Hlavatý (za ANO) se přepočítal? Nechtěl být poslancem, možná nebude ani senátorem

Hradec Králové - Vrchlabský starosta Jan Sobotka (za STAN) získal v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu 34 procent, jeho soupeř Jiří Hlavatý (za ANO) 25 procent hlasů. Jeho návrat do horní komory parlamentu se tak podle politologa poněkud vzdaluje.

Doplňovací senátní volby na Trutnovsku a v několika obcích Náchodska se konaly kvůli Hlavatému, který v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal.

"S velkou pokorou přijímám to, že jsem se s panem Sobotkou dostal do druhého kola. První cíl, který jsem si dal, se mi splnil," uvedl Hlavatý. Podle něj hodně lidí volilo spíše proti vládě. "Bylo to hodně spojeno s kroky premiéra Andreje Babiše, to se do výsledku promítlo. V žádném případě ale nelituji, že jsem s podporou hnutí do toho šel," dodal.

"Zisk Jiřího Hlavatého je podstatně nižší, než se očekávalo. Před druhým kolem bude muset mnohem více zapracovat v přesvědčování voličů," řekl dnes politolog Jiří Štefek. Hlavatý ale sdělil, že s akcelerací kampaně nepočítá.

Štefek míní, že podle rozložení hlasování v jednotlivých městech a obcích má před druhým kolem mírně navrch Sobotka. "Přesto je na konečné soudy brzy, druhé kolo se totiž bude konat společně s volbami prezidentskými, ke kterým může přijít přes 60 procent voličů. Rozhodující také bude, koho podpoří neúspěšní kandidáti, především Jaroslav Dvorský (za Piráty) a Klára Sovová (NEI)z prvního kola," řekl Štefek.

Dvorský a Sovová už Sobotku podpořili. "Už teď mohu říci s jistotou, že podpořím starostu Vrchlabí Jana Sobotku," sdělil Dvorský, který s necelými 11 procenty skončil na čtvrtém místě. Kandidoval jako nestraník s podporou Pirátů. Sovová, která dostala od voličů téměř 12 procent hlasů, což stačilo na třetí místo, dokonce zvažuje, že Sobotkovi osobně v kampani pomůže.

Podle obou postupujících se do výsledku v druhém kole promítne vyšší účast voličů, protože se budou konat souběžně s prezidentskými. "Voliči budou jiní a budou mít jinou motivaci, budou volit hlavně prezidenta, i to se do výsledku může promítnout," míní Sobotka. Podle Hlavatého by mohla být volební účast až 60 procent. "Proto těžko odhadnout, jak pro nás druhé kolo dopadne. Přijde řada voličů, která se prvního kola neúčastnila," míní Hlavatý.

Velkým zklamáním voleb je propad kandidáta ČSSD Karla Šklíby, získal méně než šest procent hlasů. "Ještě hůře dopadla (nezávislá kandidátka) Terezie Holovská, která nezískala ani procento hlasů a potvrdila předpoklady, že jako zcela neznámá osoba v tomto regionu nemá žádné šance a její kandidatura byla spíš osobním PR," řekl k tomu politolog Štefek.

Související

Vláda Petra Fialy

Vláda odmítla Babišův návrh jednokolových voleb do Senátu

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) dnes postavila záporně. Vyplývá to z výsledků zasedání. Novela by podle vládního stanoviska nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by navíc podle kabinetu měla předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

Více souvisejících

Senátní volby Senát ČR Jiří Hlavatý (ANO) Jan Sobotka Volby

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy