Poslanec popsal, jak probíhalo jednání o vydání Babiše. A připomněl důležitý slib, který šéf ANO dal

Praha – Členové mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny po pětihodinovém jednání ve středu večer oznámili, že doporučili vydat dva nejvyšší zástupce hnutí ANO - Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka - k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Jeden z členů výboru teď detailněji popisuje, jak rozhodování probíhalo.

„Na mandátovém a imunitním výboru jsme rozhodovali, jestli doporučíme vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v tzv. kauze Čapí hnízdo,“ uvedl na svém facebookovém profilu poslanec Martin Lank.

„Za prvé – nejsme soud. Nerozhodujeme o vině a nevině. Nevyšetřujeme ani neposuzujeme, jestli se trestný čin stal. To je záležitost orgánů činných v trestním řízení – a nedovedu si představit, že by vyšetřovatel a státní zástupce v takto citlivé věci požádal o vydání poslanců, aniž by měli opravdu pořádně „vyfutrované“. Nakonec, 3500 stran vyšetřovacího spisu není málo,“ podotkl poslanec.

Vysvětluje také, čím přesně se výbor vlastně musel zabývat. „My máme posoudit, jestli případné vydání může ohrozit fungování Parlamentu jako instituce, výkon mandátu poslance, případně jestli s ním může daný skutek nějak souviset,“ popisuje Lank.

Jedním dechem dodává, že čin se stal asi před deseti lety, takže s výkonem mandátu souviset nemůže. „Máme před sebou posledních pár dní schůze Sněmovny – takže její chod to asi také ohrozí jen těžko. Že není vhodná doba? No a kdy by měla být? Prakticky neustále je před nějakými volbami – a z hlediska podezřelých vhodná doba pro trestní stíhání asi nebude nikdy. Začali to vyšetřovat až po skoro deseti letech, protože prostě teprve tehdy dostali trestní oznámení. A vyšetřovat začít museli. Nemluvě o tom, že celá kauza mohla být na stole mnohem dříve – nebýt průtahů a zdržování,“ uvedl s tím, že někteří dotčení odmítali s vyšetřovateli spolupracovat.

„Že stíhání může ovlivnit předvolební kampaň a výsledek voleb? No to jistě ano – ostatně, už ovlivňuje. A rozhodnutí výboru by ho ovlivnilo také, ať už by bylo jakékoli. Ale to přeci není argument pro aplikaci imunity. Kdyby byl stíhán jakýkoli předseda jakékoli politické strany, který zrovna není poslancem, také by to ovlivnilo jeho šance v kampani – a nemohl by se schovávat za imunitu,“ říká politik.

Na závěr připomíná Babišovy sliby z minulosti. „Hnutí ANO šlo do voleb s tím, že je pro zrušení imunity. Jeho zástupci vždy deklarovali, že budou vždycky hlasovat pro vydání. Dokonce to, tuším, měli ve svém etickém kodexu. Příští týden, až o vydání bude hlasovat Sněmovna, uvidíme, jak se zachovají...“ dodal Lank.

Poslanec Martin Lank byl do Sněmovny zvolen jako nestraník na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, v letech 2015 až 2016 byl místopředsedou hnutí Úsvit - Národní koalice, od roku 2017 je členem strany Realisté.

Sněmovní organizační výbor navrhl, aby Sněmovna o vydání Babiše s Faltýnkem hlasovala ve středu 6. září.

Související

Soud, ilustrační foto

"Buzeranti jsou nemoc, Romové do plynu." Staník dostal podmínku, u soudu napadal režim v ČR

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli výrokům, které pronesl ve sněmovní restauraci na adresu homosexuálů, Romů a Židů. Muž má také zaplatit 70.000 korun. Podle soudkyně Heleny Králové se dopustil trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.
Volební sjezd hnutí Úsvit - Národní koalice

Černoch opouští Úsvit. Nabídky od ostatních stran má, zatím se nerozhodl

Praha - Šéf poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch se rozhodl opustit stranické řady tohoto subjektu. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že ho k tomu vedly dlouhodobé neshody s vedením pod taktovkou Miroslava Lidinského. Poslední kapkou pro Černocha byla spolupráce některých členů Úsvitu na kandidátkách, kde figuruje Adam Bartoš (Národní demokracie).

Více souvisejících

Martin Lank Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Poslanecká sněmovna Úsvit - Národní koalice

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy