Krize v ČSSD? Hamáček pohrozil rezignací, poslanecký klub se kvůli vládě málem rozpadl

Praha - Sociální demokracie je zřejmě rozhádanější, než se původně zdálo. Před hlasováním o důvěře vládě se poslanecký klub ČSSD málem rozpadl, třetina poslanců totiž vládu podpořit nechtěla. Předseda strany Jan Hamáček proto prý pohrozil rezignací.

Deník Právo upozornil na to, že krátce před hlasováním o důvěře vládě se patnáctičlenný poslanecký klub ČSSD málem rozpadl. Asi třetina jeho členů – včetně Milana Chovance – měla problém s vyslovením důvěry menšinovému kabinetu.

Chovanec odmítl podpořit kvůli tomu, že musela spoléhat na hlasy KSČM. Kritizoval i podmínky, které vyjednalo současné vedení ČSSD s ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček následně uvedl, že ho Chovancovo rozhodnutí zklamalo, stejně jako zbytek klubu podle něj měl respektovat výsledky vnitrostranického referenda.

Někdejší ministr vnitra nabídl poslaneckému klubu, aby ho bez jeho účasti vyloučil, to ale poslanci nakonec vůbec nepožadovali. Sám Hamáček ale pro média uvedl, že to, zda Chovanec složí mandát poslance, je jen na něm. „Nemyslím si, že ke svému rozhodnutí potřebuje nějaké stanovisko kolektivního orgánu. Je dostatečně zkušený politik, aby si tuto situaci vyhodnotil a rozhodl se,“ vzkázal svému stranickému kolegovi .

Také bývalý brněnský primátor Roman Onderka údajně na uzavřeném jednání klubu prohlásil, že vládu také nepodpoří. A k němu se přidali i další. „V tu chvíli se rozjela hádka, kterou jsme ještě nezažili. Nálada byla šílená a vypadalo to, že se klub štípne,“ popsal jednání jeden z nejmenovaných účastníků jednání.

„Nakonec pomohlo, že se Onderka nechal přesvědčit. I když až pod pohrůžkou, že Hamáček rezignuje, což by ČSSD poškodilo, dá se říct, že v této situaci i zničilo,“ doplnil zdroj pro Právo.

Sám Onderka nakonec na sociálních sítích vysvětlil, proč pro vládu na rozdíl od Chovanec hlasoval. „Chápu rozladěnost některých. Politika je někdy opravdu složitá. Před volbami každý z politických subjektů hlásá, co si opravdu myslí a co by chtěl opravdu udělat. Po volbách upravuje své jednání a chování s ohledem na to, jak voliči ve volbách rozdají karty. Politický subjekt se rozhodne jít buď do koalice a v ten moment musí být připraven dělat kompromisy, nebo se rozhodne jít do opozice. V ten moment žádné kompromisy dělat nemusí, ale úměrně s tím je vázán i výsledek plněnípředvolebních slibů,“ uvedl Onderka na facebooku.

Podle něj před hlasováním o důvěře existovalo několik možností řešení. „Buď menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM, nebo ANO, KSČM a SPD, nebo předčasné volby (jakékoliv jiné varianty, které počítají s odstoupením předsedy ANO, jsou z říše snů). První varianta je nejméně špatné ze všech špatných řešení. ČSSD si je vědoma toho, že vláda s důvěrou prospěje ČR, ale neprospěje ČSSD. Dokladem toho je i poměr hlasování (60 / 40) ve vnitrostranickém referendu o vstupu do menšinové vlády s hnutím ANO,“ zdůraznil.

„Proto jsem hlasoval pro menšinovou vládu ČSSD s hnutím ANO a zároveň Vás mohu ubezpečit, že nebudu hlasovat pro jakékoliv usnesení, které by jen náznakem chtělo vrátit nedemokratické období před rokem 1989,“ ujistil Onderka.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Jan Hamáček Milan Chovanec Vláda ČR Roman Onderka

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Česko na hokejovém MS

Po Finech a Norech si Češi poradili i s dalším severským soupeřem. Kousající Dány přehráli 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu. 

před 53 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda oznámila, že zabila vysoce postaveného velitele Hizballáhu

Izraelská armáda ve středu oznámila, že při úterním útoku na jihu Libanonu zabila vysoce postaveného velitele libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy