Dohled nad stranami? Úřad neplní svou funkci, obává se Transparency International

Transparency International ČR (TI) se obává, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí neplní svou funkci. V otevřeném dopise předsedovi úřadu Vojtěchu Weisovi se TI ptá, kdy budou výsledky kontrol finančních zpráv o kampaních pro loňské sněmovní, lednové prezidentské a říjnové senátní volby. Text dopisu dnes TI poskytla ČTK. Weis ale uvedl, že úřad zveřejnil už v červnu na internetových stránkách výsledky kontroly finančních zpráv za rok 2017. Chybující strany vyzval k nápravě.

Podle TI je překvapující, že úřad dosud nepublikoval žádné závěry k výročním finančním zprávám politických stran a hnutí ani k finančním zprávám ke kampaním před volbami do Sněmovny a prezidentskými volbami. "Do dnešního dne jsou publikované pouze připomínky k formálním náležitostem politického provozu, z čehož se dá usuzovat, že reálná hlubší kontrola finančních dat neproběhla," uvedla TI.

Podle Weise zveřejnil úřad i finanční zprávy a na svých webových stránkách vyvěsil i výsledky kontroly týkající se kampaně voleb do Sněmovny, prezidentských voleb nebo doplňujících voleb do Senátu. Veřejnost má prý možnost seznámit se s údaji k jednotlivým kandidujícím subjektům.

Weis dále uvedl, že úřad zahajoval činnost postupně během roku 2017 a plně funkčním se stal na podzim loňského roku, tedy před necelým rokem. "Přirozeným důsledkem je tedy i fakt, že proces stabilizace veškerých interních procesů úřadu logicky nemohl a nemůže být k aktuálnímu datu zcela ukončen," uvedl Weis.

V dopise se TI také ptá, jestli má úřad schváleny veškeré metodiky pro hodnocení výročních finančních zpráv politických stran a finančních zpráv z jednotlivých kampaní. Poukazuje na to, že úřad je plně funkční minimálně od loňského podzimu.

Metodika pro výkon dohledové a kontrolní činnosti se finalizuje, uvedl Weis. Upozornil však, že kontrolní činnost úřad provádí v plném rozsahu a že absence metodiky není překážkou pro výkon kontrolních a dohledových činností, které jsou kvalitně a dostatečně upravené ve stávajících předpisech. Podle nich úřad postupuje.

Podle TI je v mediálních vyjádřeních předsedy úřadu a některých jeho členů mnoho rozporů. "To samozřejmě samo o sobě může podkopávat důvěryhodnost Vaší instituce. I to je zneklidňující," píše organizace Weisovi.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí sídlí v Brně. Weis byl jeho předsedou jmenován v prosinci 2016, poslední ze čtyř řadových členů do funkce nastoupil loni v dubnu. Dohled nad financováním politických stran a hnutí převzal úřad od sněmovního kontrolního výboru, stranické výroční zprávy za předchozí rok dostal ke kontrole poprvé letos na jaře. Úřad hlídá také dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní.

Související

Rusko, ilustrační foto

Rusko označilo Transparency International za nežádoucí organizaci a zakázalo ji

Ruská generální prokuratura označila Transparency International za nežádoucí organizací, oznámila dnes ruská média. Již dříve ruské úřady udělily této nevládní organizaci sídlící v Berlíně a bojující proti korupci po celém světě hanlivou nálepku zahraničního agenta. Spolupráce s nežádoucí organizací hrozí v Rusku trestním postihem a vězením.
Soudní dvůr EU

Boj za transparentnost se vrací o roky zpět, komentuje TI verdikt unijního soudu

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie z minulého týdne ohledně evidence skutečných majitelů vrací boj za transparentnost vlastníků společností, ale i třeba boj proti praní špinavých peněz v EU, o deset let zpět. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vedoucí analytik protikorupční organizace Transparency International (TI) Marek Chromý, podle kterého je rozhodnutí soudu též nejednoznačné v tom, jak má EU zareagovat.

Více souvisejících

transparency international Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran volební kampaň

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Škatulata se ve fotbalové lize hýbou hned po konci sezóny. Kováč míří do Liberce, Saňák do Pardubic

Teprve o posledním květnovém víkendu skončila pro většinu účastníků fotbalové Fortuna ligy sezóna 2023/24, mimo jiné pro Pardubice, které se udržely v soutěži i pro příští sezónu. Svou misi tak v tomto klubu splnil jejich dosavadní kouč Radoslav Kováč, který se poté, co jeho svěřenci vyhráli v sobotu nad Bohemians 1:0, nechal slyšet, že po sezóně se stěhuje na trenérskou lavičku Liberce. Potvrdil tím tak spekulace z posledních dní. A potvrdilo se i další stěhování. Právě na uvolněné místo v Pardubicích přichází z Olomouce Jiří Saňák.

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Na Stoltenberga či Blinkena budou v Praze dohlížet stovky policistů

Policie finišuje s přípravami na jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO, které ve čtvrtek a v pátek hostí Praha. Do souvisejících opatření budou zapojeny stovky strážců zákona. Do Česka dorazí generální tajemník aliance Jens Stoltenberg či šéf americké diplomacie Antony Blinken. 

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trump se nudil u závěrečných řečí. Osud exprezidenta má v rukou porota

V New Yorku v úterý zazněly závěrečné řeči v procesu s exprezidentem Donaldem Trumpem kvůli údajnému falšování dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Ve středu začal soudce předávat pokyny porotě, která následně začne jednat za zavřenými dveřmi. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Bude muset mistrovská Sparta hledat trenéra? O Priskeho služby projevil zájem Feyenoord Rotterdam

Přestože loni v říjnu prodloužil kouč fotbalové Sparty Brian Priske smlouvu až do roku 2026, i tak se v těchto dnech mluví o jeho možném konci na Letné. Navzdory tomu, že dánský stratég došel se Spartou dvakrát k titulu a letos navíc získal i pohár. Jak totiž uvádí magazín Voetbal International nebo nizozemská verze televizní stanice ESPN, o služby Briana Priskeho se značně zajímá Feyenoord Rotterdam, jenž je nyní bez trenéra poté, co Arne Slot odešel do Liverpoolu jako náhrada za Jürgena Kloppa.

včera

Varšava

Evropská unie definitivně ukončila spor s Varšavou o právní stát

Evropská unie ukončila dlouholetý spor s Polskem o právním státu, už tedy není součástí článku 7. Premiéru Donaldu Tuskovi se podařilo zemi přiblížit unijním standardům. S postupem Evropské komise ale nesouhlasí Maďarsko, které podléhá stejnému mechanismu a nedaří se mu z něj dostat. Tuskovy nedávné kroky jsou rovněž rozporuplné. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ficova léčba probíhá podle očekávání. Kaliňák promluvil o rozsahu zranění

Léčba slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nadále probíhá podle očekávání, stav pacienta je uspokojivý, uvedl úřad vlády ve středu. Premiérův poradce Erik Kaliňák na úterním mítinku řekl, že politik utrpěl při atentátu průstřel tenkého střeva. Fico je nadále hospitalizován v banskobystrické nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy