Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je to jen Babišova loutka

Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Podle Lidových novin je slabým místem Malé její právnický diplom z Panevropské vysoké školy v Bratislavě. S titulem z této instituce nemá uchazeč šanci stát se v Česku koncipientem či advokátem, uvedl list. Politici k ní mají také výhrady kvůli jejím slovům o Andreji Babišovi.

Právnička a vysokoškolská pedagožka Malá je členkou hnutí ANO od roku 2013, v prosinci 2016 se stala předsedkyní hnutí ANO 2011 v Jihomoravském kraji. V roce 2017 se probojovala i do Poslanecké sněmovny. Asi nejvíce pozornosti na sebe upoutala v lednu 2018, když se zastala svého stranického šéfa Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

„O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky, nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ uvedla Malá v rozhovoru pro Info.cz.

Její slova teď připomínají mnozí opoziční politici, kteří se domnívají, že právě tento výrok dokazuje, že je na post ministryně spravedlnosti naprosto nevhodná.

„Mnozí tvrdili, že výroky k Čapímu hnízdu jsou pro T. Malou zcela diskvalifikující. Je to přesně naopak, tím Babišovi svou kvalifikaci prokázala. Zcela diskvalifikující pro výkon ministra spravedlnosti v jeho vládě by byl respekt k právnímu státu,“ rýpnul si předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Coby náměstek ministra spravedlnosti v letech 2008-2012 si dovolím popřát všem zaměstnancům Ministerstva spravedlnosti hodně sil a naději, že vše jednou skončí,“ přisadil si místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Babiš dává Malou domů.

— Karel Schwarzenberg (@schwarzenberg_k) 22. června 2018

„Slovakizace Česka nově i v justici. Nastupuje nová ministryně, vystudovala bratislavská práva. Hlavní kvalifikace pro post ve vládě: Cena zaměstnance měsíce za obhajobu AB, proč nemá být vydán k trestnímu stíhání. Babiš má tak na ministerstvu spravedlnosti nově svoji prodlouženou ruku. Zlatej Pelikán...“ poznamenal místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

A nadšený není ani předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Ministr spravedlnosti rozhoduje třeba o tom, zda vydat pachatele do zahraničí. A o tomhle nemůže rozhodovat člověk bez právnického vzdělání. Taťána Malá je navíc jako spolumajitelka insolvenční firmy ve střetu zájmů. O jejích absurdních výrocích ke kauze Čapího hnízda ani nemluvě,“ varuje Pospíšil.

Tak jestli Táňa Malá z Paneurópskej univerzity může být ministryní spravedlnosti, pak Poche může být nejenom ministrem na Zamini, ale klidně předsedou Evropské komise a Jaromír Soukup se může začít nazývat moderátorem.

— Kamil Svec (@SvecKamil) 22. června 2018

Ještě tvrdší je bývalý poslanec TOP 09 František Laudát, kterému v nové vládě nevadí jen Malá. „Vláda národního úpadku se rýsuje: naprosto neuvěřitelná personální slabota Babišových adeptů na ministerstva dává jedinou jistotu - tuhle zemi čeká velmi riskantní, nebezpečné období a členové vlády nemají na to, aby problémům a výzvám čelili. Stačí zmínit paní Novákovou na průmyslu, paní Malou na spravedlnosti, vyklepaného Brabce na životním prostředí atd. A když už je chce novičok zkoušet, tak ať třeba paní Nováková řekne, co ví o jaderné energetice, o rychlém internetu, průmyslu 4.0 atd. Stále více vylejzá na povrch, jakou blbost a sebevraždu Hamáček páchá!“ tvrdí Laudát.

„Nominanti ANO do vlády odpovídají tomu, co v poslední době sledujeme. V hnutí ANO je těžká personální a osobnostní krize, a to především proto, že za odbornost se v něm považuje zejména loajalita k předsedovi. Místo paní Malé mohl být ministrem rovnou sám Babiš, vyšlo by to na stejno," myslí si místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. 

„Tak spravedlnost už nebude jenom slepá..." posteskl si na twitteru Mirek Topolánek. 

Související

Taťána Malá (ANO)

Poslanci se mají zabývat kontakty šéfa civilní rozvědky 25. srpna

Sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace, se bude 25. srpna zabývat kauzou kontaktů šéfa této tajné služby Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Přizvala si k tomu jak ředitele ÚZSI Mlejnka, tak ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). ČTK to dnes řekla předsedkyně této komise Taťána Malá (ANO).
Taťána Malá (ANO)

Někdejší ministryně Malá nebude kandidovat do vedení jihomoravského ANO

Končící předsedkyně jihomoravského ANO Taťána Malá nebude kandidovat do žádné funkce v předsednictvu krajské organizace. Napsala to dnes ČTK. Krajský sněm si dnes v Brně zvolí nové vedení, které bude mít za úkol znovu vytvořit zrušenou brněnskou organizaci ANO. Předsednictvo hnutí ji v půli června zrušilo kvůli sporům a možnému napojení některých lidí na pochybné kauzy.

Více souvisejících

Taťána Malá (ANO) Vláda ČR Miroslav Kalousek Jiří Pospíšil Marek Ženíšek (TOP 09) Jakub Michálek (Pirátská strana) František Laudát Poslanecká sněmovna Markéta Pekarová Adamová Mirek Topolánek

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy