Arabista Pelikán ke kauze Fajád: Volili jsme mezi životy Čechů a spojeneckými zájmy

Praha - Při vyjednávání o výměně pětice Čechů za Libanonce Alího Fajáda byly prioritou životy českých občanů, tvrdí arabista Petr Pelikán. Skutečnost, že Česko nemohlo Fajáda vydat do USA, vnímá jako důstojnou prohru.

"Muselo se volit mezi životy českých občanů a mezi spojeneckými zájmy," uvedl Petr Pelikán v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Prioritou byly životy Čechů a snažit se usmlouvat co nejmenší počet Libanonců, které Česko nevydá. "Nakonec se to usmlouvalo aspoň tak, že jeden z těch tří zlosynů byl vydán do USA," řekl arabista.

Pelikán také uvedl, že jeho bratr, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ve vězení Fajádovi mobil nepůjčil. "Fajád z ministrova telefonu opravdu nevolal. To mohu říct stoprocentně," prohlásil.

K vyjednávání o propuštění Čechů se Pelikán dostal jako nezávislý odborník. "Celý profesní život se pohybuju v prostředí Blízkého východu. Tudíž jsem si spíš cenil toho, že státní orgány včetně tajných služeb, mě přizvaly jako nezávislého konzultanta a mé rady braly na vědomí," řekl Petr Pelikán. Svoji úlohu bere jako symbolickou a připadá mu "naprosto logické", že vláda v podobných případech využije občany, kteří mají dané předpoklady a jsou v daném oboru odborníky.

V Libanonu arabista jednal s prostředníky z libanonských státních orgánů. Únosy jsou podle něj v Libanonu časté. "Každou chvíli se tam něco podobného semele, takže se snaží dojednávat kompromisy a šetřit životy," dodal. Prostředník, se kterým Pelikán výměnu dojednával, předtím domluvil propuštění sedmi estonských cyklistů. Pelikán v rozhovoru přiznal, že v době výměny byl "nervózní jako pes". Pelikán také uvedl, že za svou konzultační roli nedostal zaplaceno. "Obávám se, že na tyhle služby nejsou nikde taxy," dodal.

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v červenci 2015, propuštěni byli v únoru 2016. V den, kdy se vraceli do vlasti, byl z české vazby propuštěn Fajád. Ministr Pelikán totiž nevyhověl žádosti USA o jeho vydání, prý i s ohledem na zpravodajské informace. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko nevydalo zadržovaného Fajáda do USA. Libanonský soud ho později osvobodil.

Související

Více souvisejících

Petr Pelikán (orientalista) Robert Pelikán Ali Fajád diplomacie Zmizení pěti Čechů v Libanonu libanon

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy