Ondráček, Skála a další čeští politici na Krymu pózovali s vojáky a ruskou vlajkou

Praha - Delegace z Česka je na Krymu. Jak je patrné z fotografií, návštěvu si všichni zúčastnění užívají. Fotili se například s ruskými vojáky nebo vlajkou Ruské federace. Krym je přitom sporné území. Rusko jej nedávno anektovalo a Ukrajina to pokládá za okupaci. Její názor sdílí i řada dalších zemí na čele se Spojenými státy. Ty kvůli anexi Krymu uvalily na Rusko četné sankce.

Fotografie se objevily na facebookovém profilu Žarka Jovanoviče s popisem „návštěva Krymu“. Jovanovič je známý proruský aktivista působící v Česku. Pořádá také řadu demonstrací, například proti Angele Merkelové. Je jedním z hlavních představitelů iniciativy „Hej občané“.

Ta na svém facebookovém profilu například sdílí fotky německé kancléřky v nacistické uniformě. Server HlídacíPes.org uvedl, že Jovanovič má dle insolvenčního rejstříku dluhy přes 10 miliónů korun a ukrývá se před insolvenčními správci.

Na fotografiích můžeme dále vidět například severočeského senátora Jaroslava Doubravu. Doubrava je velkým obhájcem anexe Krymu. Předloni na svůj facebookový profil například napsal, že USA chystají v ČR u příležitosti 17. listopadu 2016 státní převrat. Amerického velvyslance Andrewa Schapira pak nazval žido-sionistou a dodal, že jde naší demokracii tvrdě po krku.

Dalším účastníkem výletu je pak komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Ten nedávno opakovaně nebyl zvolen do čela sněmovního výboru pro kontrolu GIBS. Mnoha politikům totiž vadí jeho činnost před listopadem 1989, kdy se jako příslušník tehdejší policie podílel na násilném potlačení demonstrací během Palachova týdne.

Na další fotografii pak můžeme vidět například místopředsedu KSČM Josefa Skálu. Ten ve svém životopise sepsaném v 70. letech například uvádí, že „internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 jsem přivítal s nadšením a ulehčením.“.“Sovětská vojska jsem vítal 21. srpna za úsvitu na ruzyňském letišti“ píše dále Skála.

Spolu se Skálou je na fotografii také předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. O Vodičkovi v roce 2016 novinářka webu Echo24.cz zjistila, že byl v 80. letech členem KSČ a později se dokonce stal agentem tehdejší Veřejné bezpečnosti. Na protest proti Vodičkovi pak svaz opustila řada členů.

Na třetí fotografii pak vidíme mimo jiné i Jelenu Vičanovou. Ta je známou proruskou aktivistkou a jako taková organizovala v Česku řadu proputinovských demonstrací. Na svém Facebooku pak nedávno označila voliče Jiřího Drahoše za naivní primitivy.

Související

Ilustrační fotografie. Rozhovor

10 let od krymského referenda. Konalo se pod hlavněmi ruských samopalů, připomíná Lebduška

Před deseti lety, 16. března 2014, proběhlo na ruskými vojsky obsazeném Krymu referendum, které posloužilo jako argument pro dokončení anexe poloostrova Ruskou federací. Výsledky hlasování byly na první pohled zkreslené, bez ohledu na skutečnost, že významná část tamních obyvatel připojení k Rusku podporovala, konstatuje ukrajinista Michal Lebduška v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Rovněž připomněl, že v otázkách, které byly v referendu položeny, v praxi absentovala možnost zachování statutu quo, tedy příslušnosti Krymu k Ukrajině. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky dále vysvětlil například to, proč statut Krymu představoval palčivý problém rusko-ukrajinských vztahů již od rozpadu Sovětského svazu, proč se Rusku podařilo v roce 2014 poloostrov rychle ovládnout a z jakého důvodu jeho následnou anexi neuznává téměř žádný stát světa.  

Více souvisejících

Krym Rusko Zdeněk Ondráček Josef Skála (KSČM)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy