Hrátky s rokem 1968? Filipova interpretace čpí účelovostí, ale...

NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968. Podle něj nemohlo za celou událost Rusko, ale bylo to rozhodnutí Sovětského svazu, v jehož čele stál Ukrajinec Leonid Brežněv a hlavní podíl na okupaci měly jednotky složené z Ukrajinců. Do okupace Sověty dohnaly především ostatní země sovětského bloku.

Hodnocení historických událostí z úst politiků je vždy ošemetné, zvláště pokud se jedná o historii, se kterou je jeho strana bytostně spojena. Pokud předseda komunistů komentuje rok 1968, je tu téměř vždy jistota, že tím vyvolá pobouření velké části veřejnosti. Hodnocení nereformovaného komunisty tohoto klíčového data našich dějin je vždy kontroverzní. Podívejme se na jeho výroky blíže.   

 Filipovo dělení, na to kdo vedl SSSR a jaké byl národnosti, je z tehdejšího pohledu naprosto bezvýznamné, protože po 21. srpnu 1968 byl každý občan sovětského svazu prostě „Rusák“. A bylo jedno, zda je z Pobaltských zemí, Ukrajiny, samotného Ruska nebo obyvatel Střední Asie či Kavkazu. Mluvil rusky a měl pas se srpem a kladivem? Byl to okupant a zasloužil jen opovržení.

Z dnešního pohledu čpí Filipova interpretace naprostou účelovostí. Brežněv je veden v mnoha dokumentech jako Ukrajinec. Jednotky přišly z Ukrajiny. Ale i Polska, Německa a Maďarska, kde již sovětská vojska byla. A je naprostá hloupost tvrdit, že jejich vojáci byli jen Ukrajinci. Mnozí českoslovenští pamětníci vzpomínají na vykulené vojáky z Kazachstánu, Kyrgyzstánu nebo Sibiře, kteří ani nevěděli, kde jsou. Sovětský svaz byl prostě zemí multietnickou a vinit ze všeho Rusy nebo Ukrajince je hloupost.

Filip má však pravdu v tom, že na invazi především tlačili okolní socialistické země.  V Československu Byla zrušena cenzura, chystaly se dalekosáhlé reformy hospodářství a dokonce se mluvilo i o více stranách ve volbách. I sami reformátoři brzy pochopili, že zašli poněkud daleko a postupovali příliš rychle. Zděšení byli komunističtí vůdci z Polska, NDR a Maďarska. Všechny tyto tři země měly za sebou protikomunistické povstání. Pokud by to v Československu vyšlo, jaká by asi byla reakce jejich obyvatelstva? Na tyto okupanty se často zapomíná.

Rok 1968 byl a navždy bude Achillovou patou komunistické strany. Spolu s 50. léty je pražské jaro klíčovou dobou jejich vládnutí. Reformní komunisté dali tehdy národu naději, že budou schopni napravit chyby a potrestat zločiny, které napáchali po roce 1948. Mnozí z reformátorů byli zároveň i tvůrci režimu v 50. letech. Po invazi se naopak chopili moci konzervativci, v čele s Gustavem Husákem, který byl jednou z obětí 50. let. Pád pražského jara a nástup marastu normalizace znamenal pro většinu obyvatel konec veškeré důvěry v komunisty.

Pokud chtěl Filip pomoci Moskvě zbavit se puncu okupanta, svými slovy jí právě nepomohl. Naopak. Jsou jen další účelovou dezinterpretací 50 let starých událostí tak, aby se hodily do politické reality dnešního světa. Filip samozřejmě není jediný, kdo si historii upravuje podle svého. Z jeho výroků je až příliš cítit snaha obvinit z okupace všechny jiné, jen aby z toho Rusko vyšlo bez poskvrnky.

Je to stejný extrém, jako když jiní politici při každé příležitosti v souvislosti s dnešním Ruskem argumentují rokem 1968. I přesto, že ruská vojska rozhodně nejsou za humny a Rusko se za okupaci již několikrát omluvila. Je zcela evidentní, že bude trvat ještě dlouho, než se na události roku 1968 budeme schopni a především ochotni podívat bez politických nánosů a účelovosti.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Vojtěch Filip (KSČM) Rusko Leonid Brežněv (sovětský vůdce)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy