ČSSD měsíc po měsíci: Z 20 procent na 14, vaz jí zlomilo odvolání Babiše

Praha - Do sněmovních voleb zbývají necelé dva měsíce. Sociální demokraté by chtěli znovu zopakovat úspěch z minulých voleb, kdy do vyjednávání o vládě vstoupili s kandidátem na premiéra Bohuslavem Sobotkou. Nyní je situace o poznání jiná. Jak se měnily stranické preference ČSSD v průběhu roku a jaké události na to měly vliv?

Ještě v roce 2013 nejsilnější vládní strana, letos už jen nejsilnější strana ve Sněmovně co do počtu poslaneckých křesel. Vedoucí úloha ČSSD ve vládě stála stranu některé voliče. Podle několika po sobě jdoucích průzkumech veřejného mínění od různých společností se nyní sociální demokraté pod vedením volebního lídra Lubomíra Zaorálka pohybují na druhém až třetím místě s významnou ztrátou na vedoucí hnutí ANO Andreje Babiše.

EuroZprávy se podívaly na vývoj stranických preferencí ČSSD od začátku letošního roku až do srpna. Z celkového pohledu je patrné, že ČSSD se pohybuje stabilně někde mezi 13 a 18 procenty voličské přízně. 

Volební preference (jde o volební model, tedy případné reálné rozložení sil v Poslanecké sněmovně) ČSSD podle agentury MEDIAN: leden 2017 - srpen 2017

měsíc volební zisk leden 19,5 % únor 21 % březen 20 % duben 18 % květen 14 % červen 14 % červenec 14 % srpen 14,5 %

Důležité je také mít na paměti, co se který měsíc ve straně odehrálo. Z toho lze vyvodit, co na potenciální voliče zapůsobilo ať už negativně, tak pozitivně. V lednu strana rozhodla o tom, že volebním manažerem pro podzimní volby bude Jan Birke. V médiích se také poprvé objevily dohady o tom, že strana přemýšlí o novém lídrovi do voleb namísto Bohuslava Sobotky. V únoru na sebe ČSSD upozornila návrhem na kontroverzní zvláštní bankovní daň, v čele resortu průmyslu a obchodu mimo jiné i kvůli nešťastným výrokům skončil Jan Mládek. 

V březnu letošního roku se konal sjezd ČSSD, na kterém Bohuslav Sobotka obhájil křeslo předsedy a navrch se mohl radovat i z toho, že v čele předsednictva stanuli "jeho lidé". Jeho stranický oponent Jeroným Tejc propadl a neuspěl. Sobotka se na sjezdu poprvé ostře obul do ministra financí Andreje Babiše (ANO). V dubnu se rozpadla jihočeská koalice pod vedením Jiřího Zimoly, který následně skončil jako hejtman. Na konci měsíce začala vládní krize, kdy Bohuslav Sobotka oznámil demisi vlády kvůli pochybnému podnikání Andreje Babiše.

 V květnu pokračovala vládní krize, nicméně od demise vlády Sobotka ustoupil a požadoval rezignace ministra financí Babiše. To dlouho komplikoval prezident Miloš Zeman, nakonec však k odvolání Babiše přeci jen došlo a na jeho místo nastoupil Ivan Pilný. V tomto měsíci odstoupila ze svého postu ministryně školství Kateřina Valachová kvůli dotačním podvodům ve sportu. V červnu ČSSD oznamuje, že volebním lídrem nebude Sobotka, ale Lubomír Zaorálek, vedením strany je pověřen ministr vnitra Milan Chovanec. Objevuje se i zpráva, že ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík nebude kandidovat ve volbách do sněmovny. V červenci a srpnu strana naplno rozjíždí kampaň, mění své logo a řeší, zda se má Jiří Paroubek vrátit do ČSSD. 

Volební preference (opět se jedná o volební model, tedy reálné rozložení sil v Poslanecké sněmovně) ČSSD podle neziskové organizace STEM pro období leden 2017 až červen 2017: 

měsíc volební zisk leden 14,6 % únor - březen 15,5 % duben 16,6 % květen - červen 11,4 % konec června 13,3 %

Z volebních modelů je patrný největší propad ve stranických preferencích ČSSD v červnu, tedy po ukončení vládní krize a po odvolání Andreje Babiše z postu šéfa státní kasy. Nástup nového volebního lídra Zaorálka straně pomohl v tom, že zastavil pád jejich preferencí. Od konce června ji preference mírně rostou. 

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD preference Volební preference Bohuslav Sobotka Lubomír Zaorálek volby 2017

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

Itálie: Protiofenzíva Ukrajiny byla chyba. Když Putin nechce jednat, Západ se musí víc snažit

Italský ministr obrany Guido Crosetto v pondělí vyjádřil přesvědčení, že ekonomické sankce uvalené na Rusko nesplnily svůj účel. Vyzval Západ, aby se pokusil intenzivněji jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o diplomatickém řešení s cílem ukončit válku na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy