Program jako z pera KSČM? Politici a experti posoudili volební sliby ČSSD

Praha - O víkendu představila ČSSD volební program a priority do sněmovních voleb na podzim. Podle politiků a expertů se program podobá tomu, s jakým už přišla KSČM. Navíc prý obsahuje mnoho rozporů. ČSSD chce navyšovat důchody, mzdy a snižovat daně malým podnikům. Těm větším by je zvýšila.

Sociální demokraté o víkendu představili volební priority pro říjnové sněmovní volby. Vyšli ze svých tradičních témat jako je výše penzí, minimální mzdy či progresivní zdanění. Co vše má tedy ČSSD v plánu a jsou její sliby reálně splnitelné?

ČSSD deklaruje, že jejím cílem by bylo za čtyřleté funkční období dosáhnout výše minimální mzdy na 16 tisíc korun. Průměrná mzda by se měla taktéž navýšit, a to až na 40 tisíc korun. Strana chce také snížit daně pro malé a střední podniky, zároveň by zavedla progresivní zdanění z bankovních aktiv velkých bank, vetší daňovou zátěž by také měly pocítit velké podniky se zisky nad 100 milionů korun. 

"ČSSD také léta dotuje velké korporace, aby je nyní navrhovala nadměrně zdanit, čímž může některé z nich vyhnat a odradit další potencionální zahraniční investory. Takových rozporů obsahuje program ČSSD velké množství. Pokud by se program ČSSD realizoval, znamenal by další zadlužení, růst regulací, byrokracie a úředníků a hlavně závisti a konfliktů mezi jednotlivými sociálními skupinami,“ myslí si ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„Sociální demokraté představili program, ve kterém chtějí navýšit minimální mzdu na 16 000 Kč a průměrnou mzdu na 40 000 Kč. Růst minimální mzdy lze administrativně nařídit, a proto neexistují technické překážky pro tento krok. Jinou otázkou je, jaké by to přineslo dopady do hospodářství. Při takto výrazném navýšení minimální mzdy, lze očekávat propouštění méně kvalifikovaných osob. Ekonomika se však nachází v dobré situaci, a tak by bylo možné vytvářet nová pracovní místa, která pojmou propuštěné osoby," uvedl pro EuroZprávy.cz ekonom z Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze Štěpán Křeček. 

"Větší problém bude mít ČSSD při prosazování průměrné mzdy ve výši 40 000 Kč. Průměrná mzda není závislá na politickém rozhodnutí a vyvíjí se podle ekonomické situace. Představa, že přijde nějaký politik a začne firmám nakazovat, kolik mají vyplácet svým zaměstnancům, je v tržním hospodářství nereálná," doplnil Křeček. 

Chápe, že ČSSD chce zavést progresivní daň na velké firmy a sektorovou daň na banky ve snaze navýšení mezd a zabránění odtoku zisků firem do zahraničí, nicméně recept nevidí jako správný. V důsledku to totiž nezvýší mzdy, ale pouze prodraží služby firem a bank. "Více by pomohlo, kdybychom do ekonomiky přilákali nové investice s vyšší přidanou hodnotou. Právě v těchto investicích se nachází vysoké mzdy pro kvalifikované zaměstnance, což by vedlo nejen k růstu průměrné mzdy, ale i k tlaku na růst všech mezd v ekonomice,“ dodal pro EuroZprávy.cz.

To jsou věci, které měla v programu v obdobné podobě KSČM ještě před ČSSD, předpokladem tak rychlého růstu mezd v soukromém sektoru je ale dlouhodobý růst výkonu ekonomiky a vyjednávací síla zaměstnanců," myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš. 

Po vzorku Ficova SMERU by chtěla ČSSD prosadit jízdné zdarma ve veřejné dopravě (autobusy, vlaky) pro děti, studenty základních a středních škol a také pro lidi nad 65 let věku. V dopravě chce docílit toho, aby došlo k realizaci vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Brnem, která by zkrátila cestu mezi těmito metropolemi na dobu pod jednu hodinu.

 Sociální demokraté chtějí v dlouhodobé perspektivě zachovat věkovou hranici pro odchodu do důchodu na úrovni 65 let. Spolu s tím strana prosazuje pravidelné navyšování penzí. "Bez silné KSČM tento směr reforem těžko ČSSD prosadí," sdělil pro EuroZprávy.cz Dolejš.

"ČSSD neodpovídá na více nepříjemných otázek. Zrušili možná nedokonalou důchodovou reformu předchozí vlády, se svojí neměli odvahu přijít a pouze slibují růst důchodů bez ohledu na schodky na penzijním účtu," sdělil pro EuroZprávy.cz Petr Gazdík (STAN).

Strana jasně deklaruje, že chce být v "jádru" Evropské unie. Zároveň ale odmítá systém přerozdělování migrantů na základě kvót, což je fakticky v rozporu s unijními pravidly. 

"V jádru EU nebudeme jen tím, že si to přejeme. Proto se jako Lidovci a Starostové oprávněně cítíme být alternativou k ČSSD, která jen rozdává a neříká, kde na to vezme," dodal Gazdík.

Předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) preferuje důchodovou reformu, kterou navrhují lidovci. S ní prý bude na rozumné navyšování důchodů a lidé nebudou "dřít do smrti". "Euro máme přijmout až to bude racionální, připravit se musíme už teď," uvedl Bělobrádek pro EuroZprávy.cz. 

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Petr Gazdík Pavel Bělobrádek anketa Štěpán Křeček Jan Skopeček (ODS) Jiří Dolejš

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy