Češi kvůli Babišovi zaplatí 50 milionů? Politici zuří, vypukla bouře nenávisti

Praha - Podle Evropské komise české úřady vyňaly farmu Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Mluvčí komise uvedla, že EK posuzuje zprávu Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) o financování farmy. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi i premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Na zprávu už reagují i čeští politici.

„Takže dle rozhodnutí Ministerstva financí 50 milionů za čapí krásu zaplatí český daňový poplatník. Pěkný dárek nás Všech panu premiérovi k Vánocům,“ poznamenal na sociálních sítích bývalý první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Na jeho slova navázal také expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Co se Vám na tom nelíbí? Dle vyjádření řady autorit je Čapí hnízdo "veřejně prospěšná farma" a je vlastně ostuda, že jsme to Andrejšovi nezaplatili celé. On si to teď vybere...“ napsal na twitteru.

Sám Andrej Babiš vše označil za „komplot Čapí hnízdo, který byl objednán mafií na to aby ovlivnil volby a aby to neustále vysílala Česká televize. „Vyjádření OLAFu je doporučující, pro nějaké orgány, ale nemá to vliv na nic.“ připomněl Babiš.

Nad jeho výroky jen nevěřícně kroutí hlavou místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. „Ležím s chřipkou v posteli a koukám na ČT24, kde Babiš s vážnou tváří říká, že kauzu Čapí hnízdo si na něj objednala mafie, aby jej poškodila. Opravdu řekl MAFIE! Já se z horečky dostanu, ale halucinace mu fakt nezávidím,“ rýpnula si.

Právě zástupci TOP 09 patří k největším kritikům. „Všem voličům Babiše: ČR vyjmula Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z fondů EU. Víte, kdo to teď zaplatí? Čeští daňoví poplatníci. Jestli vy máte peníze na miliardářská venkovská sídla, tak se prosím složte mezi s sebou. Tady je dost lidí, kteří otáčejí každou korunu v kapse, než ji utratí. Na tohle však ne. A taky se můžete složit na náklady doplňovacích voleb toho anoistického génia ze Dvora Králové,“ napsal exposlanec František Laudát.

Kauza Čapí hnízdo podle něj začíná pořádně zapáchat. „Mluvčí Komise EU sdělila, že Komise začala studovat zprávu OLAFu. současně řekla, že (o tom orgány ČR, zejména Ministerstvo financí ČR cudně mlčí) ČR vyjmula projekt Čapí hnízdo z projektů financovaných z fondů EU. Teď už by poslanci neměli váhat s vydáním obou poslanců Babiše a Faltýnka ani minutu. Jinak možná napomáhají krytí podvodu. Pokud by bylo vše v pořádku, není důvod ten projekt vyjmout z dotací. Kdysi jsme takto byli nuceni vyjmout projekt dálnice přes České středohoří z fondů EU. Také jsme sdělili důvody, za Gorbačova se tomu říkalo "glasnosť". Tak bych poprosil dotčené instituce o glasnosť v kauze Čapí hnízdo. 35% voličů by volilo Hnutí ANO, bude líp 2011,“ dodal Laudát.

„Vynětím Čapího hnízda z projektů spolufinancovaných EU ministerstvo financí nepřímo přiznalo, že dotace na ČH nebyla v pořádku. Kdyby si totiž za projektem stálo, tak by takový krok neudělalo a naopak by šlo do sporu s Evropskou komisí, který by se řešil ve správním řízení," myslí si předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

„Přiznání je polehčující okolnost... Není třeba už nic dále vysvětlovat. Předpokládám, ze veškeré náklady s touto kauzou spojené, zaplatíme za podnikatelský 'prešlap' pana Babiše a jeho rodiny opět my, daňoví poplatníci,“ přisadil si europoslanec STAN Stanislav Polčák.

„'České úřady už rozhodly, že výdaj vztahující se k tomuto projektu bude vyjmut z programu financovaného z evropských fondů'. To by mě ale moc zajímalo, které úřady, kdy a pod čím vedením tak rozhodly. Vás asi taky, ne?“ dodala poslankyně STAN Věra Kovářová Železná.

Související

Více souvisejících

Čapí hnízdo OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) Andrej Babiš František Laudát Miroslav Kalousek Markéta Pekarová Adamová Stanislav Polčák Věra Kovářová Lukáš Wagenknecht

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy