ROZHOVOR | Zeman využil každé příležitosti, aby Sobotkovi škodil. Jejich vztahy jsou na bodu mrazu, říká pro EZ politolog

ROZHOVOR - Vláda Bohuslava Sobotky ve středu schválila svou demisi a ještě ten den ji poslala na Hrad S odstupem času se ukáže, že byla úspěšná, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Doc. Milan Znoj, Csc. působící na Univerzitě Karlově.

Končící vláda jako jedna z mála působila celé čtyřleté funkční období. Znamená to, že bude kabinet Bohuslava Sobotky s odstupem hodnocen jako úspěšný?

Až současné animozity opadnou, tak se ukáže, že Sobotkova vláda byla docela úspěšná. Celé volební období před ní vydržela jen Klausova vláda z roku 1992, která realizovala silný pravicový program budování kapitalismu bez přívlastků. A dále už vydržela jenom Zemanova vláda, která však vládla na základě opoziční smlouvy. Tehdy se ale ODS zavázala, že vládu neshodí, a spolu s ČSSD pak ruku v ruce dokončovaly privatizaci. Sobotkova vláda se odlišila od předchozích vlád pravice, měla alternativní program sociální odpovědnosti, který realizovala poměrně úspěšně a dokonce i ke slušné spokojenosti občanů.

Sociální demokraté v uplynulých čtyřech letech prosadili celou řadu bodů ze svého programu. Zdá se ale, že to jejich voliči příliš neocenili a strana ve volbách propadla. Z vládního angažmá tak nejvíc vytěžilo hnutí ANO. Čím to je?

Poslední rok Sobotkovy vlády byl zatemněn politickými konflikty ČSSD a ANO. Prvním byla policejní reforma, kdy se ANO navezlo do ČSSD. Následovaly skandály Andreje Babiše, hlavně korunové dluhopisy a Čapí hnízdo, které se zase ČSSD pokusila využít k oslabení ANO. Voliči ČSSD však nechtěli tento konflikt, vlastně mu ani pořádně nerozuměli. Projevilo se to ve volbách, kdy značná část voličů ČSSD přešla k ANO.

Koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL provázela celá řada problémů, hádek a konfliktů. Právě ty mohly pro řadu Čechů zastínit práci premiéra a ministrů. Na jaké kroky tohoto kabinetu by se podle vás nemělo zapomenout?

Sobotkova vláda přijala důležité zákony, zejména služební zákon, který by měl bránit destabilizaci státní správy. Důležitý je rovněž zákon o střetu zájmů, který se pokouší bránit tomu, aby v jedněch rukách byla kumulována moc ekonomická, mediální a politická. Třeba rovněž uznat, že se začaly lépe vybírat daně, ať už jde o ona pověstná kontrolní hlášení, anebo o EET. Stát také rázněji zakročil s hazardem a omezil svévoli exekutorů. V neposlední řadě byl přijat zákon o registru smluv, který omezuje korupci ve veřejné sféře.

Zůstaly nějaké velké či významné resty, které dostane na stůl vláda nová?

Určitě toho zůstalo hodně. Nebyl přijat zákon o sociálním bydlení, bez něhož nelze řešit sociální integraci. Rovněž přetrvávají problémy ve zdravotnictví i školství. Hlavním úkolem do budoucna ovšem je, aby Česko aktivněji vystupovalo v EU a zůstalo v jádru evropské integrace. Jakýkoli posun na okraj povede ke ztrátě národní svobody, neboť udělá z Česka hříčku v ruku velmocí.

Politici vládní koalice si často posílali vzkazy přes média, než aby problémy řešili mezi čtyřma očima. Občas to působilo, že nejsou schopni spolu vydržet v jedné místnosti. Nakolik to mohlo vládu a vládní strany v očích veřejnosti poškodit?

Ve vládě strany docela dobře spolupracovaly a byly schopny se dohodnout, ale na veřejnosti proti sobě brojily a snažily se jedna druhou poškodit v očích občanů. Jednoho to poškodí, druhého vynese nahoru. Politika se takto bohužel dělá přes média a nic se na tom v dohledné době nezmění.

Zejména pravicová opozice vládu kritizovala, že i v době hospodářského růstu Andrej Babiš přišel s návrhem rozpočtu pro rok 2018 se schodkem 50 miliard korun. Například podle ODS je to nepřijatelné. Je to opravdu tak, že vláda „zbytečně rozhazuje“?

To je zavedený argument pravice, že má vláda snižovat daně a šetřit. Sobotkova vláda ale nebyla pravicová vláda. Přišla s alternativním programem sociální odpovědnosti, který realizovala uměřenými nástroji, často na základě kompromisů a docela úsporným způsobem.

Během necelých čtyř let se v kabinetu vyměnilo devět ministrů. Jak moc je to v porovnání s předchozími vládami? Ovlivnily tyto změny nějak výrazněji chod kabinetu?

Změny ministrů probíhají v každé vládě. Pokud nějaký ministr dělá věci jinak než chce vláda, neřku-li že je dělá špatně, pak je to v pořádku. Tak tomu bylo ve většině případů výměny ministrů v Sobotkově vládě. Pak jsou ale výměny ministrů z politických důvodů, což je už problematičtější. Bylo tomu tak v případě odvolání Jiřího Dienstbiera. Odvolání Andreje Babiše byla také spíše politická kauza nežli korupční.

Téměř všichni ministři hnutí ANO v končící vládě budou členy i nového kabinetu – i když někteří změní úřad. Byli podle vašeho názoru natolik úspěšní, že je není třeba měnit?

Andrej Babiš sestavuje vládu, která bude, jak říká, složena z odborníků. Na úspěchu této vlády bude záležet další politický osud jeho i hnutí ANO. Dá se proto předpokládat, že si dává záležet. Když dosavadní ministry z hnutí ANO přebírá do nové vlády, je to doklad toho, že s jejich odborným výkonem je spokojen.

Mnozí kritici vlády poukazují na to, že zavedla velké množství zákazů, omezení či regulací – Ať už jde o pamlskovou vyhlášku, zákaz kouření v restauracích, zavírání obchodů o některých svátcích. Opravu se v tom tolik liší od předchozích vlád?

Zákony vždy omezují jednání lidí, neboť stanovují, že určité jednání je nepřípustné. Takže je jasné, že každá vláda, která vydává zákony, přichází s regulací. Otázkou není, zda jde o regulaci, ale to, zda je to regulace správná. Pak hned uvidíme, že zákaz pamlsků ve školách je správná regulace, pokud nám jde o děti a nikoli o podnikání ve školách. Protikuřácký zákon je také správná regulace, pokud nám jde o zdraví a slušné prostředí v restauracích a nikoli o svobodu ničit zdraví sobě i druhým.

Demisi vlády nepředal Bohuslav Sobotka Miloši Zemanovi osobně, ale nechal ji doručit kurýrem. Je to obvyklý postup? Co to vypovídá o vztazích mezi oběma politiky?

Když premiér Sobotka posílá demisi vlády prezidentu Zemanovi úřední cestou, svědčí to o tom, že jejich vztahy jsou na bodu mrazu. Nelze se tomu ale příliš divit vzhledem k tomu, že prezident Zeman využil každé příležitosti k tomu, aby premiéru Sobotkovi škodil. Jak známo, naposledy se jej dokonce pokusil i zostudit na Hradě, když šlo o chystanou demisi premiéra. Kdo by si něco takového chtěl zopakovat?

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor Milan Znoj (politolog) Vláda ČR Bohuslav Sobotka Andrej Babiš ČSSD Hnutí ANO

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy