Program vlády se už podle připomínek odborů a firem neupraví

Praha - Programové prohlášení vlády ANO a ČSSD, kterou mají podpořit komunisté, se podle připomínek odborů a zaměstnavatelů už upravovat nebude. Po jednání tripartity to dnes novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Zaměstnavatelé požadovali v textu například důraznější ukotvení Česka v EU a NATO, odbory se stavěly třeba proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. Navrhovanou podobu státní pokladny pro příští rok se schodkem 50 miliard podnikatelé kritizují, podle nich by v době konjunktury měl být rozpočet vyrovnaný.

"Text se nebude upravovat, protože na to není čas," uvedl Babiš. Podle něj vláda připomínky odborů a zaměstnavatelů vnímá a neznamená to, že když některé záležitosti ve vládním programu nejsou, není možné se na nich později dohodnout.

Jenže třeba podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje je vládní dokument "výrazně politický a neflexibilní pro další změny". "Některé změny asi už nešly prosadit z politických důvodů vzhledem k tomu, jak vláda vznikala. Museli jsme je ale zdůraznit, aby se vláda přihlásila k tradičním demokratickým hodnotám, principům právního státu a výraznějšímu ukotvení ČR v EU a NATO," uvedl Rafaj.

Podnikatelé naopak ocenili části o digitalizaci, důchodové reformě, podpoře malých a středních podniků a cestovního ruchu i o zákonu o liniových stavbách. Naopak nesouhlasí se záměrem zrušit od pololetí příštího roku karenční dobu a poukazují na to, že text za to neupřesňuje náhrady pro zaměstnavatele.

Výhrady k programu mají i odbory. Jsou například proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. Vyzvaly vládu, aby tento plán ještě důkladně projednala a zvážila. "Je to chybný směr. Tento krok se měl udělat možná před 30 lety. Nyní je důchodový systém jen v malém přebytku," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Odborům v prohlášení chybí i záměr zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovují sociální dávky. Vítají naopak snahy o digitalizaci ČR či snížení zdanění zaměstnancům po zrušení superhrubé mzdy. Varují ale před případným výpadkem příjmů rozpočtu.

Tripartita dnes projednávala i podobu státní pokladny na příští rok. Zaměstnavatelé ji kritizují. Podle Babiše se vláda shodla na tom, že schodek může být jen tehdy, pokud národní investice budou vyšší než tento deficit. Premiér dodal, že by se mělo investovat 80 miliard. Podle Rafaje ale rozpočet "viditelně investiční" není.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR tripartita zaměstnavatelé Josef Středula Odbory Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy