Politici mají strach? Ústavní právník prozradil pikantní detaily k zákonu o referendu

Praha - Podle ústavního právníka Jana Kysely může přijetí referenda zničit ústavní systém. Ve všelidovém hlasování jde totiž podle něj o emoce než argumenty. Zářným příkladem je pro něj přímá volba prezidenta, která otřásla ústavou.

V rozhovoru pro DVTV se ústavní právník Jan Kysela vyjádřil k možnému přijetí zákona o obecném referendu negativně. Je přesvědčený, že politici tento zákon nedluží Ústavě ČR. Připouští, že v ústavě je o možném přijetí zákona zmínka, ale to proto, že se politici v roce 1992 nedokázali dohodnout, zda takovýto zákon přijmout. Podotkl také, že v dokumentu není napsáno, že zákon musí být přijat, ale že by mohl být přijat. 

"Obecně asi platí, že vůči referendu je možné formulovat řadu různých námitek, z nichž ta základní asi je, že neumožňuje kompromis," míní Kysela a dodal: "Rozhodnutí je buď ano, nebo ne. Nějaká těsná většina převálcuje menšinu." Podle ústavního právníka takovému rozhodování předchází proces, který by měl být opřen o zvažování argumentů pro a proti. Například referendu předchází podle Kysely dost nevyvážená kampaň, která odkazuje spíše na emoce než na věcné argumenty. "Případ brexitu je myslím velmi výstižný," uvedl právník.

Podle něj se nepříliš věcné argumenty používaly i v případě letošních prezidentských voleb, které byly rovněž spíše založené na emocích. Lidé nejsou podle právníka příliš kompetentní, aby rozhodovali v otázce například vystoupení země z Evropské unie. Je přesvědčený, že každý má nějaké kompetence. Jako příklad uvedl ministry, soudce, poslance, kteří mají určité znalosti. Běžný občan si jim v tomto nevyrovná. Referendum podle Kysely není v České republice zapotřebí, aby se mohlo něco prosadit, protože česká ústava není rigidní. Lidé totiž mají možnost volit si své zástupce nebo i sami vstoupit do politické strany. 

"Referendum by se dalo chápat jako obavu politiků rozhodnout, tudíž hledají někoho, na koho by tu odpovědnost přenesli, nebo je to snaha vlichotit se do přízně voličů," míní Kysela, jenž opět poukázal na přímou volbu prezidenta. Ta měla být příležitostí pro občany více si sáhnout na výkon moci. "Podle mého jsme dosáhli toho, že přímá volba prezidenta otřásla ústavním ústavním systémem. Při určitém nastavení může referendum ústavní systém úplně rozbít," poznamenal Kysela s tím, že současný návrh hnutí SPD, který počítá, že s pomocí referenda by se mohla měnit ústava, je přesně tím příkladem, který by mohl ústavu rozbít.  

Související

Petr Pavel

Pavel představil poradní tým, místo v něm mají Kysela či Marek

V poradním týmu prezidenta Petra Pavla budou ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková. Součástí týmu budou také odborník na inovace v energetice Jakub Maščuch a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, povede jej podnikatel Tomáš Richter. Pavel tým dnes představil na své první tiskové konferenci na Pražském hradě.
Petr Pavel

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

Více souvisejících

Jan Kysela ústava čr referendum Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Palestina

Palestina míří ke kolapsu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slováci příkladným srdnatým výkonem a týmovou bojovností udolali Belgii 1:0

V rámci letošního fotbalového Eura v Německu se zrodilo první velké překvapení a postarali se o něj Slováci, když udolali favorizované Belgičany 1:0 zásluhou gólu Ivana Schranze ze 7. minuty po hrubé chybě v belgické obraně. Slovákům navíc vedle srdnatého výkonu a týmové bojovnosti přálo i štěstí, když hned dvě branky Romela Lukaka nebyly uznány po zásahu VARu. Nejprve kvůli ofsajdu, poté kvůli hraní rukou. Na belgické straně byla vidět spousta špatných rozhodnutí v klíčových momentech.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Filip Turek

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Euro 2024: Rumuni si na úvod poradili s Ukrajinou a poprvé v historii slaví úspěšný vstup do turnaje

Doposud platilo, že když už Rumuni byli na evropských šampionátech, pokaždé jim nevyšel vstup do tohoto turnaje. Nyní si už ale můžou říct, že toto tvrzení už neplatí. Ve svém letošním úvodním vystoupení v rámci skupiny E se totiž Rumunsku podařilo přejet Ukrajinu, která doplatila na množství chyb ve své hře, kterých nakonec pozdější vítěz zápasu dokázal využít. Skóre otevřel téměř po půlhodině hry exsparťan i exslávista Nicolae Stanciu svou nádhernou pumelicí. Postupně se ještě trefili Marin a Dragus.

včera

Von der Leyenová by mohla počítat s dalšími hlasy. A pokračovat v čele EK

Německý kancléř Olaf Scholz věří, že rozhodnutí o nejvyšších postech Evropské unie proběhne velmi brzo. Shodne se tak s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Vstřícný postoj Scholze naznačuje, že by Ursula von der Leyenová mohla obhájit post předsedkyně Evropské komise.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy