Zeman chce referendum o EU, přirovnal ji k Brežněvově doktríně. Podle politiků blouzní z horka

Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Žofínském fóru přirovnal současnou Evropskou unii (EU) k Brežněvově doktríně zahraniční politiky za komunismu. Proti jeho výrokům se kromě europoslance za hnutí ANO Pavla Teličky postavili i další čeští politici.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti konání Žofínského fóra s letošním hlavním tématem národních zájmů řekl, že podpořil případné referendum o vystoupení naší země z Evropské unie (EU). Připustil, že by on sám osobně hlasoval pro setrvání.

Přesto se do Unie obul, když ji v současné podobě přirovnal k doktríně sovětského vůdce Leonida Brežněva o omezené suverenitě. EU prý operuje s pojmem sdílené suverenity. Implementace opatření v EU by měla být podle prezidenta konsenzuální, a nikoli silová. Porušování takového principu vidí u migračních kvót a požadavku vyššího zastoupení obnovitelných zdrojů.

Zeman také kritizoval pozvání migrantů do Německa. Označil ho za tragickou chybu německé kancléřky Angely Merkelové, na kterou doplatila celá Evropa.

Prozradil také, co by udělal, kdyby v boji o Hrad prohrál. Podle svých slov by nadobro odešel z politiky a vrátil by se na Vysočinu na chalupu v Novém Veselí, kde by si četl v křesle knihy.

Reakce na sebe nenechaly čekat

Slovům českého prezidenta odmítá uvěřit europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Pokud pan prezident nepozná rozdíl mezi Brežněvovou doktrínou opřenou o tanky a okupaci a Evropskou unií postavenou na demokracii a vyjednávání, neměl by svůj úřad zastávat, protože toho už není schopen," sdělil pro EuroZprávy.cz. 

Na svém twitterovém účtu se krátce na to vyjádřil český europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička.

Tak člověk, ktery se označuje za eurofederalistu, vidí jako strategicky zájem CR statni suverenitu a EU srovnává s Breznevem. Chudák!

— Pavel Telička (@Telicka) 22. června 2017

Dodal ještě, že politický subjekt, který podpoří Zemana na prezidenta, se stane "hrobníkem českých zájmů". Tento týden přitom místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová  pro Právo uvedla, že hnutí by mělo podpořit v prezidentské volbě právě Zemana. 

"Zemanovi, který současně říká, že je eurofederalista a v referendu by podle svých slov hlasoval pro setrvání  ČR v EU je těžké rozumět," myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Pro EuroZprávy.cz sdělil, že "paralela s hegemonií SSSR v tzv. sovětském prostoru zní dost blouznivě,". "Snad na hlavu státu nepůsobí současná vedra... Pokud mělo jít o bonmot, tak se moc nepovedl," uzavírá. 

"Zdravotní stav pana prezidenta zjevně není optimální. Jedině tomu bych přisuzoval tento výrok," uvedl v reakci na dotaz serveru EuroZprávy.cz Petr Gazdík (STAN). 

"Dle mého by měl méně jezdit do Číny a Ruska a začít se zajímat o západní země. Jeho názory začínají nápadně připomínat Václava Klause," dodal ještě europoslanec Zdechovský.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zase nesouhlasí se Zemanovými výroky na adresu možného referenda o vystoupení z EU.

S prezidentem Zemanem nesouhlasím. Není žádný sociální, ekonomický, bezpečnostní, strategický ani jiný důvod k referendu o vystoupení z EU.

— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 22. června 2017

Naopak Tomio Okamura (SPD) prezidentova slova uvítal. "My v SPD navrhujeme ve sněmovně referendum o vystoupení z EU již dva roky a jsem rád, že se k naší názorové platformě přidal i pan prezident," napsal pro EuroZprávy.cz. "My všichni si přejeme co nejužší vzájemnou evropskou spolupráci, avšak naše partnerství musí být rovnoprávné, nesmí potlačovat národní zájmy a likvidovat suverenitu jednotlivých zemí," domnívá se. 

Brežněvova doktrína omezené suverenity byla součástí sovětské zahraniční politiky od roku 1968 do období tzv. Perestrojky. Brežněv s ní přišel v obavě, že by se některá ze zemí sovětského blogu mohla odchýlit od socialismu blíže ke kapitalismu. Sovětský svaz si tak nárokoval možnost vojenského zásahu kdekoliv, kde by hrozilo toto nebezpečí. Brežněvova doktrína ospravedlňovala vstup vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968.

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman EU (Evropská unie) Leonid Brežněv (sovětský vůdce) Pavel Tělička Jiří Dolejš Petr Gazdík

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy