Sněmovna se sejde kvůli lithiu příští pondělí, hlasy budou muset sčítat skrutátoři

Praha - Sněmovna se sejde na mimořádné schůzi ke sporné těžbě lithia v pondělí 16. října odpoledne. Svolání schůze podnítila skupina 62 poslanců z iniciativy opoziční KSČM. Poslanci budou jednat v zasedacím sálu klubu ČSSD v jiné budově dolní komory ve Sněmovní ulici.

V náhradním sálu není hlasovací zařízení, hlasy tak budou muset sčítat skrutátoři. Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) jde o jediný problém. "Svojí kapacitou (sál) vyhovuje," řekl.

Jednání Sněmovny těsně před volbami sice není úplně běžné, ale debata o lithiu nebude první případ. V roce 2010 se poslanci sešli den před volbami. Schválili tehdy vydání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun a přehlasovali prezidentovo veto novely, která zvýšila podíl biosložek v benzinu a v naftě. V roce 2002 poslanci posuzovali pár hodin před otevřením volebních místností návrh na nákup stíhaček Gripen.

Jednání sněmovního pléna o lithiu ale bude podle dostupných informací první, které se uskuteční mimo hlavní jednací sál. Výjimkou byly společné schůze poslanců a senátorů k volbě prezidenta, které se konaly na Pražském hradu.

Předseda ANO Andrej Babiš v uplynulých dnech označil za krádež za bílého dne memorandum o těžbě lithia, které s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Ministra vyzval k odstoupení a chystá trestní oznámení. Podle ČSSD byl však postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), jehož úřad prodloužil australské firmě povolení k průzkumu ložisek lithia v Česku. Brabec namítá, že licenci neprojednával a že ji prodloužil v souladu s geologickým zákonem místně příslušný úředník.

"Velmi mě mrzí, že se věc stala předmětem předvolebního boje a že se používají velmi neférové praktiky, skoro až údery po pás," komentoval spory Hamáček, který je také místopředsedou ČSSD. Uvedl, že když poslouchal Babišova vyjádření, nevěřil vlastním uším. "Je to politická kultura, s níž nepřišla sociální demokracie," dodal Hamáček.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Jan Hamáček těžba lithia Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Počasí: Letní vedra jsou tady. Příští týden bude 33 stupňů

Příští týden v Česku vypukne to pravé léto. Podle ČHMÚ.cz teploty v maximech vyrostou až na tropických 33 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy