Povstání ústecké ČSSD? Na severu Čech roste odpor ke koalici s ANO

Ústí nad Labem - Sociální demokracie v Ústeckém kraji pravděpodobně nepodpoří vznik koaliční vlády s hnutím ANO. Její zástupci mají výhrady především k programovému prohlášení, nelíbí se jim ani návrh na obsazení některých resortů. ČTK to dnes řekl místopředseda strany a děčínský poslanec Jaroslav Foldyna, při příchodu na jednání vedení strany pak uvedl, že doufá v domluvu. Chtěl by prosadit změny v programovém prohlášení. Postoj krajské ČSSD znamená mimo jiné to, že by se Gabriela Nekolová nestala ministryní práce a sociálních věcí, jak se v uplynulých dnech spekulovalo.

"Věřím, že jednání povede k tomu, že si situaci vysvětlíme. Nechci mluvit jako Taliban, ten názor vychází z programových věcí," uvedl Foldyna krátce před zahájením stranického grémia. Programový dokument podle něj je možné ještě upravit, i když už v pondělí mají sociální demokraté na jeho základě hlasovat o podpoře koaličního projektu. Myslí si, že posun by mohlo přinést i jednání ústeckých sociálních demokratů s předsedou Janem Hamáčkem, které je svoláno na dnešní večer do Teplic. Zmínil také, že v referendu budou hlasovat členové strany, nikoli krajské či okresní organizace.

Podle krajského předsedy sociálních demokratů Miroslava Andrta potvrdily negativní nálady vůči vládě s hnutím ANO a podporou komunistů tento týden jednotlivé okresy. "Je velká skepse k tomu, jakým stylem a co se vyjednalo a v jakém postavení tam hlavně ta naše strana dnes figuruje. Myslím si, že jestli se za těchto podmínek referendum spustí, tak předpokládám, že výsledky našeho kraje budou jednoznačně proti tomu angažmá," řekl ČTK Andrt. Vnitrostranické referendum ČSSD o vládě začne v pondělí 21. května, potrvá do 14. června.

Oficiální usnesení krajského výkonného výboru k případnému vládnímu angažmá ale ČSSD podle Andrta nemá a bude čekat i na výstupy z dnešního jednání předsednictva.

Podle Foldyny se výhrady týkají především programu budoucího kabinetu a to hlavně podpory strukturálně postižených regionů. "Je vidět, že ty nikdo nepřipravoval a nikdo to nekonzultoval. Přitom my jsme jim nabízeli opravdu poměrně věcně zpracované doplňky z programu Restart. To se tam vůbec neobjevilo," doplnil Foldyna.

Místopředsedovi strany také vadí, jaké resorty by ČSSD měla obsadit. Sociálním demokratům má připadnout zahraničí, vnitro, práce, zemědělství a kultura. "Já si nejsem jistý, že by kultura a ministerstvo zahraničí byly nějakým velkým přínosem pro volební program a prosazování věcí sociální demokracie," vysvětlil poslanec.

Oba politici potvrdili, že za současných podmínek je vyloučené, že by se členkou kabinetu stala šéfka krajské tripartity Nekolová. "Ve chvíli, kdy něco kritizujete a nedůvěřujete tomuto projektu, tak jsme se i s paní Nekolovou dohodli, že tuhle nabídku, která pak byla upřesněna tento týden od pana předsedy (Jana) Hamáčka, tak jsme na ni prostě nereflektovali," dodal Andrt.

Předseda strany Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola mají dnes navečer po jednání předsednictva zamířit do Teplic, aby o parametrech možného vládního angažmá diskutovali se zdejšími sociálními demokraty. Podobné debaty již Hamáček v minulých dnech absolvoval.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Jaroslav Foldyna ústí nad labem Vláda ČR Miroslav Andrt (ČSSD)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy