První vláda bez ČSSD, ODS a bez důvěry? Podívejte se, kdo nám šéfoval doposud

Praha - Dnes odpoledne bude prezidentem Milošem Zemanem jmenována vláda Andreje Babiše. Bude menšinový kabinet nejmenším, který u nás vládl? Bude to první vláda, která by nezískala důvěru v Poslanecké sněmovně?

Andrej Babiš po jmenování premiérem prohlásil, že o důvěru svého kabinetu požádá až v lednu příštího roku. Nový předseda vlády označil budoucí vládu za „jinou“. „Výhoda takové vlády je, že jsme tým a že nebude až tak formální. Bude flexibilní a můžeme se kdykoliv potkat,“ dodal po jmenování. Prezident Miloš Zeman přislíbil Babišovi rovnou druhý pokus sestavení vlády, pokud by první požádání o důvěru ve Sněmovně selhalo.

Nebylo by to poprvé, co by kabinet vládl bez důvěry. Dokonce se nejedná ani o nejmenší vládu, která tu působila. Jak to tedy během čtrnácti vlád, které v naší zemi vládly, vypadalo?

Úplně první menšinová vláda tu působila v letech 1996 až 1998, kdy byl jejím premiérem Václav Klaus. Tehdejší koalice ODS, ODA, KDU-ČSL měla dohromady pouze 99 poslanců. Díky podpoře 61 poslanců ČSSD, kteří při hlasování o důvěře opustili sál, však kabinet důvěru získal. Nevládl však příliš dlouho. Kvůli aféře s financování ODS podal Klaus 30. listopadu 1997 demisi vlády. Tu pak spravoval až do ledna 1998, kdy nastoupila úřednická vláda Josefa Tošovského. Přechodná vláda důvěru dolní komory Parlamentu získala a zemi vedla až do července téhož roku, kdy jako premiér nastoupil Miloš Zeman z ČSSD.

Zeman měl pouze 74 poslanců – což je o čtyři poslance více oproti Babišovi -, kteří by podpořili jeho menšinový kabinet. Nicméně díky dohodě s ODS Václava Klause, tzv. Opoziční smlouvě, dostala Zemanova vláda důvěru a vládla celé čtyři roky.

Další menšinový kabinet vznikl v září 2006, kdy se k moci dostala po letech ODS. Mirek Topolánek, tehdejší předseda strany a premiér, měl 81 mandátů. Kabinet však důvěru, o kterou požádal v říjnu, nezískal. Prezident Václav Klaus pověřil Topolánkovu vládu, aby v demisi spravovala zemi až do vzniku nové, stabilní vlády. Ta vykrystalizovala až v lednu 2007, kdy ODS do vlády přizvala KDU-ČSL a Stranu zelených. Celkový počet poslanců, který koalice měla, byl ale 100. Důvěru kabinet získal díky tzv. přeběhlíkům z ČSSD. 2 poslanci z její řady před hlasováním opustili sál a jeden se hlasování zdržel.

Příliš nestabilní kabinet vydržel dva roky, než se Jiřímu Paroubkovi, tehdejšímu předsedovi ČSSD, podařilo iniciovat vyvolání nedůvěry vládě, které dotáhl do konce. Topolánek v březnu 2009 podal demisi a do května téhož roku spravoval zemi, dokud nenastoupila další úřednická vláda, tentokrát Jana Fischera. Přechodná vláda nestraníků byla u moci 14 měsíců, než prezident Václav Klaus jmenoval premiéra Petra Nečase z ODS.

Nečasův kabinet podal demisi kvůli kauze Nagyová (dnes Nečasová) v červnu 2013. Měsíc byla vláda v demisi než nastoupila další úřednická, tzv. prezidentská vláda Miloše Zemana. Byl to první kabinet, který nevzešel z vůle Poslanecké sněmovny, nýbrž na návrh hlavy státu. Premiérem se stal Jiří Rusnok. O důvěru požádal v srpnu, nicméně ji nedostal, a tak Rusnok předal prezidentovi demisi. Zeman jej pověřil vládnutím až do stabilizace politického prostředí, jež měla nastat po předčasných volbách v říjnu 2013.

Volby vyhrála ČSSD před druhým hnutím ANO. Po vleklých sporech o křesla ve vládě i vnitrostranickém puči u sociální demokratů se nakonec zrodila trojkoalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), kterou prezident Zeman pověřil vládnutím až koncem ledna 2014. Rusnokova vláda byla v demisi více jak pět měsíců.

Sobotkův kabinet podal demisi koncem listopadu 2017. V říjnových volbách mezitím drtivě vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše. Všechny strany ale deklarovaly, že s ním do vlády nepůjdou. SPD a KSČM uvažují o tiché podpoře. Je to zřejmě jediná možnost, jak může Babišův menšinový kabinet s podporou 76 poslanců důvěru v lednu příštího roku získat. Babišův kabinet je svým způsobem první, ve kterém nebude nikdo z tradičních velkých stran jako ODS a ČSSD. Svým způsobem proto, že v Rusnokově vládě zasedli tři ministři ze sociální demokracie, ale při vládním angažmá si přerušili ve straně členství. Nestranická přechodná vláda Jana Fischera vládla proto, že ministry se stali nestraníci nominovaní z ODS, ČSSD a Strany zelených.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Vláda ČR Miloš Zeman Václav Klaus Josef Tošovský Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Jan Fischer Mirek Topolánek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy