Fischer se zděsil: To je normalizační proces, zase bojujeme o svobodu a budoucnost demokracie

Praha – Dění kolem Českého rozhlasu a reportáží Janka Kroupy o Agrofertu neuniklo ani neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Pavlu Fischerovi. Podle něj se opět bojuje o svobodu – a opět u Rozhlasu.

Fischer se netají tím, že ho dění v Českém rozhlase znepokojuje. „Alarmující postup generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala ani přes protesty veřejnosti nebere konce. Reportáže Janka Kroupy o praktikách Agrofertu chce zneužít v normalizačním procesu jako odstrašující příklad, jak se prý nemá dělat žurnalistika,“ diví se bývalý diplomat.

On sám se novinářů a jejich práce zastává. „Kdyby nakonec člověk dostal na výběr mezi vládou bez novinářů nebo novináři bez vlády, měl by si vybrat to druhé. Tedy měl by dát přednost novinářům. Tak promluvil americký prezident Thomas Jefferson (1787) o významu svobody tisku pro demokracii. Připustil tím, že odpovědný novinář může být pro společnost důležitější než kdejaký ministr,“ zdůraznil Fischer.

„V našem případě jde navíc o ministry, kteří spravují zemi, aniž k tomu dostali důvěru parlamentu. Nemohu si pomoci. Zápas o svobodu je tu, a opět je to u Rozhlasu,“ dodal na sociálních sítích.

Fisher kauzu kolem rozhlasu komentoval již v minulosti. „Na veřejnoprávní média musíme klást ty nejvyšší nároky řemeslné poctivosti. Výměnou jim musíme zaručit redakční svobodu. V debatě o Janku Kroupovi a dalších novinářích Českého rozhlasu je řeč i o budoucnosti demokracie,“ uvedl před několika dny na twitteru.

Obavy o vývoj v rozhlase projevil i další neúspěšný prezidentský kandidát marek Hilšeř. „Zastrašování investigativních novinářů veřejnoprávních médií skrze ředitele ČRo se nesmí politikům ve střetu zájmu tolerovat,“ poznamenal na twitteru,

Související

Více souvisejících

Pavel Fischer Český rozhlas Janek Kroupa (novinář) Marek Hilšer René Zavoral (ředitel ČRo)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

HRW: Ruská armáda popravuje ukrajinské vojáky, kteří se vzdávají

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ruské jednotky se dopustily mimosoudních poprav ukrajinských vojáků, kteří se vzdávali a chtěli se dostat do zajetí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy