Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou ambasádu, zatím nenastoupil do úřadu, protože čeká na vízum. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Pivoňka nastupuje do čela velvyslanectví po Vladimíru Remkovi, který z Moskvy odjel v lednu. "Pan Pivoňka požádal ruskou stranu o vízum v březnu a ještě ho neobdržel. Pokud se situace nebude vyvíjet jinak, měl by nastoupit v půlce dubna," řekla Lagronová k termínu obsazení nejvyššího postu na české ambasádě v Moskvě.

Česká a ruská diplomacie se v posledních dnech zabývají případem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala. Podle tvrzení ruské strany mohl jed, kterým byl Skripal otráven na území Británie, pocházet z ČR. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že Česko kvůli případu zvažuje vyhoštění některých ruských diplomatů.

Babiš dnes řekl, že Česko sice neuvažuje o stažení velvyslance, ale mohlo by vyhostit některé ruské diplomaty. Babiš, který to uvedl na summitu EU v Bruselu, dodal, že o věci chce v pondělí jednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a případně také s dalšími členy vlády. Informoval rovněž prezidenta Miloše Zemana.

Na celém území Ruska má Česko 56 zaměstnanců, z nichž 16 jsou akreditovaní diplomaté. Ruská ambasáda v České republice zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich, dodala.

Reciproční vyhošťování diplomatů je jedním z důrazných signálů, k nimž státy přistupují při řešení sporů. V případu Skripala s ním začali Britové. Podle nich za otravou bývalého agenta a jeho dcery nervovou látkou vojenského typu stojí Moskva. Británie proto z Londýna vypověděla 23 ruských diplomatů, kteří se podle jejích představitelů zabývali špionáží. Moskva, která britská obvinění odmítá, reagovala vypovězením stejného počtu pracovníků britské ambasády.

Česká republika se již minulý týden postavila za Velkou Británii. Ministr Stropnický i premiér Babiš útok odsoudili a vyjádřili svou solidaritu Londýnu během návštěvy britského ministra pro odchod z EU Davida Davise v Praze.

Dnes v Bruselu Babiš postoj Česka zopakoval. Existuje podle něj "velice vysoká pravděpodobnost", že za incidentem stojí Rusko. "Z našeho pohledu nemáme důvod Velké Británii nevěřit. Já to vidím jako pozici podpory našeho spojence v rámci NATO a v rámci EU, který nás požádal o to, abychom s ním byli solidární a abychom ho podpořili," dodal.

Související

Více souvisejících

Rusko ministerstvo zahraničí diplomacie Vladimír Remek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy