To je situace, která se nám opravdu nelíbí. Proti Ondráčkovi protestovali i Horáček, Hilšer, Fischer a Drahoš

Praha - V pondělí večer do ulic Prahy vydali protestovat i muži, kteří se v lednových volbách ucházeli o post českého prezidenta. Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček i Jiří Drahoš ocenili velkou účast i to, že se lidé nebojí a nemlčí, když mají pocit, že jsou důležité hodnoty v ohrožení.

„To, co jsme dneska zažili tady večer, stojí za pozornost. Jako by se vracely vzpomínky na doby, kdy padl jeden totalitní režim, který nepřál svobodě. Hesla se možná trochu změnila, ale ta atmosféra je stejná. Je to opět apel mladé generace. Je to skvělé, že právě mladí se chopili organizace téhle úžasné akce,“ ocenil práci pořadatelů někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer.

Ta energie mezi lidmi, očekávání změny a nespokojenost s tím, co se děje, je veliká. Když o tom přemýšlím, tak si kladu otázku, co se to vlastně děje. Jak je možné, že to, co se má odehrávat v Parlamentu prostřednictvím politické diskuze, se musí odehrávat v ulicích. Jako kdyby Parlament neplnil dnes svoji roli. Jako kdyby slova neměla svoji váhu, jako kdyby závazky řečené veřejně nic neznamenaly,“ vysvětluje bývalý spolupracovník prezidenta Václava Havla.

On sám prý pondělí protest bere jako jakýsi „budíček“ a připomenutí, že politika není jen o zájmech a pragmatických cílech, ale že roli stále hrají i ideály a hodnoty jako je svoboda, demokracie a stejná pravidla pro všechny. „Jsem rád, že jsem tady byl, protože mám dojem, že se tady dneska něco dělo. Že jsme to společně pojmenovali. Těším se, že v tom můžeme pokračovat spolu a hledat řešení situace, která se nám opravdu nelíbí. A je nás dost,“ dodal Fischer, který se zřejmě bude ucházet o křeslo v Senátu.

Pražské demonstrace se zúčastnil také další neúspěšný prezidentský kandidát, lékař a aktivista Marek Hilšer. I on poslal prostřednictvím videa z Václavského náměstí občanům pozdrav. „Ocitli jsme se jako společnost v poměrně složité situaci. A mnozí z vás si asi i zoufáte. Ale myslím, že každá věc je k něčemu dobrá. Tato doma si nás tak trochu vybrala k tomu, aby si nás vyzkoušela,“ uvedl Hilšer.

Sám zatím prý situaci nepovažuje za nějakou katastrofu. „Myslím, že naši rodiče a prarodiče se v padesátých letech nacházeli v mnohem složitější situaci a stejně tak disidenti v sedmdesátých letech. Stále ještě máme svobodu a máme manévrovací prostor, abychom věci řešili,“ uklidňuje občany lékař.

„A nejsme děti, jsme dospělí lidé a povinností dospělých lidí je nevzdávat se a doufat, že je věci možné změnit, hledat řešení,“ říká s tím, že důležité je neházet flintu do žita. „To je projevem právě té občanské dospělosti. Dnes se bohužel v politice opět objevují lidé, kteří nás kdysi mlátili. Ale dnes není rok 1989. Jdeme dál. Jsme sebevědomí občané a sebevědomá občanská společnost. A jsme tady proto, že chceme jasně ukázat a říct, že se nedáme a že to nevzdáme,“ dodává Hilšer.

Protesty, které se uskutečnily v nejméně jedenácti městech Česka, okomentoval i textař a producent Michal Horáček. „Pozoruhodný večer. Žádní řečníci, žádné písně, žádná organizace. Jen přítomnost tisíců lidí a 'volná tvorba' skandovaných přání a názorů. Bylo jich mnoho, ale to nejčastější bylo i to zásadní: NENÍ NÁM TO JEDNO!“ shrnuje dění Horáček. „Přesně tohle bylo tolik potřeba nechat zaznít, hlasitě a důrazně. Nechci ani domýšlet, co by se s naší zemí dál dělo, kdybychom nepřišli a neozvali se. Díky všem, kteří přišli. Pořád věřím, že společně ten hrozivý vývoj zastavíme,“ doufá.

Své si řekl také k politikům hnutí ANO. „Tahle noc nebude krátká. Přinejmenším pro pana ministra v demisi Pelikána, který se už před dnešními shromážděními na náměstích našich měst, z nichž zaznělo důrazné 'Není nám to jedno!' nechal slyšet, jaké mrzení ho přepadlo a jak hluboce zvažuje odchod z funkce. Ale ne, není mi ho líto,“ přiznal Horáček.

„A ani pro spoustu těch, kteří se chystají kandidovat za ANO v senátorských a zejména komunálních volbách. A ne, ani jich mi není líto. Ondráčkovo zvolení bylo jen kapkou. Ale dost možná tou, kterou sklenice plná kapek přetekla. Je moc dobře, že sklenice české občanské trpělivosti přece jen není bezedná.“ pochvaluje si muž, který se také ucházel o post české hlavy státu.

Na protestech nechyběl ani Jiří Drahoš. „Atmosféra včera večer na Václavském náměstí mi připomínala listopadové dny roku 1989. Jsem rád, že občanům České republiky není lhostejné, kdo řídí komisi pro dohled nad GIBS, to totiž znamená, že jim není lhostejná ani naše společná budoucnost. Děkuji za znovunalezený pocit sounáležitosti. Jsme v tom společně!" uvedl na svém facebooku. 

Související

Více souvisejících

demonstrace proti Ondráčkovi (5. 3. 2018) Pavel Fischer Michal Horáček Marek Hilšer Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

Tři roky ve vězení hrozí muži, který způsobil zásah policie na gymnáziu v Litvínově

Až tři roky vězení hrozí muži, který v pátek vyvolal policejní zásah na gymnáziu v Litvínově. Neoprávněně totiž vnikl do budovy, která musela být na několik hodin evakuována. Nikomu se naštěstí nic nestalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy