéfredaktor Lidových novin,, jež patří Agrofertu. Je dlouholetým osobním přítelem Andreje Babiše," píše skupina. "S Andrejem Babišem úzce spolupracoval dlouho před založením hnutí ANO. Mimo jiné vedl portál www.ceskapozice.cz, jenž Babiš skrytě financoval. Má velký vliv na Babišovu personální politiku a na stanovování politické agendy. Jeho noviny často očerňují politické protivníky hnutí ANO,” dodala.

Jako třetí se pozornosti dočkal lobista Ivo Rittig. "Kmotr, zákulisní hráč, toho času obviněn z milionových machinací veřejných zakázek. Zajišťoval pro Babiše vliv na bezpečnostní složky. "Ahoj, na to, jak dlouho se známe a co máme spolu za sebou, bys nemusel plácat takové nesmysly. Čau, Ivo, vzkázal Babišovi přes Twitter," stojí na třetí kartě, kterou skupina zveřejnila.

Čtvrtým jmenovaným je Karel Randák, generál tajných služeb sesazený Ivanem Langerem. "Nyní bezpečnostní expert. Andrej Babiš o něm hovořil jako o svém spolupracovníkovi. Měl stát za zveřejněním toskánské kauzy," připomíná skupina aféru kolem neformálního setkání českých vrcholových politiků s vlivnými lobbisty a podnikateli v toskánském letovisku Monte Argentario.

Pozornost se následně stočila i k prezidentu Miloši Zemanovi. Na toho má Babiš prý dlouholeté vazby. "Vláda Miloše Zemana rozhodla o privatizaci Unipetrolu do rukou A. Babiše, přestože britská firma za něj nabídla o tři miliardy víc. V současné době je pojí politické přátelství z rozumu," píše skupina na páté uveřejněné kartě.

Twitterový účet Julius Šuman má za sebou poměrně krátkou minulost, přesto dokázal způsobit velké pozdvižení. Předminulý týden zveřejnil auditorskou zprávu ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo a v neděli zveřejnil materiál společnosti Imoba, který má údajně dokázat, že transakcemi kolem společnosti si Babiš vyplatil během svého působení v čele ministerstva víc než dvě miliardy korun a stát při tom připravil o 300 milionů na daních.

Poprask skupina způsobila v květnu, kdy zveřejnila několik Babišových nahrávek. Na první Babiš mluvil vulgárně o členech vlády včetně Sobotky či novinářích. Na dalších s novinářem svého bývalého deníku diskutoval o tom, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích hnutí ANO. Sněmovna kvůli tomu v květnu přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických rivalů.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Miloš Zeman Ivo Rittig Karel Randák Julius Šuman

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy