Volby v Česku jsou další hrozbou pro EU? Svět upírá zrak ke střední Evropě

New York/Praha - Americká média v těchto dnes pozorně sledují vývoj situace ve střední Evropě. Například list The New York Times (NYT) napsal, že nadcházející parlamentní volby v Česku vedle politického vývoje v Polsku a Maďarsku mohou přispět k dalšímu rozklížení evropské jednoty.

"Výsledek českých parlamentních voleb může rozhodnout, zda se trhlina mezi lépe prosperujícími zeměmi západní Evropy a stále více autoritářskými státy na východě rozšíří na propast," napsal NYT.

Deník připomíná, že národovecké a populistické strany v poslední době sílí i v západní Evropě, ale jen na východě se kvůli odporu k Bruselu a přistěhovalectví dokázaly dostat k moci. "Především v Polsku a Maďarsku. A nyní se k nim může připojit i Česká republika," uvádí list.

NYT dodává, že je nejisté, zda se Andrej Babiš v úřadu premiéra odkloní od liberálního směru podobně, jako to učinili maďarský premiér Viktor Orbán či předseda polské vládní strany Právo a spravedlnosti (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Babiš ale podle zmíněného deníku přislíbil zrušit Senát a zredukovat velikost Poslanecké sněmovny, což by posílilo výkonnou moc.

The Washington Post se věnuje Babišově podobnosti s Trumpem, neboť oba politici si jako cíl stanovili skoncovat s politikařením v hlavním městě. Trump v této souvislosti hovoří o vysušení bažiny ve Washingtonu. Podobnost obou mužů je prý tak veliká, že se Babiš od americké hlavy státu musel odlišit alespoň tím, že prohlásil, že na rozdíl od Trumpa nikdy nezbankrotoval.

List se dále pozastavuje nad překvapivým obratem Česka na východ, neboť stát si od pádu komunistického bloku ekonomicky vede velmi dobře. Také si jako Polsko neprošel masovým odchodem mladých do západní Evropy a ani se ho přímo netýkala uprchlická krize, během které běženci jako jednu z cest na sever Evropy volili trasu přes Maďarsko.

Agentura Bloomberg uvedla, že volební systém v Česku brání radikálním politickým změnám, neboť z voleb tradičně vycházejí koaliční vlády. Analytici navíc předpokládají, že vláda pod Babišovým vedením bude k podnikání vstřícná.

Související

Poslanecká sněmovna

ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně

Kdyby d'Hondtova metoda, kterou zrušil Ústavní soud, nebyla použita ve sněmovních volbách v roce 2017, přišlo by vládní hnutí ANO o 15 mandátů. Místo nynějších 78 křesel by jich v dolní komoře mělo 63. Současná koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů by pak neměla většinu. Disponovala by 96 hlasy, nyní jich má 108. Vyplývá to z přepočtu, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT).
ODS, ilustrační foto

ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017

Občanským demokratům hrozí za chyby ve vyúčtování kampaně před sněmovními volbami v roce 2017 až půlmilionová pokuta. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí našel celkem 12 nedostatků, zároveň ale uvedl, že nešlo o černé financování.

Více souvisejících

volby 2017 Andrej Babiš The New York Times The Washington Post USA (Spojené státy americké) Donald Trump Česká republika EU (Evropská unie) Viktor Orbán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy