Téměř měsíc od voleb: Zeman dnes ukončí sérii schůzek. Co se podařilo dojednat?

Praha - Dnešní schůzkou se zástupci Starostů a nezávislých (STAN) uzavírá prezident Miloš Zeman sérii jednání, která v posledních týdnech vedl se všemi stranami zastoupenými v nové Sněmovně.

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše při schůzce v závěru října Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády. Spolu s Babišem přijal Zeman v Lánech také Radka Vondráčka (ANO), který je v současnosti jediným kandidátem na post předsedy Sněmovny. Jeho konkurent Petr Fiala (ODS) boj o funkci ve středu vzdal, úsilí podle něj bylo bezpředmětné, když vedle ANO budou pro Vondráčka hlasovat také poslanci KSČM, SPD a Pirátů, a dají tak dohromady pohodlnou většinu.

Zeman při schůzce vyjádřil očekávání, že Babišova vláda bude stabilní a úspěšná. Podmínku zajištění většiny ve Sněmovně šéfovi ANO nedal, protože hnutí vyhrálo volby s velkým náskokem a Babiše považuje za úspěšného podnikatele i ministra financí. Šéfovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi pak tuto středu řekl, že po Babišovi na rozdíl od dřívějška nechce 101 podpisů poslanců, aby nemohl být předseda ANO vydírán.

Šéf ODS Fiala Zemanovi v Lánech řekl, že nepovažuje za dobré, aby byl sestavením vlády pověřen někdo, kdo nemá ve Sněmovně k dispozici většinu hlasů. Zeman však názor nezměnil a později avizoval, že nedopustí předčasné volby, což by mohlo znamenat dlouhodobé fungování kabinetu bez důvěry.

ODS Zemanovi potvrdila svůj postoj, že Babišovu vládu nepodpoří. Stejné stanovisko si prezident vyslechl i od Pirátů, ačkoliv nováčkům ve Sněmovně doporučil opak. Předseda SPD Tomio Okamura po setkání se Zemanem zase ohlásil, že jeho hnutí nepostaví stranického kandidáta do prezidentské volby. Spekulovalo se přitom, že Okamura by se mohl do boje o Hrad zapojit osobně. Také SPD vyloučila podporu Babišovy vlády, zejména s odkazem na to, že nebude plnit program tohoto hnutí.

Komunisté naopak prezidentovi vyjmenovali sedm podmínek, které by je mohly přesvědčit k podpoře kabinetu. KSČM trvá na zákonu o obecném referendu, čtyřletém programu trvalého zvyšování minimální mzdy a na ochraně přírodního bohatství. Babiš KSČM už od té doby vyšel vstříc tím, že připustil možnost zdanění peněžité části církevních restitucí.

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec i šéf dosavadní Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) po schůzce v Lánech několikrát, aniž na to byli tázáni, vyzdvihli zdravotní stav hlavy státu. Jednalo se pravděpodobně o reakci na spekulace o Zemanově kondici. Hrad krátce předtím zažaloval brněnského politika Svatopluka Bartíka za to, že na facebooku tvrdil, že Zeman má rakovinu. Hrad požaduje omluvu a pět milionů korun.

Lidovci Zemanovi zopakovali, že míří do opozice. Šéf KDU-ČSL po schůzce kritizoval Babiše, že trvá na menšinové vládě a lpí na funkci premiéra. Lidovci následně kvůli nespokojenosti s tím, jak ANO jedná, vytvořili s ODS, TOP 09 a STAN Demokratický blok, který bude při ustavení Sněmovny postupovat jednotně.

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Andrej Babiš Hnutí ANO ODS ČSSD KSČM Svoboda a přímá demokracie (SPD) Vláda ČR Demokratický blok

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy