Proč mají poslanci imunitu? Rušit ji nehodlají, světový unikát se jim hodí

Praha - Debatu o potřebnosti imunity českých zákonodárců otevřela policejní žádost o vydání poslanců za hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Ačkoliv o omezení imunity se na půdě Sněmovny jednalo mnohokrát, čeští zákonodárci stále využívají výhody jedné z nejrozsáhlejších imunit v Evropě. V minulosti si odhlasovali pouze zrušení její doživotní platnosti.

Ještě v roce 2013 před volbami do Poslanecké sněmovny mělo hnutí ANO Andreje Babiše v programu bod o zrušení trestní a přestupkové imunitě českých zákonodárců. "Parlamentní imunita v Česku je světová rarita a činí z našich volených zástupců privilegovanou vrstvu," psalo tehdy hnutí. Prosazovalo pouze zachování tzv. indemnity, tedy nemožnost postihu za projevy ve sněmovně a za hlasování v ní. 

O čtyři roky později však do sněmovny putuje policejní žádost o vydání poslanců Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) kvůli možnému dotačnímu podvodu k trestnímu stíhání. Hnutí se rázem sešikovalo a za své poslance se postavilo. Jak to tedy s rušením imunity je? 

V programu ji "pro jistotu" dnes téměř žádný politický subjekt nemá. Kde se v našem ústavním pořádku imunita zákonodárců vzala? Zakotvuje ji už dodnes platná Ústava, která nabyla účinnosti 1. ledna 1993. Nástroj imunity je upraven v jejím článku 27, který zní následovně:

(1) Poslance ani senátora nelze postihnout pro hlasování v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo jejich orgánech.(2) Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo v jejich orgánech nelze poslance nebo senátora trestně stíhat. Poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem.(3) Za přestupky poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem, pokud zákon nestanoví jinak.(4) Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno.(5) Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.

Odstavec 1 a 2 upravuje již výše zmíněnou indemnitu, zbylé odstavce se týkají imunity trestněprávní a přestupkové. Poslanci i senátoři se už od doby jejího zavedení několikrát pokusili imunitu buď omezit, nebo zcela zrušit. Nejčastěji zákonodárci prosazovali omezení doby trvání imunity pouze na volební období, v nichž daný jedinec jako senátor nebo jako poslanec působil. K tomuto skutečně došlo a návrh, který podpořili zejména poslanci Kateřina Klasnová (Věci veřejné), Miroslava Němcová (ODS), Vlasta Parkanová (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (ČSSD), začal následně platit od června 2013. 

Úvahy o dalším omezení imunity jsou občas mezi politiky slyšet i nadále. "Imunitu na politické projevy mám za potřebné minimum," uvedl pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Lze uvažovat o zrušení přestupkové imunity, nejsem pro obnovení celoživotní imunity a na diskusi je i smysl imunity v trestněprávních kauzách. Je totiž problém dokazovat politickou účelovost a naopak hrozí zneužití k vyhýbání se stíhání," naznačuje hlavní problém imunity Dolejš, který tak nastiňuje její dvojsečnost. 

Sněmovna od roku 1993 zbavila imunity několik poslanců, nejznámějším případem je kauza bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha nebo někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. Sněmovna i několikrát odmítla zbavit zákonodárce imunity a vydat je tak trestnímu stíhání. V roce 1998 tak nebyl vydán bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan nebo v roce poslankyně za KDU-ČSL Ludmila Müllerová. 

"Imunita má chránit výkon mandátu - tak, aby výkonná moc nemohla bránit zákonodárcům účastnit se jednání parlamentu. V případě, že se parlamentní komora usnese, že žádost o stíhání není motivována takto, tedy jen účelově bránit ve výkonu nabytého mandátu, pak není důvod poslance nebo senátora ke stíhání nevydat," sdělil pro EuroZprávy.cz předseda hnutí STAN Petr Gazdík. 

Snaha o výraznější omezení trestněprávní a přestupkové imunity tak ze sněmovny pomalu vymizela. Letos se poslanci rozhodli, že už nebudou projednávat ústavní novelu klubu TOP 09 a Starostů na zrušení trestní imunity zákonodárců.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek předlohu za předkladatele z dolní komory stáhl i s ohledem na to, že ji autoři podali zhruba před třemi lety. Od té doby se poslanci k novele nedostali. Ústavní novela byla podle předkladatelů reakcí na vydávání poslanců, Sněmovna podle nich rozhodovala politicky bez ohledu na konkrétní případ a okolnosti.

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová

ROZHOVOR – K pesimistickým prognózám má daleko. Respektovaná vědkyně Blanka Říhová nesouhlasí s názorem evolučního biologa Jaroslava Flegra, podle něhož se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 zavedou v brzké době drastická opatření. „Neztotožňuji se s jeho předpovědí, není k ní důvod. Nárůsty jsou hlavně proto, že oproti jaru se lidé začali více stýkat, nejsou už v karanténě a také přestali být tolik ostražití,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz imunoložka i mikrobioložka profesorka Říhová.

Více souvisejících

imunita poslanecká imunita ústava čr Andrej Babiš David Rath Petr Gazdík Jiří Dolejš Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy